Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Hledaná partnerka teroristy uprchla z Paříže do Sýrie, potvrdilo Turecko

Svět

  10:14aktualizováno  16:32
PAŘÍŽ/ANKARA - Hayat Boumeddieneová, hledaná partnerka teroristy, jenž v Paříži zabil policistku a vraždil v židovském obchodě, překročila ve čtvrtek turecko-syrskou hranici. Podle agentury AP o tom v pondělí informoval turecký ministr zahraničí Mevlüt Cavusoglu. Podpořil tak předchozí tvrzení médií, že hledaná žena v době útoků vůbec nebyla na území Francie.

Hayat Boumeddieneová na snímku zveřejněném francouzskou policií. foto: ČTK

Šestadvacetiletá Hayat Boumeddieneová byla družkou Amedyho Coulibalyho, jenž má na svědomí vraždu policistky a útok v košer supermarketu, kde zemřeli čtyři rukojmí. Pachatele útoku pak zabily francouzské zásahové jednotky.

K TÉMATU:

Důkaz? Snímky z letiště

Původně se spekulovalo, že Boumeddieneová svého partnera provázela při útoku v obchodě. V tu dobu však už zřejmě byla v Sýrii. Podle Cavusoglua 2. ledna přistála na istanbulském letišti, kam přiletěla z Madridu. Poté se ubytovala v hotelu. Ve čtvrtek už opustila Turecko, když odešla do Sýrie.

„Přijela do Turecka 2. ledna z Madridu. Existují fotografie (Boumeddieneové na letišti),“ potvrdil šéf turecké diplomacie. „Poté zůstala s jinou osobou v jednom hotelu v Kadiköy (čtvrť v asijské části Istanbulu). Následně 8. ledna odjela do Sýrie, což ukazují telefonické odposlechy,“ řekl Cavusoglu.

Podle listu Le Parisien mladá žena uzavřela v roce 2009 náboženský sňatek s Coulibalym a její postoje se velmi radikalizovaly. Právě ona byla podle úřadů spojkou mezi svým partnerem a bratry Kouachiovými, kteří mají na svědomí středeční masakr v redakci satirického týdeníku Charlie Hebdo.

Hayat Boumeddieneová a Amedy Coulibaly

Jízdenka Madrid-Paříž

Podle nejmenovaného bezpečnostního zdroje, s nímž už v sobotu hovořila agentura AFP, měla u sebe mladá žena zpáteční jízdenku Madrid-Paříž. Stejně jako tento zdroj, tvrdí i turecký deník Yeni Safak ve svém dnešním vydání, že žena odjela do města Sanliurfa u syrských hranic. Do Turecka prý vstoupila přes hraniční přechod Akçakale. Ten prý využívají cizinci, kteří chtějí bojovat po boku islámských radikálů proti režimu syrského prezidenta Bašára Asada v Damašku.

List Yeni Safak dále tvrdí, že muže, s nímž Boumeddieneová pobývala v Turecku, identifikovaly turecké tajné služby jako 23letého francouzského občana Mehdiho Sabryho Belhoucinea.

Francouzská policie se nyní snaží zjistit, jakou roli mohla Boumeddieneová sehrát při střelbě, při níž Coulibaly ve čtvrti Montrouge na jihu Paříže zabil policistku, a případně, jak mu mohla pomoct při útoku v košer obchodě v okrajové čtvrti Vincennes. Poznatky tureckých úřadů však zřejmě ukazují, že v době, kdy její druh Coulibaly prováděl oba útoky, byla jeho partnerka mimo Francii.

Propustné hranice

Žhářský útok v Německu

Německá policie propustila dvojici mužů zadržených v neděli po žhářském útoku na redakci severoněmeckého listu Hamburger Morgenpost. Oznámila, že podezřelí jakoukoli spojitost s útokem odmítli a vyšetřovatelé proti nim nenašli žádný důkaz. Policie vyzývá případné svědky útoku, aby se přihlásili.

Šéf německé civilní kontrarozvědky Hans-Georg Maassen vyzval Turecko, aby extremistům v cestách do Sýrie bránilo účinněji. Podle Maassena, který šéfuje Spolkovému úřadu na ochranu ústavy (BfV), je Turecko klíčovou zemí, protože přes 90 procent radikálů prý do krizové oblasti cestuje právě přes něj.

Maassen v pondělí televizi ARD řekl, že snahy zabránit extremistům v překračování hranice do Sýrie jsou sice částečně úspěšné, ale počet těch, kteří tam přicházejí, je stále příliš vysoký. O to je podle Maassena „nezbytnější, aby Turci podnikli další opatření“. Německé úřady odhadují, že z Německa do Sýrie a Iráku odešlo bojovat po boku extremistických skupin nejméně 550 lidí.

Ankara se ale hájí a tvrdí, že dělá, co je v jejích silách. Turecký premiér Ahmet Davutoglu na pondělní návštěvě Berlína novinářům řekl, že Ankaru za tento konkrétní případ nemůže nikdo vinit. Žena totiž přes Turecko cestovala ještě předtím, než její partner vraždy spáchal. I jinak prý Turecko dělá vše, co je v jeho silách a nechalo deportovat asi 1500 až 2000 osob, jejichž jména figurovala na černém seznamu potenciálních extremistů dodaném zahraničními rozvědkami. Celkem prý tento seznam obsahuje na 7000 jmen.

HAYAT BOUMEDDIENEOVÁ

  • Rodačka z pařížského předměstí Villers-sur-Marne odmala vyrůstala jen s otcem, doručovatelem zásilek a svými šesti sourozenci. Matka zemřela, když Hayat bylo šest let, a otci se příliš nedařilo početnou rodinu uživit. Dívka proto na čas skončila v pěstounské péči, jak popsal britský list Guardian.
  • Podobně se životem protloukal i její partner Amedy Coulibaly, s nímž začala pronikat do islámských radikálních kruhů. Než se tak ale stalo, musela projevit značnou trpělivost, protože nezaměstnaný Coulibaly skončil za mřížemi kvůli ozbrojenému přepadení. ČTĚTE TAKÉ: Terorista promluvil ze záhrobí: ‚Mešity jsou plné odhodlaných mužů’
  • Boumeddieneová na něj čtyři roky čekala, pak se za něj provdala podle tradic svého náboženství. Když Coulibaly žádal o její ruku, byla v jiné místnosti, a po sňatku, který však nebyl nikdy úředně stvrzen francouzskými úřady, se stala jednou z mála žen, které ve Francii nosí nikáb, závoj s úzkým průzorem pro oči. Do té doby svou tvář nehalila, což dokládá i snímek, na kterém se s úsměvem a v plavkách vine ke svému partnerovi.

Francie hledá partnerku teroristy z košer obchodu. Může být ozbrojená.

  • Le Parisien uvedl, že poté, co Boumeddieneová začala nosit nikáb, zřejmě přišla o práci. Tehdy už ale byla spíše zainteresovaná na zájmech svého muže, s nímž se patrně před pěti lety vydala za radikálním duchovním Džamelem Beghalem, který žije v domácím vězení na jihu Francie. Beghal před lety osnoval útok na americkou ambasádu v Paříži.
  • Pár se údajně cestou zastavil v horách ve francouzském departmentu Cantal, kde vznikla fotografie Boumeddieneové s kuší. Kdoví, jak dobře střílela. Ten snímek tehdy nejspíš vznikl v žertu. Ostatně Coulibaly měl legraci rád, jak uvedla, když jí před časem policie zavolala k výslechu kvůli obavám z radikalizace jejího muže. „Amedy není moc nábožensky založený. Rád se baví,“ řekla tehdy.
  • (leš)

    Autoři: ,

    Akční letáky
    Akční letáky

    Všechny akční letáky na jednom místě!