Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Herec a hity, to je to, co dělá Bonda Bondem

Česko

Dirigent Carl Davis a zpěvačka Mary Careweová uvedli v Praze Noc s Jamesem Bondem.

Vystoupení se konalo ve spolupráci s Českým národním orchestrem ve vyprodané Smetanově síni v rámci festivalu Prague Proms.

PRAHA Třiasedmdesátiletý Američan žijící v Anglii Carl Davis je sám autorem nesčetných filmových partitur doprovázejících zejména televizní snímky a seriály. Objasnil důvod, proč je hudba k „bondovkám“ stále tak působivá a posluchačsky atraktivní: „Zaprvé je to tím, že dobré jsou samy snímky, které získaly velkou popularitu. Ve filmech pracujících s fikcí hraje hudba velkou roli, zesiluje účinek, činí příběh uvěřitelnější, zářivější, sexy, dává mu dramatický náboj. Potřebují výrazné hity a bondovské písně byly vždy pro tvůrce důležité úplně stejně jako představitelé agenta 007.“

Myšlenka sestavit koncert z hudby k Jamesi Bondovi vznikla na počátku 90. let. „Iniciovala jej Liverpoolská filharmonie, kterou tehdy řídil Libor Pešek,“ říká Davis. „Byl to vlastně on, kdo mě přiměl k tomu, že jsem na Pražském jaru v roce 1993 s tímto orchestrem uvedl Liverpoolské oratorium, jehož jsem vedle Paula McCartneyho spoluautorem.“ McCartney ve svatém Vítu Dodejme, že jedna z prvních zahraničních premiér tohoto díla slavného člena Beatles se konala v Chrámu sv. Víta. Carl Davis, který se v oblasti showbyznysu pohybuje suverénně už od 60. let, nezastírá komerční záměr podobných událostí. „Koncerty tohoto typu přitahují nejrůznější publikum: jsou tu fanatici filmové hudby a na druhé straně ti, kdo by na normální symfonický koncert nešli a rozhodnou se podle titulku. Když vidí Pán prstenů nebo James Bond, řeknou si, bude to zábava. Filmová hudba dnes zaplňuje místo, které dříve patřilo operetě.“

Vokálních partů, které v originále nazpívaly například Tina Turnerová, Sheena Eastonová nebo Shirley Basseyová, se ujala Mary Careweová. Nakolik ji původní soundtrack ovlivňuje? „Samozřejmě jde o hity všem známé a já se snažím zachytit jejich náladu. Ovšem nejde mi o to ,převlékat‘ se za jinou osobu, jako je to u některých anglických pořadů. Je to vždy Mary Careweová, má vlastní interpretace.“

Úloha hudby ve filmu se pochopitelně vyvíjí. Carl Davis, který rekonstruoval a nahrával hudbu ke snímkům němé éry, upozorňuje na zásadní roli, jakou v nich hudba hrála. „S příchodem dialogů začal význam hudby ustupovat a dnes se na hudbu a jejího autora myslí až na posledním místě. Skladatel se osloví až v momentě, kdy je film hotový. To vede k tomu, že pro každého pracuje šest aranžérů a k dispozici mají jen pár týdnů k vytvoření partitury.“ Tato slova potvrzuje i Mary Careweová, jejíž hlas zní na mnoha soundtracích hollywoodské produkce – například v Šifře mistra Leonarda.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!