Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Hlaste nám protipolské výroky, apeluje šéf Senátu na Poláky žijící v cizině

Svět

  18:37aktualizováno  21:45
VARŠAVA/BERLÍN - Jeden z nejvyšších polských ústavních činitelů vyzval polské komunity v zahraničí, aby monitorovaly veškerá prohlášení, která poškozují dobré jméno Polska. Maršálek Senátu Stanislaw Karczewski rozeslal polským ambasádám a konzulátům oficiální dopis, ve kterém žádá polské krajanské organizace v cizině, aby tyto výroky hlásily úřadům.

"Práce osvobozuje" - smutně proslulý nápis nad vstupní bránou do koncentračního tábora Osvětim-Březinka. foto: Reuters

Varšava si v posledních týdnech vysloužila kritiku z USA či Izraele za kontroverzní zákon trestající připisování jakékoli viny za holokaust Polákům, což podle vládních politiků poškozuje dobrou pověst země.

Rozhlasová stanice Norddeutscher Rundfunk (NDR) citovala dopis šéfa horní komory polského parlamentu, který vyzval své krajany, aby „dokumentovali a reagovali na veškerá protipolská prohlášení, prezentace a názory“. Podle Karczewského mají veškeré tyto věci hlásit ambasádám či konzulátům.

Duda podepíše zákon hrozící vězením lidem, kteří viní Polsko za holocaust

Podle NDR již text dopisu rozeslal e-mailem Polákům žijícím v Bavorsku konzulát v Mnichově, se chystá stejnou cestou distribuovat mezi krajany na severu Německa konzulát v Hamburku.

Polská vláda konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS) vzbudila v lednu rozruch zákonem, který trestá pokutou nebo až třemi lety vězení použití slovních spojení „polské vyhlazovací tábory“ a jiné zmínky dávající do souvislosti Poláky a holokaust. Podle šéfa PiS Jaroslawa Kaczyńského je norma součástí snahy o ochranu dobrého jména Polska, o kterou se podle něj minulé vlády příliš nezajímaly. Kritici tvrdí, že hrozba trestu výrazně omezí možnosti historického bádání. Podle historiků nesli Poláci vinu za smrt nejméně desítek tisíc Židů.

Polský premiér: Za holocaust mohou i židé

Polský premiér Mateusz Morawiecki v sobotu vyvolal pobouření, když hovořil o tom, že za holokaust nesli odpovědnost i někteří Židé. Izraelští politici jeho slova odsoudili a obvinili ho z antisemitismu. Morawiecki hájil kontroverzní zákon na mnichovské bezpečnostní konferenci.

Jeden z reportérů se zeptal, zda by byl v Polsku podle nového zákona potrestán za vyprávění příběhu o svých rodičích, které udali Gestapu polští sousedé. „Samozřejmě, že nebude trestné a nebude považováno za zločin říkat, že byli polští pachatelé, stejně jako byli židovští pachatelé, jako byli ruští pachatelé, jako byli ukrajinští pachatelé, ne pouze němečtí pachatelé,“ odpověděl Morawiecki.

O pogromu v Jedwabném se mlčí. Zákon zakazuje připisovat holocaust Polákům

Jeho izraelský protějšek Benjamin Netanjahu tato slova okamžitě odsoudil. „Výroky polského premiéra tady v Mnichově jsou pobuřující. Máme tu problém s neschopností chápat historii a nedostatkem ohleduplnosti k tragédii našeho lidu,“ prohlásil. Dodal, že si hodlá s Morawieckim v brzké době promluvit.

Proti slovům polského premiéra se ohradili také další izraelští politici. „Prohlášení polského premiéra je antisemitismem nejstaršího druhu. Pachatelé nejsou oběti. Židovský stát nepřipustí, aby byli vraždění obviňováni ze své vlastní vraždy,“ napsal na twitteru izraelský zákonodárce Jair Lapid. Vyzval rovněž k odvolání izraelského velvyslance v Polsku.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!