Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

‚Hobit‘ Tolkien slaví 125 let. Pět věcí, které o něm možná nevíte

Kultura

  10:30
John Ronald Reuel Tolkien byl profesor a filolog. Proslavil se ale hlavně díky příběhu hobita Bilba a sáze Pána prstenů. Připomeňme si ho pěti věcmi, které o Tolkienovi příliš známé nejsou.

J. R. R. Tolkien foto: MAFRA

Byl fanouškem neexistujících a mrtvých jazyků

Studijním oborem filolog, Tolkien si pro zábavu a z dlouhé chvíle vymýšlel abecedy a dokonce celé jazyky. Jeho elfština je dnes kultovním fanouškovským jazykem a přitom vznikla z psané finštiny, kterou Tolkien studoval, aby byl schopen v originále přečíst finský epos Kalevala. Zároveň se zajímal o mrtvé jazyky jako středověkou velštinu a lombardštinu. V gótštině zase zkomponoval báseň Bagmë Blomä (Květina stromů) o které se uvádí, že je dost možná prvním originálním dílem psaným gótsky za posledních tisíc let.

Měl pocit, že lidé jeho díla nedocení

Tolkien psal knihy Pán prstenů (prvně vyšlo 1954) a Hobit (prvně vyšlo 1937) jako svůj pokus sestrojit mýtus a úspěch ho tak velmi zaskočil. Odmítal jakýkoliv pokus o adaptaci svých děl s tím, že by nebylo možné dostatečně zachytit šíři díla a jeho původní záměr. O svých fanoušcích si myslel, že nejsou schopni jeho dílo patřičně pochopit a následně docenit.

Trilogie Pán prstenů vyšla poprvé v roce 1954.
Dak Šmak, hlavní záporná postava románu J. R. R. Tolkiena Hobit.

Nacisti ho měli radši, než on je

Tolkienova díla o severské a germánské mytologii, kultuře a jazyce byla mezi nacisty velmi oblíbená. Viděli v nich důkaz nadřazenosti své rasy. Tolkienovi se ovšem nacisté s Hitlerem hnusili a zrovna se s tím netajil. Vyvrcholilo to tím, že když po něm německý nakladatel Hobita chtěl, aby prokázal svůj árijský původ, Tolkien napsal nakladateli rozhořčený dopis. V něm uvedl, že nikdy víc nelitoval toho, že nemá žádné židovské předky.

S nejlepším kamarádem se neshodovali

Tolkienova nejtemnější kniha. Prozaická prvotina vychází v Británii

Clive Staples Lewis, autor Letopisů Narnie, byl Tolkienovým spolužákem z Oxfordu.
Lewis byl ateista a až kamarádství s Tolkienem způsobilo, že se stal křesťanem. Napsal dokonce i několik křesťanských knih. Jejich vztah ovšem nebyl ideální - Tolkien nesouhlasil s tím, jaký Lewis vede skandální život. V době vzniku jejich neshod měl Lewis vztah s rozvedenou ženou. Ačkoliv se kamarádství ochlazovalo, těsně po Lewisově smrti Tolkien poslal dopis jeho dceři, ve kterém napsal: „Dosud jsem si připadal jako starý strom, který ztrácí jeden po druhém všechny listy. Tohle bolí jako rána sekyrou přímo u kořenů.“

Byl romantik až za hrob

Když bylo Tolkienovi šestnáct, potkal svou celoživotní lásku Edith Brattovou. Tolkien byl ovšem katolík a jeho milá protestantka a tak vztahu nebylo přáno. Znovu se setkali až po pěti letech. Brattová kvůli Tolkienovi zrušila zasnoubení s jiným mužem a konvertovala ke katolicismu. Vzali se a byli spolu až do smrti. Jejich vztahem je inspirována jedna z hlavních legend Středozemě - láska člověka Berena s elfkou Lúthien. Jejich jména jsou dokonce napsána na náhrobním kameni manželů Tolkienových.

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...