30. prosince 2008 11:29 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Hodil botu po Bushovi, soud odložili

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 21Diskuse
Zajdího čin inspiroval k vzniku mnoha her, kde si sami můžete zkusit hodit botu po prezidentovi. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zajdího čin inspiroval k vzniku mnoha her, kde si sami můžete zkusit hodit botu po prezidentovi. | foto: Ondřej Pohl, Lidovky.cz

BAGDÁD Irácký soud na neurčito odložil líčení, jež mělo být ve středu zahájeno s novinářem, který hodil boty na amerického prezidenta George Bushe. Nejdříve totiž musí být rozhodnuto o žádosti novinářova obhájce, který chce, aby byl proces zastaven. Muntadarovi Zajdímu hrozí za napadení hlavy státu až patnáctiletý trest vězení.

Právník požádal o zastavení procesu v neděli s tím, že jeho klient hozením obuvi po Bushovi "pouze vyjádřil svůj odpor k okupaci a politice útlaku Iráčanů". 

Irácký novinář Muntadar Zajdí na nedatovaném snímku.Případem se má zabývat soud, který je kompetentní posuzovat teroristické akce a který sídlí ve střežené zóně bagdádského centra.

Devětadvacetiletý Zajdí hodil boty po Bushovi na tiskové konferenci 14. prosince v Bagdádu, kam se americký prezident přijel rozloučit, protože mu v lednu končí mandát. "Tady máš polibek na rozloučenou, ty pse," stačil Zajdí vykřiknout, než ho skolili kolegové a ochranka. Bush oběma botám uhnul, takže nebyl zasažen. 

Na Zajdího čin se vztahuje irácký zákon o úmyslném útoku na hlavu státu, který dovoluje potrestat usvědčeného pachatele pěti až 15 lety vězení. Formulace obvinění ale zatím není jasná. Pokud to bude pouze pokus o napadení, pak se trestní sazba snižuje na jeden až pět let.

Obyvatelé mnoha arabských zemí Zajdího čin schvalují a oslavují. Ve sdělovacích prostředcích se také probírají zprávy o tom, že byl novinář ve vězení mučen a že byl donucen k omluvě násilím. Omluvný dopis zaslal premiérovi Núrímu Málikímu, který stál v době incidentu vedle Bushe. Tvrdil v něm, že byl k činu naveden.
ČTK, Lidovky.cz
  • 21Diskuse