Havlát pečetil výhru Chicaga

NEW YORK Hokejisté Chicaga zvítězili v pátém utkání druhého kola play off NHL na ledě Vancouveru 4:2 a ujali se vedení v sérii 3:2 na zápasy.

Vítězný gól vstřelil za stavu 2:2 pět minut před koncem třetí třetiny v přesilové hře Dave Bolland, pojistku v podobě čtvrté branky přidal v předposlední minutě do opuštěné klece při power play domácích český útočník Martin Havlát. Ten si tak připsal pátou úspěšnou trefu v letošním play off.

Chicago tak dokonale otočilo průběh série, přitom v minulém duelu bylo necelé dvě minuty od porážky a nepříznivého stavu v sérii 1:3 na zápasy.

Nyní má naopak mečbol, který může proměnit v pondělí před vlastními fanoušky. Naposledy byli Blackhawks ve finále konference v roce 1995.

Postup do konferenčního finále si může v pondělí zajistit také Pittsburgh, který v pátém duelu vyhrál ve Washingtonu 4:3 v prodloužení a rovněž vede v sérii 3:2 na zápasy.

Pittsburgh uspěl i o den dříve v utkání, při němž hvězda Washingtonu, Alexandr Ovečkin, drsně podrazila kolenem Sergeje Gončara.

„Měl jsem v úmyslu ho trefit ramenem, ale on udělal pohyb doleva,“ hájil se Ovečkin, jehož zákrok se nelíbil domácím hráčům.

„Při střetech tam často nechává nohu. Máme občas pocit, jako by se pokoušel někoho zranit,“ uvedl obránce Pittsburghu Brooks Orpik. Ovečkin vyvázl bez trestu Pro Gončara tím pravděpodobně sezona skončila. Vedení NHL zároveň rozhodlo, že hvězdu Capitals žádný disciplinární trest nečeká. To rozlítilo Gončarova agenta J. P. Barryho, podle něhož se v NHL uplatňuje dvojí metr. „Byl to hodně nevybíravý zákrok, a kdyby jej udělal kdokoliv jiný, čelil by tvrdému postihu,“ prohlásil Barry. čtk, spo Pátek - Východní konference: Pittsburgh - Washington 5:3 (4. Gončar, 11. Guerin, 16. Fedotěnko, 45. Crosby, 55. Talbot - 1. Bäckström, 16. Clark, 47. Jurčina). Carolina - Boston 4:1 (5. a 56. E. Staal, 43. J. Jokinen, 55. Samsonov - 23. Savard). Stav série: 3:1. Sobota: Washington - Pittsburgh 3:4 v prodl. (27. a 56. Ovečkin, 35. Bäckström -26. J. Staal, 41. Fedotěnko, 47. Cooke, 64. Malkin). Stav série: 2:3.

Západní konference : Vancouver - Chicago 2:4 (18. Kesler, 32. Sundin - 16. a 39. Byfuglien, 55. Bolland, 59. HAVLÁT). Stav série: 2:3.