Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Virtuální adresa i hluché telefony. Po stopách firmy, jež na Mynářově vile prodělala

Česko

  15:00
PRAHA - Firma Harengil, která figurovala ve snižování ceny Mynářovy vily, je až podivně nedostupná. Společnost se sice bez problémů dá nalézt v obchodním rejstříku, promluvit s někým z firmy je ale téměř nemožné.

Jak padala cena Mynářovy vily? Podívejte se na podrobnou grafiku grafiku. foto: Koláž, Šimon ,  Lidové noviny

Oficiální stránka firmy obsahuje pouze informační minimum, jaké vyžaduje zákon. Kromě základních údajů se případný zájemce nic nedozví. „Žádná výroční zpráva není zveřejněna.“ „Žádná vysvětlení nejsou zveřejněna.“ „Žádné další dokumenty (které nařizuje zákon nebo ke kterým se zavázala společnost ve svých stanovách uveřejňovat) nebyly společností zveřejněny,“ píše se na webu harengil.com.

ČTĚTE TAKÉ:

Po desítkách minut procházení různých seznamů firem se konečně zadaří. Na jedné profilové kartě Harengilu je uveden i telefon. Zda firmě skutečně patří, se ale ověřit nepodařilo. „Hmmm?“ ozval se ve sluchátku sotva slyšitelný ženský hlas. „Nejsem povinna vám říkat, kam jste se dovolal,“ sdělila poté stručně neznámá.

Na to, zdali nemá náhodou kontakt na podnikatele Radka Luňáka, který v roce 2005 vilu ve Strašnicích koupil od pražského magistrátu za 8,25 milionu korun a do společnosti ji vložil (od firmy ji pak v roce 2013 koupil za 5,1 milionu advokát Vít Široký a od něj v listopadu 2014 Mynář za 5,5 milionu), či na současného statutárního ředitele Zdeňka Machálka, odpověděla pouze. „Ne.“

Podívejte se do interiéru strašnické vily

Reportér serveru Lidovky.cz se proto vydal na adresu, kterou společnost uvádí jako svou domovskou. Ta se má údajně nacházet v kancelářském domě Pražačka na Žižkově. Mezi štítky desítek firem Harengil není. V budově však sídlí mnoho subjektů jen virtuálně. Na adrese jich je celkem zapsáno 497.

Recepční se při vyřčení jména Harengil tváří překvapeně. „Harengil? Takovou firmu tady nemáme. Slyším to poprvé,“ řekla starší žena překvapeně. Až poté, co viděla název společnosti napsaný na kusu papíru, začne listovat mnohastránkovým stohem jmen různých firem.

Po chvilce konečně nalezne inkriminovanou společnost. „Tady je,“ zarazí vítězoslavně prst do seznamu. Kromě názvu společnosti se však v deskách neschovávají žádné další informace. Recepční proto začne iniciativně volat. Po minutě předává telefon. Na druhém konci se mladý ženský hlas suše otáže: „Co byste chtěl vědět?“

Kancléř Vratislav Mynář je přesvědčen, že za vilu zaplatit dost. „Koupil jsem...
Prezident Miloš Zeman podle Mynáře o nákupu vily ví. „Pana prezidenta informuji...
Advokát Široký nemovitost koupil od podnikatele Radka Luňáka, který v minulosti...
Podle kancléře je cena v pořádku. „Koukal jsem na cenu, za kterou to koupili...

Vznesení dotazu ale nikam nevede. „Ne, žádné kontakty na společnost vám sdělit nemohu, najděte si to na stránkách,“ radí. Po námitce, že aktuální kontakt se ve světě jedniček a nul prostě nedá veřejně dohledat, trvá stále na svém. „Nemohu vám pomoct.“

Žena na telefonu alespoň svolila k tomu, že můžeme nechat vzkaz statutárnímu řediteli společnosti Zdeňku Machálkovi. Ten se ale redakci neozval. Kontakt na podnikatele Luňáka prý v budově nemají.

Recepční po neúspěšném telefonátu spiklenecky zašeptala. „Koukněte se na ten seznam firem. Některé tu mají jen schránku a nehledají je třeba jen média, ale i policie.“

Podnikatel na roztrhání

Ředitel Harengilu Machálek vede či působí jako jednatel v mnoha společnostech. Dvě se nachází na stejné adrese v ulici Novomlýnská v Praze 1. Jedná se o firmy Goliant Projekt, ve které je Machálek jednatelem, a akciovka Eukaryota, kde podle rejstříku firem zastává pozici statutárního ředitele.

Nalézt na příslušném místě štítky subjektů, opět není nic lehkého. Po chvilce hledání uvnitř volně přístupného dvora může člověk nalézt jmenovky firem na jedné zanedbané poštovní schránce. Kontakt se zaměstnanci je opět neúspěšný. Ani po několikátém zvonění nikdo uvnitř budovy nezareagoval.

V roce 2005 získal Radek Luňák, podnikatel s vazbami na zákulisního politického hráče Tomáše Hrdličku, budoucí Mynářovu vilu za 8,25 milionu korun od pražského magistrátu. Po šesti letech ji vložil spolu s bytovou jednotkou a několika garážemi jako nepeněžní vklad do společnosti Harengil, která jako předmět podnikání uvádí pronájmem nemovitostí, bytů a nebytových prostor.

Právě akciovka Harengil na začátku roku 2013 prodala vilu za 5,1 milionu advokátovi Širokému, který v současné době hájí kontroverzního podnikatele Romana Janouška a v minulosti zastupoval třeba i Karla Srbu, který si měl podle policie objednat vraždy novinářky Sabiny Slonkové.

Autor: