16. října 2015 20:18, aktualizováno  22:33 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Obviněný hejtman Rozbořil odmítl rezignovat. I přes Sobotkovo přání

 • Poslat
 • Tisk
 • Redakce
 • 24Diskuse
Jiří Rozbořil s nálezem ostatků egyptského panovníka Ramsese. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Rozbořil s nálezem ostatků egyptského panovníka Ramsese. | foto: Tomáš FraitMAFRA

OLOMOUC  Olomoucký hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD), kterého policie obvinila z podplácení, ani po dnešní schůzce s předsedou ČSSD a premiérem Bohuslavem Sobotkou nerezignoval na post v čele krajské samosprávy. Novinářům to po několikahodinovém jednání krajského výboru strany řekl Sobotka, který si přeje odchod Rozbořila z funkce. Rozbořilovo rozhodnutí ale podpořil krajský výbor, oznámil novinářům jeho předseda Jiří Zemánek.

,,Já to nepokládám za rozumné rozhodnutí, ani z pohledu Olomouckého kraje, ani z pohledu sociální demokracie. Nicméně je to jeho vůle a jeho rozhodnutí,“ řekl Sobotka. Podle něj měl hejtman po dobu, než se zjistí, zda spáchal nebo ne trestný čin, rezignovat. „Bohužel pan Rozbořil tohle řešení odmítl,“ doplnil Sobotka. Na otázku ČTK, zda se mluvilo o pozastavení členství, přímo neodpověděl. Další postup je podle něj nyní na olomoucké organizaci.

„Je to jejich odpovědnost, kterou dnes převzali a podle mého názoru to nebylo správné rozhodnutí,“ dodal premiér. Rozbořil, který je obviněn z podplácení, s obviněním nesouhlasí a podal proti němu stížnost, protože je to podle něj nedorozumění. Při tajném hlasování krajského vedení o jeho setrvání ve funkci hejtmana jej podle něj podpořilo 21 z 29 přítomných členů. Hejtman zároveň uvedl, že hodlá požádat o důvěru na zastupitelstvu, ať už na mimořádném nebo nejpozději na řádném 18. prosince.

,,Nejdříve zastupitelstvo, potom soud“

V Událostech a komentářích ČT se olomoucký hejtman Rozbořil vyjádřil k tomu, co by ho opravdu přimělo k rezignaci. ,,Zásadní a konečný verdikt vyřkne zastupitelstvo. Myslím si, že správný postup je, aby zastupitelstvo vyjádřilo, zda mě jako hejtman chtějí nebo ne, to je ta první fáze. Pokud zastupitelstvo řekne, že mě nechtějí, že nedostatečně vysvětluji situaci nebo mají jiný pocit než já, tak v ten moment rezignuji. Pokud by mi dali důvěru, tak následuje posudek soudu. Záleží také, zda budu žádat presumpci neviny. V podstatě jsme obviněn, ale jen jediný orgán může říct, jestli jsme ten čin skutečně spáchal, a to je soud.”

Podle krajského šéfa strany Zemánka zástupci předsednictva ČSSD na jednání v Olomouci své spolustraníky z Olomouckého kraje nabádali k tomu, aby se hejtman vzdal své funkce, což by podle nich bylo nejlepší řešení. „Kdyby býval hned rezignoval, domníváme se, že by to mohlo být vnímáno, že tu skutečnost přijal a že si je vědom, že udělal něco protizákonného. Já se domnívám, že se opravdu ocitnul na nepravém místě v nepravou chvíli, což se nám může všem stát,“ uvedl Zemánek. Uvedl však, že Rozbořil nyní jako obviněný nemůže kandidovat v příštích krajských volbách. „Pokud ty opravné prostředky nebudou dost rychlé, na kandidátní listině nebude moci být,“ dodal Zemánek.

„Dnes není rozhodnuto, rozhodnuto bude až zastupitelstvem,“ dodal Rozbořil. „Názor krajského výkonného výboru respektujeme, nadále jsem ale přesvědčen, že pan hejtman by měl rezignovat,“ řekl v noci LN šéf poslanecké sněmovny Jan Hamáček.

„Je třeba říct, že se ukazuje, že hejtman Jiří Rozbořil není ústřední postavou příběhu. Je ale nemyslitelné, aby nadále zůstal ve funkci. Musí se z politiky vzdálit a držím mu palce, aby se očistil. Pokud se mu to povede, rád ho přivítám zpět,“ sdělil LN ministr vnitra Milan Chovanec.

Rozbořil a další obvinění

Policie tento týden obvinila Rozbořila a další tři lidi, mezi kterými jsou dva důstojníci policie. Rozbořil s obviněním nesouhlasí a podal proti němu stížnost, protože je to podle něj nedorozumění. V olomoucké korupční kauze byli vedle Rozbořila obviněni také náměstek ředitele olomoucké krajské policie Karel Kadlec, šéf tamní hospodářské kriminálky Radek Petrůj a vlivný olomoucký podnikatel a Ivan Kyselý, blízký přítel bývalého ministra vnitra Ivana Langra. „Dva z obviněných jsou stíháni pro zneužití pravomoci úřední osoby, jeden navíc i pro přijetí úplatku,“ uvedl mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Pavel Hanták. Třetí obviněný čelí podezření z účastenství na zneužití pravomoci a čtvrtý z podplácení.

Za údajné ovlivňování vyšetřování různých případů jim hrozí až deset let vězení. Obvinění policisté z Olomouckého kraje asi budou postaveni mimo službu po propuštění z vazby. Další opatření by zatím podle prezidia nebyla adekvátní.

,,Nejsem klíčovou osobou“

Rozbořil, který je hejtmanem od roku 2012, novinářům ve čtvrtek řekl, že úplatek nenabízel. „Má role v této kauze je podle mého názoru nepodstatná a rozhodně nejsem klíčovou osobou,“ uvedl. Proti obvinění podal stížnost. Zároveň řekl, že zatím nebude rezignovat a o svém případu se rozhodl informovat vedení ČSSD.

Ostravský okresní soud ve čtvrtek poslal do vazby Kadlece, Petrůje a Kyselého kvůli obavě z ovlivňování svědků a pokračování v trestné činnosti. Pro Rozbořila žalobce vazbu nežádal.

Podle Hantáka pracovali detektivové ÚOOZ na případu přes rok a zjistili, že se podezřelí podíleli na ovlivňování některých trestních kauz a únicích informací ze spisů, což negativně ovlivňovalo vyšetření případů. Podle serveru Neovlivní.cz má ÚOOZ podezření, že bylo ovlivněno vyšetřování údajných machinací v extraligovém hokejovém klubu HC Olomouc, financování jednoho z regionálních akvaparků či výstavba jezdeckého areálu v Olomouci-Lazcích. Rozbořil nabízel Kadlecovi úplatek za to, že bude odloženo vyšetřování dotací pro projekt jezdeckého klubu, uvedl server s odvoláním na policejní odposlechy. Kadlec prý nabídku přijal.

Akce Vidkun

V úterý pak zahájili detektivové akci Vidkun, provedli řadu domovních prohlídek a postupně zadrželi či předvedli několik osob včetně Langra. Jen v jeho bytě v Olomouci strávili více než 13 hodin, ale nakonec ho propustili.

Kauza míří také do řad vedení olomoucké policie. Údajné nadstandardní vazby mezi náměstkem Kadlecem a podnikatelem Kyselým již před třemi lety na základě anonymu vyšetřovala Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Vazby se prý podle tehdejších informací ČTK promítaly i do ovlivňování vyšetřování hospodářských kauz, které souvisely s podnikáním Kyselého na olomouckém realitním trhu. Kadlec tehdy jakékoli pochybení rezolutně odmítl a GIBS případ odložila. Inspekce prověřovala i údajné urážky podřízených ze strany Kadlece, krajské ředitelství policie v té době opustila řada zkušených kriminalistů.

Olomoucká korupční kauza

 • Úterý 13. října - Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) ráno zahájil v Praze a Olomouckém kraji zásah v případu s krycím názvem Vidkun. Zadrženo bylo několik lidí, mezi nimi náměstek ředitele olomouckého krajského policejního ředitelství Karel Kadlec, šéf tamního odboru hospodářské kriminality Radek Petrůj, podnikatel Ivan Kyselý a olomoucký hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD).
 • Policejní prezident Tomáš Tuhý na odpolední tiskové konferenci oznámil, že policisté kvůli podezření z korupce a zneužití pravomoci prověřují mimo jiné jedno z krajských policejních ředitelství i celostátní policejní útvar.
 • Mezi zadrženými byl i někdejší ministr vnitra Ivan Langer, nyní advokát a obchodní partner Kyselého, jehož dům policie také prohledala; Langera po mnohahodinovém výslechu propustili. ČT uvedla, že policie se zajímala i o Tomáše Uličného z olomoucké pobočky Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), ředitele úřadu kriminální policie Milana Pospíška a náměstka ředitele protikorupční policie Jiřího Jacha.
 • Středa 14. října - Internetový deník Neovlivni.cz s odkazem na povolení k prohlídce uvedl, že detektivové Langra prověřují na základě odposlechů, v nichž o něm hovoří někteří olomoučtí policisté.
 • Olomoucký hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD) ráno nenastoupil do práce a zrušil svůj program.
 • Čtvrtek 15. října - Mluvčí ÚOOZ dopoledne řekl, že v údajné olomoucké korupční kauze byli obviněni čtyři lidé, u tří z nich je podán návrh na vazbu. Jde o náměstka ředitele olomouckého krajského policejního ředitelství Karla Kadlece, šéfa tamního odboru hospodářské kriminality Radka Petrůje, podnikatele Ivana Kyselého a hejtmana Rozbořila, který jediný je stíhán na svobodě.
 • Před polednem premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka oznámil, že očekává Rozbořilovu rezignaci, pokud se potvrdí obvinění z korupce. Olomoucký hejtman rezignovat odmítl s tím, že podal proti obvinění stížnost. Odpoledne Sobotka řekl, že je připraven se s Rozbořilem sejít a poslechnout si jeho názor, trvá ale na tom, aby hejtman rezignoval.
 • Pátek 16. října - Ředitel Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování Milan Pospíšek požádal kvůli spojení s kauzou o propuštění ze služebního poměru, náměstek ředitele protikorupční policie Jiří Jach pak požádal o přeložení k jinému útvaru. Oběma žádostem bylo vyhověno.
 • Prezident Miloš Zeman řekl, že by s hodnocením olomoucké kauzy počkal. Připomněl případ eurokomisařky Věry Jourové, která v minulosti čelila obvinění, ale byla nevinná. Upozornil také, že by do vyšetřování případu neměli zasahovat politici.
 • Rozbořil se sešel s předsedou ČSSD a premiérem Bohuslavem Sobotkou, ani po několikahodinovém jednání ale nezměnil svůj názor a nerezignoval, přestože si Sobotka přeje odchod Rozbořila z funkce. Rozbořilovo rozhodnutí ale podpořil krajský výbor, oznámil novinářům jeho předseda Jiří Zemánek.

ČTK
 • 24Diskuse
REGISTRACE NA SERVERU LIDOVKY.CZ, NEVIDITELNÉM PSU A ČESKÉ POZICI

SMS Registrace

Diskuse LN jsou pouze pro diskutéry, kteří se vyjadřují slušně a neporušují zákon ani dobré mravy. Registrace je platná i pro servery Neviditelný pes a Česká pozice. více Přestupek znamená vyřazení Vašeho telefonního čísla z registrace a vyřazený diskutér se již nemůže přihlásit ani registrovat pod stejným tel. číslem. Chráníme tak naše čtenáře a otevíráme prostor pro kultivovanou diskusi.
Viz Pravidla diskusí. schovat

Jak postupovat

1. Zašlete SMS ve tvaru LIDOVKY REG na číslo 900 11 07. Cena SMS za registraci je 7 Kč. Přijde Vám potvrzující SMS s heslem.

2. Vyplňte fomulář, po odeslání registrace můžete ihned diskutovat

Tel. číslo = login,
formát "+420 xxx xxx xxx"
Kód ze SMS je rovněž heslo
Vaše příspěvky budou označeny Vaším jménem, např. K. Novák.
* Nepovinný.
Odesláním souhlasíte s Pravidly diskusí.

Alternativní, nebo přirozený? Normální porod chápe každý jinak
Alternativní, nebo přirozený? Normální porod chápe každý jinak

Chcete porod bez léků a věčného vyrušování, jenže lékaři vás označí za alternativní matku.

Najdete na Lidovky.cz