10. dubna 2009 17:49 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Hladil Obamu, prohrál v X Factor i u soudu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Jaroslav Suchý. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaroslav Suchý. | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Příběh Roma Jaroslava Suchého je opravdu pozoruhodný. Minulou neděli si na Hradčanském náměstí pohladil amerického prezidenta Baracka Obamu. Dnes Pražský městský soud zamítl jeho žalobu, ve které žádal po ministerstvu školství půl milionu korun za to, že musel chodit do zvláštní školy. Suchý tvrdil, že se do tohoto typu školy dostal jen kvůli barvě pleti.

Podle soudu se mu ale nepodařilo prokázat, že byl diskriminován a bylo zasaženo do jeho osobnostních práv. Suchý požadoval od ministerstva také omluvu. I v tomto bodě byla žaloba zamítnuta. Rozsudek není pravomocný a je možné se proti němu odvolat. "S rozsudkem se neztotožňuji," řekl po rozhodnutí Suchý. "Soudkyně rozhodla špatně," dodal. "S rozsudkem jsme spokojeni," komentoval stručně jednání zástupce ministerstva školství.

Externí obrázek

Pohladil Obamu
"Toho člověka, který lehce pohladil pana prezidenta (Baracka Obamu) po vlasech, znám. Již jsem se s ním několikrát setkal při předchozích návštěvách amerického prezidenta Bushe a při návštěvě paní Riceové. On je prostě nadšený z těchto návštěv a miluje je," řekl v Mladé frontě Dnes šéf ochranné služby Lubomír Kvíčala, který na Obamovu bezpečnost v Praze dohlížel.

Suchý také k soudu dorazil v tričku se svou fotografií, na které hladí amerického prezidenta. "Poslali mi ho z Ameriky," řekl přítomným. Před jednáním soudu se i na radu svého obhájce ale převlékl.

Soutěžil v X Factor
Žalobce žil v dětském domově, do zvláštní školy jej poslal chebský odbor školství v roce 1985. Suchý si základní vzdělání doplnil po dosažení plnoletosti, později složil maturitu. Tvrdí, že ho zařazení do zvláštní školy připravilo o možnost vzdělávat se a uplatnit se.

K žalobě ho inspirovalo předloňské snažení 18 Romů, kteří se stejnou stížností uspěli u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Ministerstvo se však domnívá, že se tyto případy liší. Suchý na sebe například upozornil také v televizní soutěži X Factor, ve které vypadl na samém začátku.

Lidovky.cz, ČTK
Najdete na Lidovky.cz