Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

HLAVÁČ: Zajišťovací show versus fakta. Zajišťovacích příkazů výrazně ubylo

Názory

  6:00
Moje osobní vztahy s finanční správou nebyly v minulosti vždy úplně idylické, a nikdy bych se nenadál, že budu psát článek na její obhajobu. Téma zajišťovacích příkazů k tomu však vybízí. V předvolebním období se stalo velkým mediálním tématem, jak zajišťovací příkazy ničí jinak údajně naprosto zdravé firmy a jak jsou zneužívány pro konkurenční boj.

Autoři pořadu Zvláštní vyšetřování zbytečně naháněli A. Babiše místo toho, aby se zabývali fakty. foto: Facebook, Andrej Babiš

Likvidačních účinků zajišťovacích příkazů si všimla –náhodou před volbami – anonymní Skupina Šuman, i když byly už roky používané finanční správou, ale také orgány činnými v trestním řízení a v určité podobě i exekutory. Jako demonstrace toho, jak se zajišťovacími příkazy ničí prosperující firmy, jak příkazy slouží k dalšímu bohatnutí Agrofertu a na kolik to přijde státní rozpočet, byly použity případy firem FAU a KM PLUS.

Kauze KM PLUS se věnoval kanál Zvláštní vyšetřování, který na Streamu provozují reportéři Sabina Slonková a Jiří Kubík. V posledních třech dílech, uveřejněných jen hodiny před začátkem voleb, natočili na téma KM PLUS doslova reality show. Přitom se důsledně vyhýbali uveřejnění jakéhokoliv důkazu, čísla nebo dokumentu v čitelné podobě.

Vláda si pozve Janečka a Schillerovou. Vysvětlí údajné zneužití zajišťovacích příkazů

Příběh se začíná v polorozpadlé budově, kde se údajně měly nalézat výrobní prostory. Následně novináři navštíví pracovníka finanční správy, který na několikrát opakovanou otázku proč byly příkazy vydány, odpovídá, že to je v nich podrobně popsáno a odkazuje na mluvčí. Příběh pokračuje vstupem volebního lídra ČSSD Lubomíra Zaorálka, který ochotně přikyvuje na návodné otázky. 

Hon na Babiše

Následuje nejzábavnější část celé show, kdy Slonková s Kubíkem honí Andreje Babiše po restauracích a náměstích během volebního mítinku. A ještě přichází epizoda „agenta Agrofertu“, který je kýmsi snad informován o chystaných zajišťovacích příkazech a lstivě prodává svoji dlouho splatnou a zjevně už nedobytnou pohledávku za KM PLUS další osobě.

Možností, že by důvodem vydání zajišťovacího příkazu mohla být kritická finanční situace firmy KM PLUS, situace, která byla v okruhu jejích obchodních partnerů notoricky známá, se reportáž nezabývá. Série vrcholí tradičním výstupem utajeného svědka, který řekne, že po Babišově příchodu na ministerstvo bylo špatně úplně všechno a nejhorší je daňová náměstkyně Schillerová, která chce stále vybírat nějaké daně. Utajený svědek říká, že je dlouholetým pracovníkem ministerstva financí. Náš utajený svědek tvrdí ale o jeho identitě něco úplně jiného.

Tolik mediální reality show. A teď pár skutečných a ověřitelných faktů.

Otázky pro příště

Prostor, který je k dispozici, neumožňuje zachytit všechny detaily. Kdo však chce mít skutečně spolehlivé informace a nechce se nechat krmit jen emocemi, měl by nahlédnout do insolvenčního rejstříku, kde vše o KM PLUS bez problémů najde. Škoda, že tuhle práci si zřejmě nedali autoři reportáží.

Pokud by točili nějaké další, mohli by si položit třeba následující otázky:

1. Proč se tak vehementně sháněli po vysvětlení důvodů zajišťovacích příkazů z úst úředníků, když vše je podrobně vysvětleno přímo v tomto příkazu, který byl KM PLUS prokazatelně předán?

2. Jak je možné, že majitel provozoval svůj podnik léta s prakticky nulovou marží, a tedy bez zisku, a přitom získal dotaci ministerstva průmyslu a obchodu?

3. Jak je možné, že cena technologie, kterou za dotaci nakoupil, se v řetězci spřátelených firem navýšila z původních 8,7 milionu na 32 milionů? Nebylo to náhodou proto, že dotace činila 16,4 milionu a pokrýt může právě nanejvýš 50 % ceny? Jak to bylo s nadměrnými odpočty DPH?

4. Kde se vzalo 18 milionů korun, o které vzrostl kapitál firmy v roce 2014? Je to náhoda, že to je prakticky stejná suma, jakou činí rozdíl mezi už zmíněnou cenou obvyklou a cenou, která byla za technologii skutečně zaplacena, snížený o korporátní daň nutnou k vyprání peněz z řetězových obchodů?

5. K insolvenčnímu řízení přistoupil státní zástupce a některé dokumenty nasvědčují tomu, že probíhá či se připravuje trestní řízení. Byl už někdo obviněn?

6. Před vydáním zajišťovacích příkazů byla firma ve zpoždění s hrazením přibližně 20 procent závazků. Nebyly už tehdy splněny podmínky pro vyhlášení insolvence?

7. Proč majitel provozoval svůj podnik bez schválení výroby nebezpečných látek v budově, která nebyla pro daný účel zkolaudována a byla zjevně ve špatném technickém stavu?

8. Po vydání zajišťovacích příkazů došlo k odcizení účetní a další dokumentace v písemné i digitální podobě. Taková smutná věc se firmám v insolvenci stává často. Proč neexistovala záloha dat?

Sečteno: pokud někdo prezentuje KM PLUS jako prosperující firmu, trochu mě děsí, jak asi vypadají ty neprosperující.

Jak je to doopravdy s počtem zajišťovacích příkazů?

Podobných otázek by mohlo být ještě daleko víc. Je s podivem, že autoři reportáže vůbec neútočí na soud, který už žalobu na údajně neoprávněně vydané zajišťovací příkazy pravomocně odmítl. Asi se to nedostalo do scénáře, honba na Babiše byla vizuálně zajímavější.

Pro úplnost je třeba poznamenat, že insolvenční správce přihlášky finanční správy v rámci insolvenčního řízení popřel, což je ovšem naprosto běžná praxe. Rozhodne o nich insolvenční soud a nezdá se, že by to mělo dlouho trvat.

A nakonec několik souhrnných informací o tom, jak byly zajišťovací příkazy používány v době před Babišem a v jeho éře. V posledním roce úřadování ministra Kalouska, tedy v roce 2013, byly vystaveny zajišťovací příkazy na částku 6,1 miliardy korun. V prvním Babišově roce, tedy 2014, to bylo 4,1 miliardy, v roce 2015 3,6 miliardy, v roce 2016 3,2 miliardy av první polovině roku 2017 1,1 miliardy.

Co rostlo, byla efektivita zajišťovacích příkazů, tedy poměr mezi zajištěnou a vydobytou částkou. Stalo se to proto, že v roce 2012 došlo ke změně zákona o DPH, kterou připravil dnešní Generální ředitel Finanční správy Martin Janeček. Novinka spočívala v tom, že zajišťovací příkazy jsou účinné ihned, nikoli až za čtyři dny, kdy už zpravidla není co zajišťovat. Pan Janeček za to dostal od tehdejšího ministra Miroslava Kalouska odměnu 20 tisíc korun a stát začal ročně vybírat několik set milionů korun navíc. Na úspěšných žalobách proti zajišťovacím příkazům musel zaplatit jen asi 355 tisíc korun. Slušné skóre, které se logicky někomu nelíbí a přál by si vrátit staré časy, kdy se na ministerstvu financí jistiny i úroky z daňových dluhů velkoryse promíjely.

Pokud tedy někdo tvrdí, že za Babiše používání zajišťovacích instrumentů eskalovalo, prokazatelně lže.

A protože každý čin dobrý pro státní rozpočet musí být po zásluze potrestán, navrhuje pan ministr Zaorálek odvolání ředitele Janečka…

Autor:

PAMÁTKY TÁBOR, s.r.o.
Přípravář staveb/rozpočtář

PAMÁTKY TÁBOR, s.r.o.
Jihočeský kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč