Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

HLAVÁČ: Jak z Babiše udělat vraha aneb co se do reportáže nedostalo

Názory

  10:57
Server Seznam.cz přinesl v úterý tzv. investigativní reportáž Sabiny Slonkové a Jiřího Kubíka, ve které reportéři obvinili ministra financí a někdejšího majitele holdingu Agrofert Andreje Babiše z podílu na sebevraždě Milana Sládečka, bývalého obchodního partnera Agrofertu.

Záběr z inkriminovaného dílu pořadu Zvlášní vyšetřování. foto: Reprofoto - Seznam ZprávyReprofoto

Zmíněná reportáž je k zhlédnutí zde. Co se vlastně stalo?

Kyperská firma Romneya Limited kopila v roce 2010 od manželů Sládečkových společnost U Rytířů s.r.o., která se zabývala zejména dovozem a prodejem masa, za cenu 45 milionů korun. Po roce ale byly zjištěny závažné nedostatky v účetnictví společnosti U Rytířů, proto nový majitel požadoval slevu z kupní ceny, která byla manželi Sládečkovými uznána formou narovnání v roce 2012, ve výši 30 milionů korun. Devět milionů bylo započteno proti nezaplacenému doplatku z kupní ceny a zbývající část, tedy 21 milionů, se manželé zavázali splácet do roku 2018. Zda něco z toho zaplatili, se do reportáže nedostalo.

Pan Sládeček spáchal v prosinci roku 2016, tedy čtyři roky poté, co se dohodl na zmíněném narovnání kupní smlouvy, sebevraždu. Smutnou součástí tohoto příběhu je také to, že pan Sládeček podle své dcery, která v reportáži vystupuje, onemocněl krátce po prodeji společnosti U Rytířů rakovinou, absolvoval operaci, ale v roce 2016 už měl být zdravotně zcela fit.

Rozhovor s paní Terezou Sládečkovou, dcerou pana Sládečka, která vypráví o tom, jak ji její otec informoval o tom, komu a jak prodával společnost U Rytířů a jaké nepříznivé následky to pro rodinu mělo, tvoří podstatnou část reportáže.

Tady se ale objevuje další problém. Nechme stranou, že některé otázky Slonkové a Kubíka by se daly označit za lehce manipulativní a návodné. Existuje ale ještě věc, která se nazývá Obchodní rejstřík, kam se reportéři zřejmě neměli čas podívat. Z něho lze vyčíst, že někdo, kdo se jmenuje Tereza Sládečková, byl mezi lety 2007 až 2010, tedy do okamžiku prodeje, jednatelem společnosti U Rytířů.

Tereza Sládečková byla rovněž od roku 2007 do 7. června 2010 majitelkou 25procentního podílu společnosti U Rytířů. Svůj podíl prodala čtyři měsíce předtím, než byla celá společnost U Rytířů prodána společnosti Romneya za 45 milionů korun paní Zdeňce Sládečkové, manželce pana Sládečka, za 125 tisíc korun. Za čtyři měsíce se tak její bývalý podíl zhodnotil o více než 11 milionů korun, což není úplně běžná praxe.

Pokud je Tereza Sládečková, dcera Milana Sládečka z reportáže, paní Terezou Sládečkovou z Obchodního rejstříku, buďto ji rodiče okradli o 11 milionů, nebo se jí snažili odklonit od problémů, které po prodeji Romneya očekávali, anebo je zatím ještě něco jiného.

V každém případě, pokud je Tereza Sládečková z reportáže Terezou Sládečkovou z Obchodního rejstříku, zcela jistě by měla vědět o společnosti U Rytířů a jejím prodeji a následných problémech více sama, než od otce.

Z reportáže vyplývá, že za firmou Romneya byl skryt Agrofert, který prý byl nepřijatelný pro obchodní řetězec Tesco, tehdejšího hlavního obchodního partnera společnosti U Rytířů, a celý následný spor o slevu z ceny společnosti vznikl z toho, že Tesco od dodávek masa ustoupilo a Agrofert se chtěl hojit za ztrátu na hodnotě společnosti na původních majitelích. V reportáži to tvrdí Vít Široký. Advokát tohoto jména je jeden z možná nejdražších pražských advokátů, který zastupuje i Romana Janouška anebo prodal vilu hradnímu kancléři Vratislavovi Mynářovi. Z toho, co pan Široký říká, se dá vyrozumět, že v té době Sládečkovi zastupoval a má od nich svolení o případu hovořit.

Podle fragmentu smlouvy o narovnání mezi manželi Sládečkovými a firmou Romneya ukázaného v reportáži je možné soudit, že Romneya spatřuje porušení závazků z kupní smlouvy v nadhodnocených pohledávkách společnosti a manželé Sládečkovi se brání tím, že účetnictví společnosti z let 2009 a 2010 je neprůkazné. Z fragmentu bohužel nevyplývá, zda účetnictví bylo podle tvrzení Sládečkových neprůkazné už v době, kdy společnost vlastnili a řídili, anebo zda viní firmu Romneya z toho, že část účetnictví zneprůkaznila. Na policii se údajně k manipulaci s účetnictvím přiznala bývalá účetní společnosti z doby Sládečkových s tím, že důvod manipulace je neznámý. Nahlédnutím do příslušné sbírky listin společnosti v Obchodním rejstříku lze zjistit, že roční závěrku za rok 2009 podepisoval jen pan Sládeček. Podpis a jméno zodpovědné osoby za účetnictví chybí.

Slonková a Kubík pak obviňují firmu Romneya a potažmo Agrofert z toho, že Sládečkovi připravily o veškerý majetek a podnikatel pak kvůli tomu spáchal sebevraždu. To je ale velmi odvážné a navíc diskutabilní tvrzení. Podle vlastních slov Terezy Sládečkové použili rodiče výnos z prodeje společnosti na vykoupení společníka z hotelu, který už v okamžiku prodeje společnosti spoluvlastnili, na opravu vily a koupi auta. Sládečkovým zbylo v každém případě 15 milionů z prodeje společnosti U Rytířů, navíc dostali od Romneya komfortní splátkový kalendář a kdyby se alespoň trochu snažili, mohli z celé záležitosti vyjít s tím, že dobrovolně třeba prodají hotel a zbyde jim ostatní majetek a dostatek peněz do konce života.

Ale Obchodní rejstřík je vůbec zajímavé čtení. Na rozdíl od Slonkové a Kubíka v něm najdete například společnost Loganton s.r.o. zapsanou 5. října 2010, tedy pouhých pět dnů poté, co manželé Sládečkovi prodali společnost U Rytířů firmě Romneya. Když ji zadáte do prohlížeče Seznam, vyjede vám charakteristika „prodej kvalitního masa“. Společnost zakládali Ian Rowbotham a firma Lapuden White Services s.r.o. Na první pohled nic zajímavého. Pozoruhodné je ale to, že 5. dubna 2012, tedy po narovnání s firmou Romneya, koupili společnost Loganton Tereza Sládečková a Milan Sládeček. Tím samozřejmě nechceme ani vzdáleně naznačit, že Sládečkovi založili pár dnů po prodeji společnosti U Rytířů novou firmu registrovanou na bílé koně a přebrali některé zákazníky, jako například Tesco...

Na závěr jen pár drobností. Agrofert spojují s transakcí minimálně dvě věci. Advokátka Knapová, zastupující firmu Romneya, figuruje i u některých dalších obchodů Agrofertu. A Agrofert podepsal panu Sládečkovi před podpisem smlouvy o prodeji společnosti U Rytířů ručitelské prohlášení, ale v reportáži je opět jen část a není přesně zřejmé, k čemu mělo sloužit. Ať už za transakcí byl, či nebyl Agrofert, nedošlo ani k porušení ani k obcházení zákonů.

Firma Romneya se v roce 2015 nakonec zbavila společnosti U Rytířů za pouhých 500 tisíc korun. Pokud se nestalo mezitím něco, co Obchodní rejstřík nepokrývá, tratila firma Romneya na transakci 9,5 milionů korun. Spíše ale o hodně víc, protože část pohledávek za Sládečkovými nebude pravděpodobně nikdy uhrazena. Společnost U Rytířů je v konkurzu.

Seznam.cz slibuje pokračování příběhu (server už pokračování v pátek ráno vydal, ale až po napsání tohoto kometáře, autor se k němu plánuje vyjádřit později, pozn. red.). Tentokrát ve formě výpovědi tajemného svědka. Možná by stálo za to se dodatečně zeptat i na některé věci z tohoto článku, například převody podílů společnosti U Rytířů před prodejem Romneya, roli Terezy Sládečkové jako jednatelky a spolumajitelky společnosti U Rytířů a aktivity společnosti Loganton v masném průmyslu.

Autor: