Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Hejtmanská síla brojí proti Zemanovi. Podporu Drahošovi podepsalo pět zástupců krajů

Česko

  10:05
Praha - Prezident Miloš Zeman vybudoval svou politickou strategii na cestách po regionech. Navíc zadarmo, protože pět let jeho panské jízdy platily kraje. Podle zjištění LN se však značná část hejtmanů před druhým kolem prezidentské volby od Zemana odvrací a podporuje Jiřího Drahoše.

Iniciátorem je pardubický hejtman a Zemanův někdejší blízký spojenec Martin Netolický (ČSSD). Podporu Drahošovi podepsali další čtyři hejtmani. K výzvě Netolického se připojili Jiří Čunek (KDU-ČSL), Josef Bernard, Jiří Štěpán (oba ČSSD) a Martin Půta (SLK). Signaturu nevyloučil ani Ivo Vondrák (ANO).

Motorem hejtmanského vzdoru vůči Miloši Zemanovi a výzvy na podporu Jiřího Drahoše je pardubický hejtman Martin Netolický, který se v únoru na sjezdu ČSSD může stát jednou z nových tváří vedení strany.

„Ano, mohu tyto informace potvrdit. Čekáme ještě na vyjádření Iva Vondráka (moravskoslezský hejtman). Zatím ale mohu říct, že výzvu podporuji já, Josef Bernard (plzeňský hejtman), Jiří Štěpán (královéhradecký hejtman), Martin Půta (liberecký hejtman) a Jiří Čunek (zlínský hejtman). Nejsem slepý a hluchý, bezvýhradná podpora Miloše Zemana nepřipadá v úvahu. Stala se spousta událostí od jeho zvolení, na které nelze zapomenout,“ řekl LN Netolický. Paradoxní je, že Netolický donedávna patřil k nejbližším Zemanovým spojencům.

Hradní obrat

Byl jedním z mála funkcionářů ČSSD, kteří Zemana podpořili před druhým kolem v roce 2013. „Ne budu zastírat to, že Miloš Zeman je mi bližší svými politickými názory,“ pronesl tehdy. S prozemanovskou stranou SPO tehdy vytvořil i krajskou koalici. V průběhu let mu však s prezidentem Zemanem docházela trpělivost.

Jednou z událostí, na kterou Netolický nerad vzpomíná, byla situace, kdy mu dle jeho slov prezidentův poradce Martin Nejedlý přikázal, aby v průběhu oslav Dne Tibetu sundal z krajského úřadu tibetskou vlajku. Hrad v čele se Zemanem nechtěl provokovat čínské politiky a investory, kteří se do Česka nasunuli v roce 2016.

Netolickému se nelíbil ani Zemanův kritický a místy drsný postoj vůči ČSSD pod vedením Bohuslava Sobotky. „Vždyť je to partaj, kterou v minulosti Miloš Zeman vedl. Jako právníkovi se mi nelíbí ani jeho tvůrčí výklad ústavy. Pro mě tvůrčí výklad znamená účelový výklad. K ústavě se nelze chovat jako k cáru papíru,“ dodal Netolický. Zemanova protikandidáta Jiřího Drahoše zná z dob jeho působení v čele Akademie věd, která spolupracovala s Pardubickým krajem. „Byl vždy vstřícný a měl úroveň. Je vzdělaný. Myslím, že je to docela kontrast,“ dodal hejtman.

Netolického výzva má zajímavou politickou okolnost. Ukazuje se totiž, že Asociace krajů je před druhým kolem prezidentských voleb rozdělena na dva tábory.

Předsedkyně asociace Jana Vildumetzová (ANO) patří k zastáncům Zemanova proudu. „Mé sympatie se nemění. Nechci ale nikoho doporučovat, občané sami dobře vědí, koho chtějí, a vyberou si. Jsem zvědavá na předvolební duely, budu volit srdcem i rozumem,“ napsala LN karlovarská hejtmanka.

Proti Zemanovi nijak nevystupují – s výjimkou moravskoslezského Vondráka – hejtmani z ANO, stejně tak dva hejtmani za ČSSD Jiří Běhounek (Vysočina) a Ivana Stráská z jihočeského regionu nebo ústecký hejtman Oldřich Bubeníček z KSČM.

Hejtmanem, který se před druhým kolem zařadil mezi sympatizanty Jiřího Drahoše, je vsetínský senátor Jiří Čunek. Proti Zemanovi vystartoval již loni na podzim, kdy odmítl proplácet v plné výši Zemanovy krajské návštěvy – cena za takovou akci se dokázala vyšplhat až na půl milionu korun. Čunek byl ochotný proplatit pouze 30 tisíc korun na oběd – podobně by prý postupoval i v případě, že by se prezidentem stal Drahoš.

Zemanův personální výběr

„Zdraví pana prezidenta se očividně zhoršuje. Přece jen výkon takové funkce vyžaduje celého člověka. Za nejvíc problematické považuji jeho personální výběr lidí, kteří jsou kolem něho,“ řekl LN Čunek.

Zemanovo nejbližší okolí tvoří zejména kancléř Vratislav Mynář a poradce Martin Nejedlý. „Obecně je tam více lidí, včetně třeba pana Ovčáčka. Okolí, které prezidenta utváří, vytváří velmi negativní obraz,“ sdělil senátor. A dodal: „Protikandidát Jiří Drahoš je zdráv. Sice je politicky méně zkušený, má ale přehled a je více ve formě.“

Přímou podporu Drahošovi zvažuje i moravskoslezský hejtman Vondrák. „Mám obdobný názor, jen si nejsem jistý, že bych to chtěl takto explicitně formulovat. Nebráním se příklonu k panu Drahošovi, jen nevidím takovou nutnost to takto veřejně prohlašovat. Ať si lidé vyberou sami,“ řekl LN. Dodal, že čeká na konkrétní vize. „Zatím jsem z hlediska vizí o republice od pana Drahoše příliš mnoho neslyšel,“ míní Vondrák.

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...