Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Trest za hanobení třídy a sexuální orientace? Pelikánův resort návrh odkládá

Česko

  6:05
PRAHA - Hanobit třídu definovanou životním stylem, vzděláním, příjmem i autoritou mělo být trestné. Jako protizákonné vidí ministerstvo spravedlnosti rovněž podněcování nenávisti k lidem s různým pohlavním ztotožněním a sexuální orientací. Jenže novela zákona z pera resortu ministra Roberta Pelikána, která by toto upravovala a o které se již hovořilo, nakonec předložena nebude. Česko tak v tomto volebním období nestihne prosadit přání Evropské unie.

Homosexuálové (ilustrační foto). foto: Shutterstock

„Poslanecká sněmovna by novelu vzhledem k neustálým obstrukcím opozice nestihla projednat. Leží nám takhle už řada důležitých zákonů a marně čeká,“ uvedl pro server Lidovky.cz ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO). V tomto volebním období tak novela nemá šanci na prosazení.

Rozhodnutí ministerstva novelu nepředložit tak odkládá přání Evropské unie, kterým nestačí stávající český trestní zákon týkající se hanobení. Ten dělí obyvatele podle příslušnosti k národu, jazyku, rase, etnické skupině nebo politického či náboženského vyznání, jak vyplývá ze stávajícího znění.

Homosexuálové, transsexuálové,...

Nově by ale zákon počítal i s dalšími pojmy, a sice třídou, osobou bez vyznání, dále s podněcováním nenávisti vůči homosexuálům, transsexuálům či asexuálům.

Přesně mělo v zákoně stát následující: „Kdo veřejně hanobí některý národ, jeho jazyk, některou rasu nebo etnickou skupinu, nebo skupinu osob pro jejich skutečnou nebo domnělou rasu, příslušnost k etnické skupině nebo třídě, národnost, politické přesvědčení, sexuální orientaci, pohlavní identitu, vyznání nebo proto, že jsou skutečně nebo domněle bez vyznání, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta.“

Otázka pohlavní identity nebo sexuální orientace a jejího případného hanobení je jasná. „Pod sexuální orientací je nutné chápat homosexualitu, bisexualitu, asexualitu a rovněž nelze teoreticky vyloučit heterosexualitu, byť v praxi k takovým případům zřejmě nebude docházet. V návaznosti na povinnosti vyplývající z členství v Evropské unii je dnes sexuální orientace chráněným diskriminačním důvodem,“ stálo v důvodové zprávě k novele.

Jisté rozpaky naopak budilo označení „třída“, zejména kvůli spojení s minulým režimem. Co přesně vlastně ministerstvo myslí? Pojem vysvětluje pomocí komentářové literatury.

„Třídou se rozumí třída sociální. Sociální třída je zpravidla definována jako ‚typ stratifikace sociální, v němž je jednotlivcovo postavení ve společnosti v základě určováno tržně ekonomickými kritérii‘. Z filosofického hlediska jsou třídy v obecné rovině chápány jako prvky celku (například společnosti), prvky, které jsou abstrahovány podle jejich povahy a uspořádání,“ citoval mluvčí ministerstva Říman.

Nové pojmy ale v trestním řádu tak úplnou novinkou nejsou. Je součástí trestního zákoníku účinného již od roku 2010, v němž tvoří jeden ze znaků skutkové podstaty trestného činu podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod. Konkrétně je upraven takto: „Kdo veřejně podněcuje k nenávisti k některému národu, rase, etnické skupině, náboženství, třídě nebo jiné skupině osob nebo k omezování práv a svobod jejich příslušníků, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta“.

Podle Becka jde pak o sociálně vymezenou skupinu lidí, kteří mají obdobné sociální pozice a status, ať už souvisí se životním stylem, prestiží, právy, autoritou, ale třeba i majetek, příjmy či vzdělání.

Nové návrhy se odsouvají

Už před měsícem situaci s odložením nepřímo naznačil i premiér Bohuslav Sobotka. „Nyní bude legislativní aktivita vlády utlumena, budeme se snažit už nepředkládat nové návrhy, budeme se soustředit, aby vládní návrhy v Parlamentu byly doprojednány a schváleny,“ řekl na konci března. Na tom se shodly všechny koaliční strany.

„Navrhovaná právní úprava se dotýká oblastí, které jsou upraveny: rámcovým rozhodnutím Rady 2008/913/SVV o boji proti některým formám a projevům rasismu a xenofobie prostřednictvím trestního práva,“ vysvětluje důvodová zpráva, že jde o implementaci rozhodnutí Rady Evropské unie.

Důvodů pro odložení však bylo více. „Část novely, kterou zmiňujete, měla upřesnit, ne měnit stávající právní úpravu. Na základě následných připomínek, které dorazily v rámci standardního meziresortního řízení, ale byla z tehdy předkládané novely trestního zákoníku vyjmuta. Nejde o neobvyklý postup,“ uvedl pak na dotazy redakce tiskový mluvčí Jakub Říman.

Hanobení prezidenta

Pojem hanobení se hojně diskutoval v posledních měsících i v jiné souvislosti. Skupina šesti desítek poslanců navrhla vrátit do trestního zákoníku čin veřejného hanobení prezidenta republiky. Za jeho spáchání by lidem hrozilo až roční vězení.

Předlohu podepsali zákonodárci vládních ČSSD a ANO a opozičních KSČM a Úsvitu. Podle pravice jde ovšem návrat ke komunistické ochraně papalášů.

„Kdo veřejně hanobí prezidenta republiky, ruší výkon jeho pravomoci a snižuje tak jeho vážnost, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok, peněžitým trestem nebo propadnutím věci,“ znělo by nové ustanovení.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!