3. října 2016 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Havel 80: Havel řekl, že Kubišová po bytech zpívat nebude, vzpomíná Kateřina Bursíková Jacques

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 4Diskuse
Kateřina Bursíková Jacques s Václavem Havlem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kateřina Bursíková Jacques s Václavem Havlem. | foto: osobní archiv Martina Bursíka

PRAHA Kateřina Bursíková Jacques, politička a občanská aktivistka, vzpomínala na to, jak chtěli uspořádat koncerty Marty Kubišové po bytech. „To nepůjde, Marta si zaslouží něco velkého, jako je Lucerna,“ řekl ji tehdy Václav Havel.

Rok 1988, socialistické Československo. Je mi sedmnáct a s několika kamarády vcházím do bytu Václava Havla na nábřeží. „Založili jsme fan club Marty Kubišové a chtěli bychom pořádat takové malé koncerty asi po bytech,“ vysvětlujeme už usazení na pohovce v obývacím pokoji s výhledem na Vltavu.

„Hm, ehm, to je od vás moc pěkné, ale to nepůjde,“ zpražil nás milým, ale dost rozhodným tónem Václav Havel. „Marta si počká na velký sál, třeba na Lucernu.“ „Na Lucernu? Marta Kubišová si má počkat na Lucernu? Tak to je tedy gól, takže ona už si nezazpívá, jo?“ „Ale zazpívá. Zazpívá si před velkým publikem, ona na malé prostory nemá hlas, ona potřebuje něco velkého.“

Kateřina Jacques Bursíková s Václavem Havlem.
Manželé Bursíkovi s Václavem Havlem.

„Tak dík,“ vykoktali jsme dost zklamaně, když nám došlo, že skvělý plán nevyšel a my tu Kubišovou naživo nikdy neuslyšíme. Docela nás naštval, to jo. Rok 1989, Václavské náměstí praská ve švech, na balkoně Melantrichu zpívá Marta Kubišová a její Modlitba se rozléhá nad statisícovým davem. Kdo by to byl řekl. No jo, Václav Havel.

Kateřina Bursíková Jacques
  • 4Diskuse
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!