26. listopadu 2008 8:49 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Grónsko rozhodlo: chce větší autonomii

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 10Diskuse

NUUK Pro větší autonomii Grónska na mateřském Dánsku se v úterním referendu vyslovilo 75,5 procenta grónských voličů. Vyplývá to z konečných výsledků, oznámených dnes autonomní vládou v Nuuku. Pro větší autonomii hlasovalo přesně 75,54 procent z 39 tisíc grónských voličů voličů, proti bylo 23,57 procenta a 0,89 procenta jsou neplatné hlasy nebo prázdné lístky.

Účast dosáhla 71,96 procenta z 39.000 voličů, což je zřetelně více než 63,2 procenta v referendu z roku 1979 o vnitřní autonomii.

"Děkujeme grónskému lidu za tento krásný výsledek," řekl po oznámení výsledků předseda grónské vlády Hans Enoksen. "Grónsko získalo mandát k cestě dále," dodal s narážkou na cíl získat v budoucnu nezávislost.

V Nuuku i dalších městech ostrova oslavily výsledky referenda ohňostroje a petardy, přívrženci větší autonomie slavili ještě před vyhlášením konečných výsledků v nuukském klubu Manhattan-Heat's. Tam se k nim připojil i premiér Enoksen, který svou radost vyjádřil tancem na parketu.

Průzkumy veřejného mínění předem naznačovaly, že Gróňané další krok k samostatnosti ostrova ve velké většině podpoří. Ukazovaly však, že tato podpora se bude pohybovat kolem 60 procent.Výsledek referenda není pro grónskou ani dánskou vládu závazný, obě ale slíbily, že jej budou respektovat. Novela o rozšířených pravomocích by měla vstoupit v platnost v den grónského státního svátku 21. června 2009, právě 300 let po začátku dánské kolonizace.

Podle nového zákona budou grónské orgány postupně přebírat kontrolu nad soudnictvím, policií, vězeňstvím a přírodními zdroji ostrova, zatímco doposud zodpovídali jen za některé vnitřní záležitosti, jako je školství, zdravotnictví, sociální či bytová politika. Úvahy o větší nezávislosti Grónska na Dánsku podnítil nález zásob ropy u grónského pobřeží, jejíž množství by se podle některých odhadů mohlo rovnat nerostnému bohatství jedné z největších palivových velmocí světa Norska.

V takovém případě ale Dánsko začne Grónsku krátit štědré dotace až 3,5 miliardy dánských korun (12 miliard Kč) ročně. Grónsko bylo dánskou kolonií od roku 1721, v roce 1953 se stalo spolu s Dánskem a Faerskými ostrovy "státním společenstvím". Na základě referenda je od roku 1979 samosprávné ve vnitřních záležitostech.
Lidovky.cz
  • 10Diskuse