23. března 2011 20:58, aktualizováno  21:43 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Heger chtěl zvýšit poplatky na 50 korun, koalice to zamítla

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 51Diskuse
Ministr zdravotnictví Leoš Heger. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr zdravotnictví Leoš Heger. | foto: ČTK

PRAHA Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) zvažuje zvýšení zdravotnických poplatků. U lékaře by se mělo platit 50 korun, za pobyt v nemocnici a návštěvu specialisty bez doporučení praktického lékaře až 200 korun. Koaliční strany však na večerním jednání zavedení poplatků odmítly. Ve formátu K9 diskutovaly i o změnách nároků z pojištění.

Zpoplatněna by podle Hegera měla být také doprava sanitkou a neakutní vyšetření. Ministerstvu chybí pro příští rok deset miliard korun. "Je možné uvažovat o zvyšování regulačních poplatků, které má své limity v tom, že zvyšování by musely doprovázet sociální opatření," řekl ve středu České televizi Heger.

Čtěte také

Třeba právě navýšený poplatek za pobyt v nemocnici by se začal od příštího roku nově počítat do celkového ročního limitu. Ten je dnes u dětí a důchodců 2500 korun ročně, u ostatních dvojnásobek. Podle koaliční smlouvy uzavřené loni mezi ODS, TOP 09 a VV se měla poplatkem regulovat návštěva ambulantního specialisty bez doporučení a měl se zvýšit poplatek za pobyt v nemocnici nejméně na 100 korun.

Heger: Poplatky by se nezvyšovaly, kdyby stát zvýšil úhrady
V současné době platí lidé 30 korun za návštěvu lékaře, 60 korun za pobyt v nemocnici. Za převoz sanitkou, který byl dosud zdarma, by měli lidé podle návrhu dát pět korun za každý ujetý kilometr.

Heger připouští, že poplatky by se zvyšovat nemusely, pokud by stát zvýšil úhrady, které dává stát pojišťovnám za děti, důchodce nebo nezaměstnané.

Jenže s tím nesouhlasí ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). "Prosazujeme vyšší odpovědnost pro všechny účastníky systému, tedy pro zdravotní pojišťovny, zařízení i pacienty a také vyšší spoluúčast," řekl ministr financí.

Ministr podle Ratha 'julinkovatí'
"Pro mě je šokující, že doposud uvážlivý ministr Heger nám nějak julínkovatí," řekl stínový ministr zdravotnictví David Rath (ČSSD) v narážce na ministra ODS Tomáše Julínka, který poplatky zavedl. Také od některých koaličních kolegů zaznívá na Hegerovu adresu kritika.

Předseda sněmovního výboru pro zdravotnictví Boris Šťastný (ODS) tvrdí, že zvyšovat poplatky bez motivace pacientů k úsporám v systému zdravotní péče je holý nesmysl. "Žádné zvyšování poplatků dokud nevyčerpáme všechny vnitřní zdroje, které ve zdravotnictví máme," uvedl také ministr dopravy Vít Bárta (VV).

ČTK, Lidovky.cz
  • 51Diskuse
Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!