25. prosince 2008 15:12 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Hezké svátky přejeme hlavně pomocí sms

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 6Diskuse
Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: NokiaReprofoto

PRAHA Češi během letošního Štědrého dne častěji posílali textové zprávy, než volali. Počet hovorů se totiž nelišil od běžného nepracovního dne a proti loňsku se zvýšil jen nepatrně na celkem 38 milionů. Naopak počet poslaných SMS zpráv stoupl o několik procent na 72,2 milionu a počet zaslaných obrázkových MMS zpráv vzrostl asi o deset procent na 381.000.

Proti loňskému roku, kdy byla na Štědrý den patrná mírná stagnace v objemu provozu, letos podle mluvčí společnosti T-Mobile Jitky Pajurkové stoupl počet hovorů, SMS i MMS. SMS zpráva zůstává i nadále nejoblíbenějším způsobem. Zákazníci T-Mobile odeslali téměř 28,2 milionu textových zpráv, což představuje nárůst o 4,9 procenta. Na rozdíl od loňska si je však zákazníci posílali během celého dne, nikoliv hlavně v dopoledních hodinách. Vzrostl i
počet odeslaných MMS zpráv, a to o více než 11 procent.

Zákazníci společnosti Telefónica O2 během Štědrého dne odeslali přes 27 milionů SMS zpráv, čímž překročili loňský rekord o více než milion zpráv, uvedla mluvčí firmy Radka Spiesová. Nejsilnější provoz byl v čase po Štědrodenním obědě mezi 13. a 14. hodinou, kdy bylo odbaveno přes 2,6 milionu SMS zpráv. MMS zpráv bylo 120.000, tedy nepatrně méně než před rokem. Ani hlasový provoz se výrazně nelišil od loňského roku, ani od běžných dnů pracovního klidu. Celkem klienti 02 uskutečnili přes 14 miliónů hovorů.

"Sváteční a klidnou atmosféru Vánoc odráží fakt, že lidé mnohem častěji posílali zprávy, než volali," řekl ČTK mluvčí Vodafone Miroslav Čepický. Počet hovorů se nelišil od běžného nepracovního dne a proti loňsku jen mírně vrostl na téměř 7,5 miliónu. Počet SMS se stejně jako loni pohyboval blízko hranice 17 milionů. O 13 procent vzrostl počet odeslaných MMS zpráv, v síti Vodafonu jich lidé poslali 56.000. Desetiminutová špička, během níž lidé poslali téměř 800 MMS, nastala po rozbalování dárků mezi 19:30 a 19:40, poznamenal Čepický.

"Letošní Štědrý den jasně ukázal, že Češi přicházejí na chuť modernějším technologiím ve svých mobilních telefonech," míní Čepický. Největší změnou proti loňským Vánocům je podle něj to, že Češi na Štědrý den čtyřikrát více používali internet v mobilu, tedy přímo z mobilu odesílali e-maily nebo si prohlíželi webové stránky. Špička datového provozu byla až mezi 22. a 23. hodinou.

ČTK, Lidovky.cz
  • 6Diskuse