Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Hamáček nastoupil do čela diplomacie, Babiš jmenování nevysvětlil. Existenci druhého seznamu ministrů odmítli

Česko

  8:01aktualizováno  11:26
PRAHA - Předseda ČSSD Jan Hamáček se den po nástupu do čela ministerstva vnitra ujal řízení resortu zahraničních věcí. Nejde podle něho o standardní situaci, úřad přesto bude fungovat plnohodnotně. Premiér Andrej Babiš (ANO) ani Hamáček na tiskové konferenci nevysvětlili okolnosti jmenování. Předseda vlády zopakoval, že prezidentu Miloši Zemanovi předal pouze jeden seznam s navrhovanými ministry. Existenci možného druhého seznamu odmítl i Hamáček. Dříve uvedl, že na něm byl kandidát ČSSD na šéfa diplomacie Miroslav Poche.

Jan Hamáček a Andrej Babiš při uvedení nových ministrů. foto:  Michal Šula, MAFRA

Babiš měl dát Zemanovi druhý seznam ministrů bez Pocheho, Hamáček to prý věděl. Oba to popírají

Podle Hamáčka nebyla při jmenování vlády porušena ústava. Babiš na dotaz, na základě čeho byl Hamáček řízením Černínského paláce pověřen, neodpověděl s tím, že věc již několikrát komentoval. Server Aktuálně.cz ve středu s odvoláním na nejmenované zdroje z Pražského hradu a místopředsedu ČSSD Martina Netolického napsal, že Babiš Hamáčka navrhl poté, co prezident Miloš Zeman definitivně odmítl jmenovat europoslance Pocheho.

Poche v rozhovoru s IHNED.cz uvedl, že na ministerstvo zahraničí nastoupí jako nehonorovaný politický tajemník. Hamáček ve čtvrtek potvrdil, že Poche bude „stejně jako další nejbližší spolupracovníci ministra“ dodávat podklady pro jeho práci. Konkrétní náplň práce bude podle Hamáčka součástí případné dohody o provedení pracovní činnosti.

Premiér nové vlády Andrej Babiš (vpravo) a předseda ČSSD Jan Hamáček (vlevo).
Jan Hamáček, předseda ČSSD.

Babiš s Hamáčkem před tiskovou konferencí přes půl hodiny diskutovali s odcházejícím ministrem Martinem Stropnickým (ANO). Předseda vlády uvedl, že tématem rozhovorů bylo povolování pracovních víz a „racionalizace“ českého zastoupení v zahraničí. Nastupujícímu ministrovi popřál v nové roli mnoho úspěchu.

Podle Hamáčka je evidentní, že česká diplomacie funguje, přesto vidí v souvislosti se svým „dočasným angažmá“ mnoho výzev a hrozeb. Alfou a omegou pro českou diplomacii podle něho zůstává zastoupení v Evropské unii a NATO, v rámci EU pak téma migrace. U něj odmítl řešení v podobě „nesmyslných“ kvót.

Ministr obrany Metnar vidí jako prioritu klíčové zakázky či nábor

Dalším nově jmenovaným ministerm se stal Lubomír Metnar (za ANO), který převzal post Karly Šlechtové a stal se tak ministerm obrany. Lubomír Metnar za priority ve své nové funkci označil dokončení klíčových obranných zakázek, nábor vojáků či transparentnost nákupů. Řekl to novinářům po čtvrtečním uvedení do úřadu premiérem Andrejem Babišem (ANO). 

Babiš označil za důležité, aby Metnar pokračoval v započaté práci odcházející ministryně, které za práci poděkoval. „Musíme mít jasno, že ministerstvo obrany nakupuje transparentně, že tam nejsou žádné vlivy lobbistických skupin,“ řekl Babiš. Šlechtová před svým odchodem často mluvila o vlivu zbrojařských firem na chod ministerstva. Svůj konec v čele úřadu označila za vítězství zbrojařů. Odkazovala na velké nákupy, které podle ní nyní vyšetřuje Vojenská policie.

Nový předseda vlády Andrej Babiš a ministr obrany Lubomír Metnar.

Šlechtová avizovala, že novému ministrovi předá „v mašličkách“ seznam podaných trestních oznámení. Metnar ve čtvrtek potvrdil, že materiál společně s dalšími dokumenty od své předchůdkyně dostal. Babiš poznamenal, že je potřeba, aby se „všechny otázky“, které Šlechtová nastolila, vyšetřily a veřejnost byla o výsledku informována.

Metnar řekl, že do čela ministerstva nastupuje s respektem, protože to není jednoduchý resort. Za jednu z priorit označil navýšení počtu vojáků. Chtěl by, aby Česká republika měla asi 30 000 vojáků z povolání, nyní jich je o necelých 6000 méně. Podporovat také bude programy dobrovolných cvičení či navýšení aktivních záloh.

Za dlouhodobý a přetrvávající problém označil zbrojní nákupy. Veřejné zakázky podle něj musí být transparentní a efektivní a musí se zrychlit. V plánu má revizi rozjetých klíčových akvizičních projektů. Obrana bude v blízké budoucnosti nakupovat za desítky miliard korun nové vrtulníky, radary, děla nebo bojová vozidla pěchoty.

Za důležitou Metnar považuje podporu domácího zbrojního průmyslu a za samozřejmé pak také pokračování spolupráce v rámci OSN, EU a NATO.

Babiš připomněl, že 11. července v Bruselu začne dvoudenní summit NATO. První den bude Českou republiku zastupovat prezident Miloš Zeman, druhý den pak předseda vlády nebo první místopředseda Jan Hamáček (ČSSD), řekl premiér.

Autor:

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...