3. prosince 2008 12:20 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Hasiči postaví výcvikové centrum

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Složky záchranného systému ČR budou mít své výcvikové centrum. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Složky záchranného systému ČR budou mít své výcvikové centrum. | foto: ČTK

HRADEC KRÁLOVÉ I Česká republika se konečně dočká vlastního centra pro výcvik složek záchranného systému. Do roku 2013 má totiž v Hradci Králové vyrůst výcviková základna, kterou vybuduje Hasičský záchranný sbor České republiky.

Investice si vyžádá na 1,9 miliardy korun a z 85 procent ji zaplatí Evropská unie. Česko je v EU jednou z posledních zemí, která takovou centrální výcvikovou základnu ještě nemá. Novinářům to v Hradci Králové to řekli představitelé Hasičského záchranného sboru ČR.

Výcviková a školicí základna vznikne na bývalém vojenském letišti ve Věkoších, které patří městu. Radnice do projektu zdarma vloží pozemky a budovy na letišti. "Mělo by jít o největší investiční projekt v Hradci Králové za posledních několik desítek let. Město jej podporuje a vítá," řekla náměstkyně primátora Pavla Finfrlová.

Celkem by středisko mělo zabrat plochu kolem 40 hektarů a naráz by se v něm mohlo školit 500 až 700 lidí. Středisko umožní nácvik likvidace krizových situací a havárií v reálných podmínkách. Stavba centra by měla začít na jaře 2010, s uvedením do provozu se počítá v září 2013. Stávající letecký provoz na letišti základna neomezí.

Zhruba polovinu rozlohy základny zabere speciální polygon pro praktický výcvik. Pro simulaci nehod stavbaři postaví například kus železnice a dálnice i s tunelem. Hasiči si v reálných podmínkách budou zkoušet zásah v hořícím domě a obchodním centru, likvidaci nebezpečných látek v kanalizaci a potrubí, vyprošťování lidí ze studní, závalů a trosek domů.

Součástí učeben budou specializované laboratoře, například pro chemiky.

Sídlo na základně také najde expertní pracoviště pro koordinaci a rozvoj informačních a komunikačních systémů záchranného systému a krizového řízení. V centru se budou školit i starostové a členové bezpečnostních rad měst a krajů a také policie a zdravotnická záchranná služba. Ročně by školení v Hradci Králové mělo absolvovat nejméně 2000 lidí.

"Dosavadní výcvik záchranného systému je roztříštěný do regionů, kde na to nejsou kapacity," řekl gestor projektu a vedoucí oddělení jednotek požární ochrany republikových hasičů Pavel Dekret. Projekt vedle reálných cvičení zásahů také možní užší propojení s vědeckými a výzkumnými programy a jejich ověřování v záchranářské praxi.

Hradec Králové si hasiči pro základnu podle Dekreta vybrali proto, že má letiště a napojení na dálnici. Roli hrálo i to, že ve městě působí Lékařská fakulta Univerzity Karlovy a v nedalekých Pardubicích je Fakulta chemicko-technologická Univerzity Pardubice. Městu by základna měla přinést 400 až 500 nových pracovních příležitostí.

Lidovky.cz, ČTK
  • 0Diskuse
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na Lidovky.cz