31. května 2015 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nesmysly, manipulace. Ruská propaganda o srpnu 68 slouží ke strašení Západem

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 142Diskuse
Invaze sovětských vojsk do Československa v srpnu 1968. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Invaze sovětských vojsk do Československa v srpnu 1968. | foto: Svírka Aleny Šourkové

PRAHA Hrozící invaze NATO do Prahy a ostřelovači pálící ze střech na sovětské vojáky. Tak podle nového dokumentu ruské státní televize v srpnu 1968 vypadala okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy. „Rusové se potřebují utvrdit v tom, že čelí tlaku NATO,“ vysvětluje filmové lži v rozhovoru pro Lidovky.cz historik Ústavu pro soudobé dějiny AV Matěj Spurný.

Lidovky.cz: V ruském dokumentu se uvádí, že invaze do Československa byla nutná, protože NATO ve středu Evropy připravovalo ozbrojený převrat. O čem takováto prohlášení svědčí?

Z dějinného hlediska je to samozřejmě nesmysl. Historikové nemají žádné důkazy, že by se něco takového připravovalo. Tato tvrzení svědčí jen o postupující míře manipulace v současných ruských médiích.

Lidovky.cz: Rusové v devadesátých letech od obhajoby invaze poněkud ustoupili. Proč podle vás teď znovu obrátili?

Ruská společnost a zejména ruská politika se v posledních letech znovu radikalizuje. Jestliže Rusko bylo ve vámi zmiňovaných devadesátých letech na cestě k demokracii, tak jej prezident Putin v současnosti přetváří opět na autoritativní stát. A s tím souvisí i změny v médiích.

Lidovky.cz: Mohou tyto změny souviset i s ruskou anexí Krymu a následným konfliktem na východě Ukrajiny?

Samozřejmě. Probíhá-li válka, tak znepřátelené strany vždy ve zvýšené míře manipulují jak s aktuálními událostmi, tak i s historií.

Historik Jiří Kocián:

„Aktuální změny politických vztahů jsou doprovázeny i změnami v rétorice. Jinak si to neumím vysvětlit, To, co zaznělo v onom dokumentu je totiž úplný nesmysl.“ 

Lidovky.cz: Co si Rusové od šíření podobných tvrzení slibují?

Podle mého za tím stojí jakási potřeba sebeutvrzování v tom, že Rusko mělo a stále má svou sféru zájmů a že se navíc ve své historii muselo vždy bránit vnějšímu tlaku. Zejména ze strany Severoatlantické aliance. Jsem přesvědčen o tom, že velká část ruské společnosti tuto rétoriku přijímá. A to přesto, že se zdá, že pomalu přibývá lidí, kteří válku i Putinovu vládu začínají vnímat jako problém.

Lidovky.cz: Myslíte, že tato zmínka o sovětské invazi mohla být i cíleným útokem na českou společnost?

Pochybuji, že by Rusové dokumentem útočili právě na Českou republiku. Takováto provokace by se totiž mohla ukázat jako kontraproduktivní. V otázce vnímání současného Ruska je totiž česká společnost poměrně rozdělená. Podobná rétorika však k pozitivnímu náhledu Čechů na ruskou zahraniční politiku moc nepřispívá.

  • 142Diskuse