Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Hluchota odděluje člověka od lidí. Chceme to změnit, říká autorka projektu NáZNAK

Lidé

  6:18
Jejich koncept je jedinečný. Pomocí interaktivní hry zprostředkovávají slyšícím svět neslyšících. „Během hry si návštěvníci vyzkouší, jaké je to žít bez pomoci sluchu. Dostanou zvukotěsná sluchátka, naučí se základy znakového jazyka a budou se mezi sebou v týmu muset domlouvat pomocí neverbální komunikace. Vyzkouší si například, jaké je to jako neslyšící přijít do obchodu či na úřad a muset se domluvit,“ říká jedna z autorek NáZNAKu Anna Pogranová.

Koncept naší interaktivní hry vznikal postupně po dobu přibližně půl roku. Nejprve jsme si dělaly průzkum mezi neslyšícími, abychom zjistily, do jakých složitých situací se nejčastěji ve slyšícím světě dostávají a jak se s nimi musí umět vypořádat. foto: Náznak

Lidovky.cz: Co bylo prvním impulzem k nápadu vytvořit interaktivní výstavu, která přiblíží veřejnosti svět neslyšících?
Asi před rokem jsem se ocitla na projektu Erasmus+ v zahraničí, kde byli slyšící i neslyšící účastníci. Seděli jsme v kroužku, všichni kolem mne znakovali a já jim nerozuměla, i když jsem si to moc přála. Tehdy mi došlo, že to je to, co oni zažívají běžně. Kamkoliv přijdou, těžce nám slyšícím rozumí. Začala jsem tedy komunitu neslyšících více objevovat a čím dál více si uvědomovat, jak jsou uzavření, protože my slyšící nevíme, jak s nimi komunikovat. Absence sluchu totiž není vidět, proto se o ní příliš nemluví. „Hluchota odděluje člověka od lidí, zatímco slepota odděluje postiženého člověka od věcí,“ řekla hluchoslepá Američanka Helena Kellerová. Leželo mi tedy na srdci vytvořit projekt, který bude neslyšící více integrovat. Mezitím byla Lucka velmi silně oslovená Neviditelnou výstavou a konceptem toho, že si člověk na vlastní kůži vyzkouší, jaké je to žít s nějakým handicapem. Když jsem potom Lucku oslovila, jestli by do projektu, který bude stavět mosty mezi slyšícími a neslyšícími, nechtěla jít se mnou, nadšeně souhlasila. Společně jsme pak vymyslely koncept zážitkové hry. Věříme, že jakmile si slyšící lidé jednou vyzkouší, jaké je to být neslyšící, a objeví zábavnou formou tento nový svět založený na vizualitě, tak se přestanou komunikace s neslyšícími tolik bát.

Během hry si návštěvníci vyzkouší, jaké je to žít bez pomoci sluchu. Dostanou...

Lidovky.cz: Jak bude samotná zážitková hra probíhat? Co vše na návštěvníky čeká?
Během hry si návštěvníci vyzkouší, jaké je to žít bez pomoci sluchu. Dostanou zvukotěsná sluchátka, naučí se základy znakového jazyka a budou se mezi sebou v týmu muset domlouvat pomocí neverbální komunikace. Vyzkouší si například, jaké je to jako neslyšící přijít do obchodu či na úřad a muset se domluvit. Také na výstavě objeví, jaké technické vychytávky neslyšícím život velmi ulehčují. Zjistí, jak neslyšící telefonují, jak vstávají bez pomoci běžného budíku, jak zjistí, že je někdo za dveřmi nebo, zda jim miminko v postýlce pláče. Dozví se také mnoho zajímavostí ze světa neslyšících, například to, že znakový jazyk není jen jeden mezinárodní. Vyzkouší si, jak neslyšící vnímají hudbu pomocí vibrací či jaké je to odezírat. A naučí s, jak funguje lidské ucho a sluch, jak o něj během života přicházíme či jak mu můžeme například pomocí kochleárních implantátů pomoci.

Lidovky.cz: Co bylo během tvoření hry nejtěžší?
Koncept naší interaktivní hry vznikal postupně po dobu přibližně půl roku. Nejprve jsme si dělaly průzkum mezi neslyšícími, abychom zjistily, do jakých složitých situací se nejčastěji ve slyšícím světě dostávají a jak se s nimi musí umět vypořádat. Pak jsme také připravily dotazníky a zjišťovaly u slyšících lidí, jak moc o světě neslyšících vědí a co by se o něm chtěli dozvědět. Ve spolupráci s neslyšícími i tlumočníky, jsme pak hru připravily tak, aby byla pro návštěvníky nejenom poučná, ale i zábavná a odnesli si z ní zážitek i poznání, jak svět neslyšících funguje a jak s neslyšícími komunikovat. Nejtěžší tedy bylo zjistit si dostatek informací, abychom v něčem nemystifikovaly, ale prezentovaly svět neslyšících, jaký skutečně je. Další náročnou věcí bylo technické vybavení, na kterém stále pracujeme. Těžké to bylo a stále je dobře technicky promyslet. Například opravdu zvukotěsná sluchátka jsme sháněly velmi dlouhou dobu. Nakonec nám poradili na letišti. Také promyslet, jak přenášet hudební vibrace bez zvuku, nebylo jen tak, s tím nám hodně pomohli techničtěji orientovaní kamarádi.

NáZNAK

NáZNAK je nezisková organizace, jež se snaží přiblížit slyšícím lidem svět neslyšících, svět ticha a soustředěné komunikace, interaktivní a zábavnou formou pomocí zážitkové hry. Projekt založily Anna Pogranová a Lucie Přibylová v dubnu 2016. V soutěži Social Impact Award získal NáZNAK cenu veřejnosti i cenu poroty.

Lidovky.cz: Návštěvníci budou mít tedy během hry na uších speciální zvukotěsná sluchátka. Dokáží opravdu okolní zvuk zcela izolovat?
Ano, jen nesmí mluvit, aby byli opravdu od zvuků izolování. My slyšící totiž vnímáme zvuk i vnitřkem těla a tomu se mechanicky zabránit nedá.

Lidovky.cz: Premiéru měla hra v Kavárně co hledá jméno. S jakými reakcemi jste se setkaly?
V Kavárně co hledá jméno jsme v září představily prvotní verzi interaktivní výstavy a měly jsme na ní krásné ohlasy. Mnoho lidí nám napsalo zpětnou vazbu do knížky návštěv i na e-mail. Kromě toho, že se návštěvníkům výstava a její forma moc líbila, v ní stálo i to, že už se na neslyšící budou dívat jinak, že objevili mnoho informací a faktů, o kterým doposud vůbec nevěděli a že už se po tomto zážitku nebudou tolik bát s neslyšícími komunikovat. Na Facebookové události mělo o výstavu zájem okolo 1000 lidí. Na vernisáž jich dorazilo přibližně 150, z toho asi 20 neslyšících, na minikurz znakového jazyka s neslyšícím lektorem Honzou přišlo 40 lidí a 2 mladé slečny se na základě naší výstavy rozhodly stát v budoucnu tlumočnicemi znakového jazyka. Z toho jsme měly obrovskou radost.

Lidovky.cz: Kromě toho, že si budou moci návštěvníci vyzkoušet každodenní činnosti neslyšících, budou se moci naučit základy znakového jazyka. Jak dlouho bude výuka trvat a co všechno se naučí?
V našich aktuálních workshopech, se kterými jezdíme po republice po školách, firmách i kavárnách trvá výuka znakového jazyka přibližně půl hodiny (druhou část workshopu tvoří soutěžní kvíz o světě neslyšících). Během zážitkové hry bude výuka znakového jazyka probíhat v průběhu celé hry v rámci jednotlivých aktivit. Návštěvníci se naučí základní pravidla, jak s neslyšícími komunikovat. Naučí se pozdravit, představit se a další základní fráze z českého znakového jazyka. A máme pro ně také připravené perličky v podobě hodně podobně vypadajících znaků, se kterými potom můžou „perlit“ před kamarády například v hospodě. (Jako například znaky pro sex a špenát)

Lidovky.cz: Mimochodem vy znakovat umíte?
My se znakovat učíme, ale protože je to hodně bohatý jazyk, který se stále vyvíjí, ještě bychom o sobě neprohlásily, že umíme „plynně“.

Lidovky.cz: Ještě je mimo jiné stále možné podpořit váš projekt také na crowdfundingovém portále Hithit. Na co použijete získané finance?
Finance získané díky kampani použijeme na dovybavení hry. Bude se jednat o kvalitní projektor, aby byla hra multimediální a zážitek z ní co nejrealističtější, dále technické vybavení na nasimulování hudebních vibrací, audiovizuální techniku pro úkoly, jako je odezírání či představení tlumočené hudby, natočení minikurzu znakového jazyka, o kulisy a rollupy s popisky fungování ucha, o zvuku, o aplikacích a technice, které neslyšícím pomáhají se dorozumět či kochleárních implantátech. Částku získanou skrze crowdfundingovou kampaň nám Nadace Vodafone zdvojnásobí a my tak budeme moci hru připravit tak, aby byla co nejopravdovější a jako průvodce tichým světem zaměstnat neslyšící.

Jejich koncept je jedinečný. Pomocí interaktivní hry zprostředkovávají slyšícím...

Lidovky.cz: Bude interaktivní hra také putovní?
Hru máme vymyšlenou tak, aby se dala co nejjednodušeji sbalit a byla, stejně jako naše workshopy, putovní. Už teď se nám ozývají školy a firmy z celé České republiky. Do budoucna plánujeme NáZNAK posunout i do zahraničí. Na světě jsme jediní, který takovýto koncept nabízí a zaměřují se na představení světa neslyšících slyšícím lidem hravou formou.

Lidovky.cz: Vaším mottem je „Vnímej svět jinak“. Myslíte, že se lidem v České republice daří vnímat svět jinak?
Myslím, že v České republice přibývá lidí, kteří se na svět nedívají jen z jednoho úhlu pohledu. Pořád je zde ale velký prostor pro rozvoj kritického a interdisciplinárního myšlení. Lidé často hledají potvrzení toho, co si myslí (tzv. confirmation bias), což je živná půda pro utvrzování v předsudcích a stereotypech. V naší hře se snažíme bojovat s předsudky vůči neslyšícím, ale věříme, že nakopne návštěvníky i k trošku jinému způsobu přemýšlení o věcech, které do té doby na vlastní kůži nepoznali, že je bude učit vnímat svět jinak.