27. října 2011 15:03 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Heydrichův syn: Otec si žádnou pomstu nepřál

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 14Diskuse
Heider Heydrich | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Heider Heydrich | foto: zpravy.rozhlas.cz

PRAHA Lidstvo se ze zločinů třetí říše poučilo jen málo, tvrdí Heider Heydrich, syn zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Svého otce ve vzpomínkách přísně rozlišuje jako soukromou a oficiální osobu.

Reinhard Heydrich přiletěl do Prahy 27. 9. 1941 a rozjel jednu z nejkrutějších perzekucí českého národa. Během měsíce stanné soudy, které nechal zřídit, vynesly 239 rozsudků smrti. Brzy bylo rozhodnuto, že tyran musí být odstraněn, k čemuž také došlo 27. května 1942 při operaci Anthropoid.

ČTĚTE TAKÉ:

Tehdy sedmiletý chlapec si však na smrt otce příliš nepamatuje, nemohl ho ani navštívit v nemocnici. “Všichni se snažili, aby měl otec co nejvíc klidu. Nás s bratrem asi také nechtěli ještě více rozrušovat,“ uvedl v rozhovoru pro časopis Reflex.

Heider Heydrich (76)

Mladší Heydrichův syn Heider se vyučil mechanikem, po odborné průmyslové škole a absolvování inženýrského studia pracoval čtyřicet let v leteckém průmyslu, mimo jiné byl členem představenstva firmy Dornier, která se zabývá konstruováním malých letadel. Před několika lety se stal předsedou odbočky Křesťansko demokratické unie (CDU). Později z ní ale vystoupil. Hned na začátku devadesátých let se připojil k soukromé iniciativě na pomoc Polsku a podpořil propuštěné zaměstnance firmy Dornier, na jejichž podporu založil profesní svaz. Jak sám říká, jeho tématem je ochrana sociálních práv.                                                                            Zdroj: Reflex

O teroru, který následoval, se vůbec nedozvěděl, matka mu prý až později řekla, že mrtvý protektor si nepřál žádné akty pomsty. “Karl Hermann Frank, jenž údajně otcův názor rovněž znal, se prý kvůli tomu dokonce pohádal s Hitlerem,“ řekl.

Co se stalo si Reinhard začal uvědomovat až později. “Přečetl jsem mnoho knih, navštívil jsem místa hrůzy – koncentrační tábory v Polsku a Německu … Když však sleduji politické dění ve světě, mám dojem, že se lidstvo ze zločinů třetí říše bohužel poučilo jen málo,“ varuje.

Se jménem Heydrich se v životě musel často potýkat. “V zaměstnání jsem ale skutečně mnohokrát zažil všelijaká osočování. Výjimkou nebyly ani dost ošklivé útoky – s cílem ocejchovat mě jako nacistu a tím mě zcela znemožnit. Naše tři dcery to mají jednodušší od té doby, co se provdaly. Ale pro našeho syna bylo příjmení břemenem. I v jeho generaci hrálo roli, jestli je člověk vnukem 'nacistického zločince Heydricha',“ prozradil.

Reinhard Heydrich

Velkou kontroverzi letos vyvolala Heydrichova jarní návštěva Panenských Břežan, kde během pobytu v protektorátu žil s rodinou na zámku. Tam se vrátil kvůli bratrovi Klausovi, který je na zámku pohřben. Břežanský starosta Libor Holík posléze média informoval, že chce Heydrich zámek opravit.

“Jakoukoli mou spoluúčast při financování předem vyloučilo to, že pozemek je v soukromém vlastnictví. Já jen poukázal na to, že pro projekt, který by si zasloužil podporu, by se jistě daly najít prostředky z EU. Pan Holík později tvrdil, že on média o ničem neinformoval. Jenže v novinách se objevily fotografie, jež dělal právě on! Co si pak o tom myslet …Celé to bylo nešťastné,“ vysvětluje Heydrich. 

Lidovky.cz
  • 14Diskuse