Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Hádky velikánů s europoslanci

Česko

Výše rozpočtu EU je výbušné téma. Ostře se kvůli němu do sebe pustili představitelé Británie či Německa a Evropského parlamentu.

BRUSEL První den bruselského summitu EU se protáhl až do jedné hodiny ranní. A důvod byl jediný – ostré výměny názorů hned na několik zásadních témat. Jedním z nich byly změny Lisabonské smlouvy. To se nakonec ke spokojenosti všech vyřešilo kompromisním nápadem – politici připustili, že smlouva se může lehce změnit, ale zároveň se budou zkoumat možnosti, jak by se dalo tomuto kroku vyhnout. Další slovní přestřelka se odehrála na téma unijního rozpočtu a rozpoutali ji hlavně Britové. Těm se nelíbí plán, že by se měl v době hlubokých a neoblíbených škrtů, ke kterým přistupuje řada evropských států, příští rok rozpočet EU zvýšit o 5,9 procenta.

Kvůli nesouhlasu s tímto plánem probíhalo dokonce velmi netradičně setkání státníků s šéfem Evropského parlamentu Jerzym Buzkem, prozradil nejmenovaný diplomatický zdroj serveru EUObserver.com. Právě europoslanci totiž rozpočet schvalují. Buzek obvykle přednese svou řeč a pak sál opouští, jenže tentokrát se tak nestalo. Na jeho slova ihned zareagoval britský premiér David Cameron a připojilo se k němu několik dalších zemí včetně Česka. Jen belgický a řecký premiér šestiprocentní navýšení rozpočtu podpořili. Buzek si to prý ale nenechal líbit. „Každý, kdo je proti šestiprocentnímu nárůstu, je protievropský,“ prohlásil předseda europarlamentu na setkání, které se odehrávalo za zavřenými dveřmi. „Počkejte chvilku. Já jsem právě seškrtal rozpočet pro policii. To mě činí protipolicejním?“ odvětil Cameron. A na podporu mu přispěchala i německá kancléřka Angela Merkelová: „Já jsem seškrtala německý rozpočet. To znamená, že jsem protiněmecká?“ I český premiér Petr Nečas připustil, že debata byla ostřejší. Podle jeho slov byl Buzkův výrok „hned vzápětí poměrně masivně zkritizován“. S pobavením dodal, že na téma „úniků informací“ z jednání vtipkoval i s ostatními státníky. Prý je zajímavou novinkou, že i když se jedná za zavřenými dveřmi, tak jde vlastně o evropskou schůzku „online“.

Vyjednávání o rozpočtu EU na příští rok mezi europarlamentem a Evropskou radou, tedy státníky 27 zemí, začalo 27. října. Shody by mělo být dosaženo do 21 dní. Jestliže pak finanční plán na rok 2011 nebude odsouhlasen do konce tohoto roku, bude se každý měsíc hospodařit podle jedné dvanáctiny rozpočtu z roku letošního. Až do té doby, než se podaří dohodnout.

Proti navyšování rozpočtu se postavilo i Česko. „My jsme přesvědčeni, že za situace, kdy se dělají rozpočtové škrty, není možné, aby EU byla nějaký izolovaný ostrov, který si žije svým životem. Bez ohledu na to, že všude jinde se šetří,“ uvedl Nečas. I proto se Česko spolu s dalšími deseti zeměmi připojilo k dopisu, podle kterého by se neměl připustit vyšší nárůst než 2,91 procenta. Na tomto čísle se již dříve členské státy dohodly. Jenže europoslanci, kteří mají vůbec poprvé díky Lisabonské smlouvě na sestavení rozpočtu větší vliv než dřív, schválili výdaje vyšší. I proto „handrkování“ o příjmech a výdajích EU bude i nadále pokračovat.

***

REFORMA PENZÍ Devět členů EU včetně ČR usilovalo o to, aby Unie zohledňovala náklady, které budou mít jednotlivé země s důchodovými reformami. Podle současných pravidel totiž hrozí, že některé příjmy rozpočtu si státy nebudou moci započítat, což prohloubí jejich schodek. Za ten by přitom mohly být pokutovány. Státníci ze sedmadvacítky včera jejich návrhu částečně vyšli vstříc. Schválili, že o něm budou ještě jednat.

Poznámku k tématu čtěte na straně 10

O autorovi| TEREZA ŠUPOVÁ, zvláštní zpravodajka LN v Bruselu

Autor: