21. dubna 2009 14:53 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

'Hledají Cikáni svůj holocaust?'

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Incident ve Vítkově radikálové popisují například slovy 'lehl popelem cikánský domek'. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Incident ve Vítkově radikálové popisují například slovy 'lehl popelem cikánský domek'. | foto: ČTK

PRAHA Ultrapravicoví extremisté a nacionalisté bagatelizují žhářský útok na romskou rodinu ve slezském Vítkově. Jak zjistily LN, incident radikálové popisují například slovy "lehl popelem cikánský domek". Jakoukoliv vinu ale ve svých prohlášeních nepřipouštějí a naopak kritizují média a "zkorumpované" politiky za to, že je odsoudili bez důkazů.

Ultranacionalistická Národní strana, která se nejvíce zviditelnila plánem na odsun Romů do Indie, dokonce na svém webu zvažuje, že do Vítkova vyšle své zástupce. "Vzhledem k důležitosti vyšetření tohoto činu nelze vyloučit, že se na místě objeví náš monitorovací tým, aby zjistil jak se věci opravdu mají. Kdo ví?" ptá se v závěru článku s názvem "Hledají Cikáni svůj holocaust?" člen vedení strany Jiří Gaudin.

Tomáš Vandas, šéf Dělnické strany, která má podle odborníků blízko k neonacismu, označuje práci médií za "odpornou propagandistickou manipulaci, která předčí i propagandu komunistickou ve vztahu k tzv. disidentům".

Nehledě na všechny ústrky "režimu" ale Vandas v závěru článku slibuje svým podporovatelům zářnou budoucnost: "Dnes jsme mnohem silnější a odolnější, než si naši protivníci dokáží vůbec představit. Budoucnost není jejich, ale naše: národní a sociální!"

Dělnická mládež, ve skutečnosti "juniorka" Dělnické strany, zase tvrdí, že jde o uměle vyrobenou senzaci. "Nemíním se rozepisovat o tom, jak je mi romů (malé písmeno je použito v originále textu -pozn. red.) líto atp. Spíše se sám sebe ptám, co by se stalo, kdyby mně, příslušníku hnutí Dělnické mládeže, zapálili dům cikánští militanti. Přijel by za mnou ministr Kocáb a daroval by mi sto tisíc korun? Nebo by se zvedla v novinách taková vlna odporu proti cikánům? Kdo se dnes zastane stovek a možná i tisíců Čechů, kteří jsou dennodenně okrádáni a mláceni romy? Na tyto jednoduché otázky nechť si každý odpoví sám. Na stráž!" píše člen vedení Dělnické mládeže Martin Markes.
Najdete na Lidovky.cz