18. prosince 2008 14:52 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Hašek: Poplatky zrušíme do konce ledna

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 70Diskuse
Michal Hašek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Michal Hašek | foto: ČTK

PRAHA Sociální demokraté chtějí zrušit poplatky ve všech českých krajských nemocnicích. Lidé by měli přestat platit nejpozději 1. února. Zaplatí za ně kraje. Termín je zatím hypotetický, ale nejzazší možný, řekl šéf Asociace krajů ČR a jihomoravský hejtman Michal Hašek.

Hejtmani se podle Haška na datu dohodli, protože některé z krajů budou na začátku roku hospodařit s rozpočtovým provizoriem. Týká se to Ústeckého a Pardubického kraje.

Sociální demokraté, kteří vedou třináct krajů, podle Haška věří, že mechanismy pro proplácení poplatků v krajských nemocnicích nebudou vůbec muset použít. Poslanci mají totiž v pátek projednat změnu poplatků a ČSSD bude prosazovat jejich úplné zrušení. Kraje by tak stovky milionů korun ušetřily. Například v rozpočtu Jihomoravského kraje je na poplatky připravených 75 milionů korun, peníze jsou zatím v rezervě. O případném způsobu jejich použití rozhodne rada v příštích dnech.

Od letoška platí lidé za návštěvu u lékaře a položku na receptu 30 korun, za den v nemocnici 60 korun a 90 korun za pohotovost. Pokud na třicetikorunových poplatcích a doplatcích za léky vydají v daném roce přes 5000 korun, částku nad to jim zdravotní pojišťovna vrátí.

Zavedení poplatků patřilo k prvním krokům reformy zdravotnictví, kterou prosazuje ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS). Poplatky se ale staly jedním z klíčových témat kampaně před říjnovými krajskými volbami, jejich zrušení prosazovala zejména ČSSD. Když ODS volby drtivě prohrála, začali někteří politici označovat za jeden z důvodů porážky právě zavedení poplatků. Někteří pak proto navrhli jejich zrušení, nebo úpravu.

O rušení či omezení poplatků může Poslanecká sněmovna rozhodnout již v pátek. Do té doby budou o této věci vyjednávat politici. Premiér a předseda ODS Mirek Topolánek (ODS) již připustil, že koalice není schopna udržet současnou podobu poplatků a že shoda na změně se už rýsuje, její podobu ale neupřesnil.

Změny navrhli koaliční i opoziční poslanci. Navrhli například, aby u lékařů nemuseli platit důchodci nad 65 let či děti a dárci krve a kostní dřeně. Ochranný limit by se mohl vybraným skupinám snížit z 5000 na 3000 korun a zahrnovaly by se do něj všechny poplatky. Platit by se mohlo za recept, ne za položku na něm. Vládní koalice chce z předložených návrhů vybrat takové, které pro ni budou akceptovatelné.
ČTK, Lidovky.cz
  • 70Diskuse