Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Pěsti v kauze Homolka. Beran mě udeřil první, tvrdí u soudu obviněný Kutil

USA

  11:28aktualizováno  15:26
PRAHA - U soudu v kauze Homolka dramaticky promlouval jeden z obviněných Petr Kutil. Jednatel Holte Medical a šéf společnosti Copymat má na kontě i fyzické napadení jednoho ze svých podřízených a zároveň svědka v případu - Zdeňka Berana. Toto napadení z loňského července Kutil u soudu popsal jako odplatu za první ránu, kterou mu uštědřil Beran. „Utíkal jsem za ním, chtěl jsem mu ránu vrátit, nenechám se od nikoho bít,“ vypověděl.

Petr Kutil (vpravo) a jeho advokát Vlastimil Rampula. foto: ČTK

Petr Kutil, jednatel Holte Medical, se měl podílet na manipulaci se zakázkou na digitalizaci. V současné době podnikatel a šéf společnosti Copymat je zřejmě horkokrevné povahy, kromě korupce se zpovídá i z násilí. Napadl totiž jednoho ze svědků - Zdeňka Berana. Toho prý však nenapadl v souvislosti s kauzou Homolka, útok byl podle jeho slov zapříčiněn Beranovou neaktivností ve vztahu ke klientům a jeho úmyslem přejít ke konkurenci.

Odplata za ránu do nosu

Kutil také u soudu tvrdil, že první ránu mu do nosu uštědřil podřízený a poté prchal pryč. „Utíkal jsem za ním, chtěl jsem mu ránu vrátit, nenechám se od nikoho bít,“ popsal před soudním senátem Kutil. Beran se před rozzuřeným Kutilem schoval do auta, jímž zrovna někdo přijel. „Zapadl jsem za ním, vynadal jsem mu a natáhl jsem mu dvě rány, předpokládám do hlavy,“ rekonstruoval Kutil konflikt z 29. července 2014. „Chvilku jsem mu nadával a potom jsem odešel,“ pokračoval.

Kromě napadení se obhájci ptali i na Beranovu funkci ve firmě VIRMIL. „Zdálo se vám, že pan Beran byl nějaká loutka plnící příkazy,“ ptal se Kutilův advokát Zdeněk Rampula. „Nikoliv, byl to samostatný člověk,“ odpověděl Kutil. Tato pasáž je zásadní, Beran totiž figuroval ve firmě VIRMIL, z níž se podle obžaloby měly vysávat peníze z Homolky. Beran ale vypověděl, že jednal na Kutilův příkaz.

Kutilův projev je propracovaný co se týče gestikulace a kladení důrazu na určitá slova. „Ne - vím - jak - bych - mo-hl - ze - své - po - zi - ce - co - ko -liv ov-liv - ňo-vat,“ sekal ze sebe rozzlobený a opřený o ohrádku jednotlivé slabiky. Popřel rovněž, že by měl ve své funkci v Holte Medical jakýkoliv vliv na digitalizaci chorobopisů.

„Chybí v něm jediná zmínka o schůzkách, které jsem s ním měl,“ vyjádřil se Kutil k Dbalého diáři, který podle něj vzhledem k tomuto faktu ani není skutečným diářem.

Útok žalobce na bývalé vedení

Bere Nemocnice Na Homolce prominentní pacienty? Je důležitější diagnóza, nebo osoba pacienta? A co vaši příbuzní? Tak se při pátečním soudním jednání obul žalobce Zdeněk Matula do bývalého náměstka špičkové nemocnice Michala Toběrného. Jeho obhájci si ale nenechali nic líbit a nakonec poradili lékaři, aby neodpovídal.

Čtvrtý den soudního procesu s vedením Nemocnice Na Homolce přinesl ostré výměny názorů mezi Matulou a obhájci. Státní zástupce se Toběrného například ptal, zda nemocnice přijímá prominentní pacienty. „Taková verze existuje, není to tak, že by je uvedl přímo ředitel. Většinou se stává, že zavolá někdo z ministerstva, ale neznamená to, že by je někdo ošetřil přednostně,“ reagoval lékař Toběrný.

„Závisí ošetření na osobnosti nebo diagnóze,“ dotíral ale vzápětí Matula. „Asi když zavolá ministr, bude ošetřen přednostně,“ reagoval Toběrný. „Přijde vám to v pořádku?“ ptal se dál Matula. „Je to nadřízený,“ hájil se Toběrný. Státní zástupce se ale ihned zeptal, zda byl takto ošetřen pod jiným jménem tehdejší premiér Mirek Topolánek. To už se ale bouřila obhajoba. Toběrný nicméně tvrdil, že neví.

Matulu ale také zajímá, zda Toběrného někdy pokousal pes. „Ano, často,“ reagoval lékař. Poté se státní zástupce ptal, zda chirurg cestoval do USA, zda byli někdy v nemocnici ošetřováni Toběrného příbuzní. To už nevydrželi obhájci, otázky byly podle nich příliš osobní.

A Matula poprvé rozzlobeně zvýšil hlas. „Žádám obhajobu, aby neradila, co má dělat obžaloba!“ hřímal na soudní síň. Matula se evidentně snažil potvrdit informace z Dbalého textu, který se o pokousání či Toběrného cestě do USA a ošetření příbuzných zmiňuje.

Toběrný nakonec po krátké poradě s advokátem Romanem Lamkou odmítl odpovídat na dotazy kvůli jejich osobnímu rázu. Dbalý pak při komentáři Toběrného výpovědi Matulovi přes předsedkyni soudního senátu vzkázal, že si informace z textu měl ověřit sám a ne je nyní páčit z obžalovaných u soudu.

Státní zástupce si však z třenic v soudní síni příliš nedělal. „Je to standardní vedení sporu, přece jen je to kontradiktorní řízení. Pakliže zazní nějaký argument, pak musí následovat protiargument. Není to úplně obvyklé, ale v těchto vyhrocenějších kauzách to není až tak neobvyklé,“ řekl Matula po skončení soudního jednání serveru Lidovky.cz.

Kauza Homolka

Soudkyně Silvie Slepičková zahájila hlavní líčení v pondělí, tedy dva a půl roku poté, co protikorupční policie spustila razii v takzvané kauze Homolka. Podle obžaloby zvítězila v tendru na digitalizaci 75 milionů papírových chorobopisů nastrčená firma, a to proto, že obžalovaní z tendru vyřadili ekonomicky výhodnější nabídku.

Údajně tak nemocnici vznikla škoda nejméně 57 milionů korun. Součástí případu je také údajná korupce při nákupu Leksellova gama nože v roce 2009. Podle žaloby ho získala předem dohodnutá firma za téměř 140 milionů korun.

Vladimír Dbalý a Toběrný získali za přidělení zakázky podle obžaloby úplatek 5,6 milionu korun. Dbalý s Toběrným jsou viněni z manipulací se zakázkami, praní špinavých peněz, porušování povinností při správě cizího majetku a přijímání úplatku. Oběma hrozí až 12 let vězení. Ostatním pěti obžalovaným hrozí za manipulaci s tendry nebo praní špinavých peněz až osm let vězení.

Autoři: , ,

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie
eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...