Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Hity čokoholiků v Belgii: čokoládové šňupání i rtěnka

Jídlo

  11:38
BRUGGY - Belgie je pro čokoholiky, tedy lidi závislé na čokoládě, tím, co Mekka pro muslimy. Belgičan Dominique Persoone je pak jejich opravdovou superstar. Jeho obchod The Chocolate Line v centru historických Brugg a brzy už i nový obchod v Antverpách by ovšem mohl konzumentům čokolády připravit pořádný šok. Čokoláda se tu totiž nejenom jí, ale i šňupe.

Čokoláda foto: Reuters

Šňupání čokolády je Persooneho osobní vynález a traduje se, že jej poprvé předvedl před třemi lety na narozeninovém večírku Rolling Stones. Od té doby si však směs kakaového prášku, máty a zázvoru získala věhlas a do stylového obchůdku za ní míří nespočet zahraničních turistů. I odpůrce šňupání čehokoli brzy zjistí, že kakaový prášek při kontaktu s nosní sliznicí vyvolává mimořádně silný vjem čokolády spojený s lehkostí máty a štiplavostí zázvoru.

Kdo by měl pocit, že mu kakaový prášek na obličeji a zejména kolem nosu mimořádně sluší, může si za zhruba 90 korun odnést i čokoládovou a opravdu funkční rtěnku. Byla by však škoda zastavit se jen u největších atrakcí.

Pohled do prodejních pultů s pralinkami milovníkům čokolády dává tušit, že The Chocolate Line opustí s řádně odlehčenou peněženkou. Předem se ovšem vyplatí ochutnat, některé kombinace chutí nemusejí sednout každému.

Rozhodně se vyplatí ochutnat marcipán obalený v pyré z oliv a odvážnější mohou vyzkoušet i různé bonbony, v nichž se kombinuje čokoláda s květákem, hráškem či sušenými rajčaty. Komu ale nezachutná kombinace čokolády se smaženými cibulkami, ten jako by nebyl. Vysvětlení, které Persoone ke zdánlivě šílené kombinaci dodává, je však nanejvýš logické. "Cibule má v sobě hodně cukru. Když se smaží, tak v podstatě uvolňuje karamel," říká.

Ne nadarmo se jeho snaha šokovat projevila i v jeho přezdívce. Lidé ho často označují za shock-o-latiera. Označení přitom vychází z francouzského chocolatier, tedy někdo, kdo vyrábí a prodává čokoládu.

Na Persooneho se dá v The Chocolate Line s trochou štěstí narazit a sám rád poskytne podrobný výklad o netradičních kombinacích chutí. Na jeho vynálezy lze přitom narazit i v regálech supermarketů prakticky kdekoli na světě.

Stačí si koupit například čokoládu s kousky chilli papriček. "Před patnácti lety, když jsem s obchodem začínal, jsem začal prodávat právě čokoládu s chilli papričkami. Každý mi tehdy říkal, že jsem blázen, ale teď to tak dělá každý," dodává.

Jeho věhlas už dávno překročil hranice, jeho výrobky lze po troše pátrání najít i v Česku a sám dodává zboží do několika špičkových restaurací světa.

Čokoláda a Michelin
Je také jedním ze tří prodejců čokolády, které v případě Belgie zmiňuje gurmánský průvodce Michelin.

Samotní Belgičané, kteří spotřebují každý zhruba 22 kilogramů čokolády ročně, Persooneho považují za opravdovou celebritu a Bruggy, kde má svůj obchod, za centrum belgického "čokoládového" průmyslu. Přestože například letiště v Bruselu je místem, kde se prodá vůbec nejvíce čokolády na světě, za nejlepšími pralinkami je třeba vypravit se právě do jednoho z nejzachovalejších středověkých měst na světě.

V Bruggách je zhruba padesátka malých rodinných obchůdků s čokoládou a zákazníci se ve výběru prakticky nemohou splést, každý je skvělý. Návštěvu lze zakončit návštěvou muzea čokolády Choco-story, kde je možné strávit hodiny výletem za historií čokolády.

Autor: