16. listopadu 2009 13:56 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Herbaliser dokáží, že filmové klišé o 'horších dvojkách' neplatí

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
The Herbaliser | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy The Herbaliser | foto: The Herbaliser mySpaceReprofoto

PRAHA Zítra, v úterý 17. listopadu, vystoupí v pražském Lucerna Music Baru miláčci elektronické scény a fanoušků experimentálního hiphopu a klenot labelu Ninja Tune, The Herbaliser.

Fanoušci experimentálnímu hiphopu z labelu Ninja Tune si ještě možná vzpomenou, jak Herbaliser, jeden z klenotů tohoto vydavatelství, na sklonku století natočil dvojvinyl Session 1. Cesta k této nahrávce vedla přes spontánní jamování ve studiu a znamenala vlastně přerod studiového projektu v plnohodnotnou funky kapelu. Anglický deník The Guardian tehdy album vzal jako "důkaz, že hudba Herbaliser zní s živými nástroji mnohem lépe než ze samplerů" a server Yahoo desku popsal jako "neokázale svěží soundtrack k nikdy nenatočenému snímku z černošského ghetta".

Dnes, takřka o celých deset let později, procházejí Herbaliser podobným hudebním vývojem. Už na loňském albu Same as it Never Was se Jake Wherry a Ollie Teeba soustředili hlavně na psaní soul-popových písniček a spolupráci s klasicky vzdělanými hudebníky. A nyní mají Herbaliser chuť nahrát svou tvorbu zase jednou naživo. Název Session 2 přišel na stůl bez jakéhokoliv zaváhání.

Dnes se hranice stírají
"Když jsme před léty nahrávali naši první session, chtěli jsme zachytit náš tehdejší zvuk," vzpomíná Jake. "Přitom jsme ale vše chtěli nahrát čistě v prostředí studia. Hráli jsme jakoby naživo, ale velmi pečlivě jsme pracovali se zvukem. Dnes už se ty hranice stírají, protože už beztak zastáváme více klasicky hudební přístup. Pořád ještě používáme samply, ale už ne tolik jako předtím."

Na nahrávce Session 2 tak je živě nahraný materiál, který sahá od nezapomenutelné desky Blow Your Headphones (1997) až po nejnovější album Same as it Never Was. "Je zajímavé, že tu vedle sebe stojí dvanáct let staré skladby a naše nejnovější práce, přesto to album zní soudržně," poznamenává Jake.

Scény z pomyslných filmů
Vedoucím tématem, který se asi z tvorby Herbaliser nikdy nevytratí, je filmová atmosféra. Jejich hudba sice zní velice dobře i na tanečním parketu, přesto jsou mnohé skladby Herbaliser tak propracované jako soundtracky Quincyho Jonese, Johna Barryho či Lalo Schifrina.

"Už když jsme s Olliem začínali, nechtěli jsme, aby od nás lidé slyšeli donekonečna opakované smyčky, jak tomu častokrát v devadesátých letech bylo," říká Jake. "Chtěli jsme v našich písních změny a vývoj, jaké byly ve filmové hudbě. Kdykoliv píšeme nějakou instrumentální skladbu, máme na mysli scény z pomyslných filmů." Ačkoliv jsou Herbaliser fascinováni světem stříbrného plátna, jedno filmové pravidlo u nich neplatí. Zapomeňte na to, že pokračování filmu se málokdy vyrovná originálu, Session 2 je stejně dobrá deska jako jednička, možná i lepší.

kul, blk, Lidovky.cz
Najdete na Lidovky.cz