28. srpna 2012 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Hejtman Hašek do sněmovny nechodí. Plat slíbil charitě, tají které

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 43Diskuse
Předseda Asociace krajů Michal Hašek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda Asociace krajů Michal Hašek | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

PRAHA Jihomoravský hejtman a zároveň poslanec Michal Hašek z ČSSD letos ve sněmovně příliš nepracoval. Objasnit, zda poslanecký plat posílá na charitu, jak sám před časem slíbil, se však zdráhá. Stejně jako vzdát se kvůli funkci hejtmana poslaneckého mandátu, jak původně plánoval.

Michal Hašek se za prvních pět měsíců letošního roku zúčastnil pouze tří procent ze 279 sledovaných hlasování. Návrhy vlastní partaje nepodpořil kvůli absenci dokonce ani jednou. Podle pravidelné půlroční analýzy sdružení KohoVolit.eu si tak zcela suverénně vysloužil označení pan Nepřítomný.

ČTĚTE VÍCE:

S vysvětlováním, proč si nechal poslanecký mandát, na nějž podle statistiky nemá čas, však Hašek nepospíchá. Server Lidovky.cz ho v pondělí dvakrát požádal o rozhovor, avšak poslanec si čas nenašel. "Lituji, ale dnes mám nabitý program," napsal v sms zprávě s odkazem na oficiální zahájení volební kampaně ČSSD v Brně. K zastižení nebyl ani minulý týden.

Rok od roku slabší docházka

Sdružení KohoVolit.eu zpracovává statistiky hlasování už třetím rokem. Z analýz je patrné, že se Hašek účastní dění ve sněmovně rok od roku méně. Už před dvěma roky sice byl pátým největším absentérem, tehdy se ale zúčastnil ještě zhruba 45 procent sledovaných hlasování. O rok později to bylo pouze 38 procent a za letošní půl rok dorazil pouze na zmiňovaná tři procenta sledovaných hlasování.

Přehled docházky

Před třemi roky navíc sám přiznal, že funkce hejtmana a poslance bude souběžně zvládat jen stěží. "Naplno se věnuji práci hejtmana a šéfa Asociace krajů, což lze skloubit s poslaneckým mandátem spíše krátkodobě," uvedl tehdy Hašek. Po zvolení hejtmanem v roce 2008 se dokonce poslaneckého mandátu vzdal. Později si to však rozmyslel a kandidoval ve volbách do sněmovny v roce 2010.

Stejně jako jeho bývalý stranický kolega David Rath se Hašek rozhodl vykonávat obě funkce souběžně a kritiky umlčel slovy, že svůj druhý plat věnuje na charitu. O jakou částku se však jedná, nikdy nepřiblížil, stejně jako adresáty poslanecké výplaty. Nelze to vyčíst ani z jeho webových stránek.

V roce 2010 měl Hašek peníze za práci poslance věnovat organizacím v Jihomoravském kraji. Párkrát svůj měsíční plat údajně daroval také při nejrůznějších charitativních akcích. Kde jsou statisíce, které obdržel za letošní půlrok absencí ve sněmovně, však zatím neuvedl.

ČTĚTE TAKÉ:

Pro pořádek: holý plat poslance je 56 tisíc měsíčně. Hašek v majetkovém přiznání uvedl, že si za práci ve sněmovně vydělal přes milion korun. Tuto částku mu však ještě vylepšily čerpané náhrady (reprezentace, stravovné, cestovné, telefony,...), za rok 2011 to bylo přesně 1,351.151,96 koruny.

Jak server Lidovky.cz už dříve informoval, minulý rok si Hašek ve funkci hejtmana vydělal přes milion korun. Převod peněz na charitu však v majetkovém přiznání nezmínil. U dalších funkcí, které vykonává bez nároku na odměnu (např. člen správní rady Masarykovy univerzity), přitom uvádí slovo "bezplatně".

spaŠárka Pálková
  • 43Diskuse