Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Hamáček poslal Most k Ústavnímu soudu kvůli zákazu sedět mimo lavičky. Bráníme pořádek, hájí se město

Česko

  5:00
MOST/PRAHA - Před Ústavním soudem se svede zápas o to, kde všude lze na veřejném prostranství sedět. Severočeský Most svolil k takové činnosti pouze na lavičkách. Podle ministerstva vnitra v čele s Janem Hamáčkem (ČSSD) je však taková regule nezákonná, žádá proti její zrušení. Obdobné předpisy zrušila nejvyšší soudní autorita v zemi už v několika městech. V Mostě je zatím platnost vyhlášky pouze pozastavená.

Jan Hamáček. foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Bylo 10. září 2015, když zasedlo tehdejší mostecké zastupitelstvo a pro spornou vyhlášku ve své valné většině zvedlo ruku. Platit začala za necelé tři týdny. V Mostě lze od té doby na veřejnosti sedět jen na lavičce, podle radnice to prospívá veřejnému pořádku. Město tím vyšlo vstříc některým svým občanům, kteří si stěžovali na vysedávání skupinek lidí na ulici. Podněty mířily především na místní chudé Romy.

Že je zákaz sezení venku proti ústavě? Ať si tu Láska zkusí bydlet, zní ze severu Čech

Poslední týden letošního října se však ministerstvo vnitra jako ústřední orgán státní správy obrátilo na Ústavní soud, aby dva klíčové články vyhlášky zrušil. Jeden zapovídá pohovět si na stavebních prvcích, jako jsou zdi, palisády či zábrany, druhý výslovně dovoluje usadit se pouze na lavičkách. Podle resortu jsou tyto části regule v rozporu s Ústavou.

„Důvodem nezákonnosti je skutečnost, že zakazované sezení na stavebních prvcích nemůže být samo o sobě činností, která by narušovala veřejný pořádek,“ vysvětlila serveru Lidovky.cz Hana Malá z tiskového odboru ministerstva. „Jelikož se zákaz v obecně závazné vyhlášce nevztahuje pouze na veřejnou zeleň, nemohl být podřazen ani pod zmocnění k regulaci za účelem ochrany veřejné zeleně,“ dodala.

‚Došlo ke zklidnění napětí‘

Resort ministra Jana Hamáčka se ve své argumentaci opírá o dřívější nález Ústavního soudu, jenž v minulosti rozhodoval o platnosti obdobných omezení v jiných dvou městech Ústeckého kraje. V Litvínově a Varnsdorfu. Tehdy vyzvala strážce Ústavy k nápravě veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová. Ústavní soud sporné paragrafy z předpisů obou měst odstranil.

„Všechna zákonná vymezení působnosti obce ve vztahu k pravomoci vydávat obecně závazné vyhlášky předpokládají, že na jejich základě stanovená povinnost, resp. zákaz, bude sledovat jimi vymezený účel, v tomto případě zabezpečení místních záležitostí veřejného pořádku. Ze zákazu sezení ovšem nelze žádný takový (účel) dle Ústavního soudu dovodit,“ píše nyní ministerstvo ve svém podnětu.

„Někdo si tam občas sedne, ale obecně ty lavičky moc využívané nejsou,“ říká...
Ombudsmanka Anna Šabatová.

Most je o ministerské stížnosti zpraven. Magistrát už precizuje argumenty, jimiž bude chtít vyhlášku bránit. „Lze předpokládat, že budou použity obdobné argumenty, které jsme již uváděli v dřívější době,“ sdělila serveru Lidovky.cz mluvčí města Alena Sedláčková. „V problémových lokalitách došlo díky této vyhlášce ke zklidnění sociálního napětí, “ řekl už dříve tehdejší pracovník z odboru správních činností Petr Dundek.

Platnost vyhlášky je pozastavená

Jádro sporu je natolik závažné, že Hamáčkův návrh projedná Ústavní soud v plénu. K tématu zasednou všichni soudci. Rozhodnutí z jejich středu však vzejde nejspíš až příští rok. „Průměrná délka řízení se v plenárních věcech pohybuje kolem devíti měsíců. Ale může to být delší i kratší doba v závislosti na procesních okolnostech, složitosti věci či způsobu vyřízení,“ sdělila serveru Lidovky.cz mluvčí soudu Miroslava Sedláčková.

Zákaz sezení mimo lavičky? Šabatová řeší problém jen z kanceláře, stěžují si starostové

Ministerstvo se s Mostem přetahuje kvůli vyhlášce už od srpna loňského roku. Pře vypukla krátce poté, co Ústavní soud zasáhl v případě obdobných předpisů platících v Litvínově a Varnsdorfu. Resort chtěl na základě domluvy mostecký magistrát přimět k tomu, aby svou vyhlášku patřičně upravil. Most ale ze své pozice neustoupil. V květnu letošního roku tak proti němu resort rozjel správní řízení.

Výsledkem procesu je, že ministerstvo minulý měsíc pozastavilo platnost obou kontroverzních částí vyhlášky. „Z tohoto důvodu v současné době tyto články nelze vymáhat,“ poznamenala mluvčí města Sedláčková. „Jejich porušení nemůže být ze strany města sankcionováno,“ upřesnila Hana Malá z ministerstva. Resort jako ústřední orgán státní správy nyní musí dotáhnout svou snahu tak, aby předpis zmizel úplně.

Autor:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!
Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!

Hledáte udržitelnou a kvalitní hygienickou péči pro sebe i vaše miminko? Už dál nemusíte. Zapojte se do testování a vyzkoušejte produkty ECO by...