Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Heger dá lékařům dvě miliardy. Odboráři si kladou další podmínky

Česko

  11:12aktualizováno  15:23
PRAHA - Lékařští odboráři jsou spokojení s dvěma miliardami, které jim v pátek přislíbil ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) na navýšení jejich platů. Lékaři si ale začali klást další podmínky. Chtějí totiž dostat záruky, že se jim vedení nemocnic nebude mstít za akci Děkujeme, odcházíme. Do nemocnic se mají vrátit všichni, nebo nikdo.

Leoš Heger. foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

"Po dlouhém hledání zdrojů jsme uvnitř zdravotnického systému našli rezervu dvou miliard korun," řekl ministr zdravotnictví Heger. Zdravotnickou krizi zhodnotil jako "mimořádně vyhrocenou a neobyčejně naléhavou".

"Vnímám to jako velký posun jednání kupředu," spokojil se se slibem ministra předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel. "Musím ale říct, nedohodli jsme se zcela na tom, co bych si představoval jako garance, jak bude návrat kolegů do práce vypadat," připomněl další podmínku, kterou si odboráři nastavili.


Čtěte také

Lékaři požadují na zvýšení platů miliardy tři. Zda návrh lékaře uspokojí a výpovědi stáhnou, se ministr dozví až 1. února, kdy se v Praze sejdou předsedové nemocničních odborů z celé republiky. "Prosím lékaře, aby své výpovědi vzali zpět," požádal lékaře ministr Heger. Zvýšení platů by se mělo objevit na výplatních páskách v červnu. Peníze by měli jít ale i dalším zdravotnickým pracovníkům nejen lékařům.

Další podmínka lékařů: Vrátí se všichni, nebo nikdo
Kromě zvýšení platů si ale odboráři přidali další podmínku. Buď se do práce vrátí všichni, nebo nikdo. "To, že se budeme moci všichni vrátit, to je bez diskuse, to je naše podmínka o solidaritě," řekl Hospodářským novinám předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel. Podle něj se musí vrátit do nemocnic buď všichni lékaři, kteří výpověď podepsali, nebo nikdo. Mělo by se tak předejít osobním vyřizováním účtů třeba s těmi lékaři, kteří byli v rámci kampaně Děkujeme, odcházíme aktivnější.

Nad dohodou mezi lékaři a ministerstvem vyjádřil spokojenost předseda vlády Petr Nečas (ODS). "Pan ministr Heger má mou plnou podporu," řekl Nečas. "Je to návrh, který byl koordinován na vyšší bázi než jen na ministerstvu zdravotnictví," vysvětlil.

Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) přivítal návrh, s kterým ministr Heger přišel. "Věřím, že se co nejdříve podaří dojednat také garanci návratu lékařů na svá pracoviště, a dospět tak k dohodě, kterou veřejnost napjatě očekává," sdělil Štěch.  

Čtěte také


Koalice dala Hegerovi mandát, aby se zdravotníky vyjednal smír. Ve výpovědi je 3800 z 20 tisíc nemocničních lékařů, další stovky vypovídají dohody, které umožňovaly sloužit přesčasy. Nejohroženější se zdá být péče o novorozence, problém by mohl být se zajištěním porodů, ale i většiny operací, protože mezi lékaři ve výpovědi je řada anesteziologů, bez nichž nelze operovat. Ohroženým oborem je také neurologie.

Vyšší platy chtějí i sestry, žádají o schůzku s ministrem
O vyšší platy stojí ale také zdravotní sestry, které však nepodpořily protestní akce, které zvolili lékaři. Chtějí se však nyní s ministrem Hegerem sejít také. "Chceme požádat pana ministra o schůzku. Je nepřijatelné, aby se zapomnělo na sestry, které se snažily situaci stabilizovat a výpovědi nedávaly," upozornila šéfka České asociace sester a někdejší ministryně zdravotnictví Dana Jurásková.


Ministr dohodl se zdravotními pojišťovnami plán, jak by nemocnice mohly získat peníze na zvýšení platů - chce zrušit 10 tisíc akutních lůžek. Rušení začne letos a bude pokračovat příští rok. Úspora ze zrušení 15 procent akutních lůžek by se měla pohybovat kolem pěti miliard korun.

Nechceme více pacientů, vypovíme smlouvu o přesčasech

Někteří civilní lékaři z Vojenské nemocnice (VN) v Brně nechtějí přebírat péči o pacienty z jiných zařízení, které ochromí případný odchod lékařů. Vydali prohlášení, podle kterého vypoví všechny smlouvy o přesčasech, pokud se vláda s odcházejícími lékaři nedohodne. Prohlášení podepsané bezmála 30 zdravotníky poskytla v pátek místní organizace Lékařského odborového klubu.

Přímo z Vojenské nemocnice Brno žádní lékaři neodcházejí. Signatáři prohlášení se však prý ztotožňují s výzvou Děkujeme, odcházíme a podporují kolegy ve výpovědní lhůtě.

"Zdůrazňujeme, že tato akce není nikterak namířena proti vedení naší nemocnice, je pouze přirozeným důsledkem trvalé neochoty ministerstva zdravotnictví a celé vlády zabývat se katastrofální situací v tomto resortu," stojí v prohlášení.

Některé krizové scénáře naznačují, že vojenská nemocnice převezme část péče o pacienty jiných zařízení. Autoři prohlášení s tím však nesouhlasí. "Zásadně nesouhlasíme s tím, že bychom měli nahrazovat lékaře ve výpovědi, a riskovat tak navíc pochybení při nezvládnutelném množství práce," napsali lékaři.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!