19. září 2008 10:04 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Hokej znovu dělí koalici

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Roman Onderka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Roman Onderka. | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

BRNO Nabízím třetinu klubu, vzkázal majitel Komety – radní se k tomu stavějí odmítavě. Majitelé 1. FC Brno by o podobné nabídce městu ani neuvažovali.

Kvůli podpoře hokejové Komety se koalice na brněnské radnici dostává do sporu. Primátor Roman Onderka (ČSSD) má nabytí alespoň třetinového podílu v klubu téměř za věc osobní cti, zástupci ostatních stran jsou proti. Označují to za nesystémové a navíc za precedens, který by mohl uvolnit lavinu.

Například lidovecký náměstek primátora Daniel Rychnovský, který má sport na starosti, v pondělí kapitálový vstup do Komety jednoznačně odmítl. Připomněl, že město by se pak muselo podílet na fungování klubu včetně takových věcí, jako jsou nákupy hráčů. „Není to domyšleno. Podporujme, financujme vrcholový sport, ale to neznamená, že máme jako akcionáři vstupovat do sportovních klubů,“ uvažuje Rychnovský.

Proč podporovat jen jeden sport?
Obdobný názor zastávají i jeho straničtí kolegové. „V Brně na vrcholové úrovni není jen jeden sport, ale máme tu i basketbal, fotbal a další. Proč tedy takto podporovat jen jeden,“ předestřel další námitky lidovecký senátor Rostislav Slavotínek. Zády se staví i uskupení senátora Jiřího Zlatušky Brno 2006 a zelení. „Ještě jsme o tom nejednali, ale systémové to není. Město má mít vliv na nezbytné služby, sport má podporovat jinak,“ řekl náměstek primátora za zelené Martin Ander. Připomněl, že radnice kromě dotací může využívat i to, že jí patří část sportovní infrastruktury.

V tuto chvíli tak primátor není schopen prosadit návrh v městské radě ani v zastupitelstvu, kde by mu nepomohla ani podpora opoziční ODS. I její členové ale upozorňují na vztah radnice k dalším sportům. Například zástupci fotbalového klubu I. FC Brno by ale vstup města odmítli. „Nikdy jsme to ani radnici nenabízeli, není to šťastný krok. Radnice by měla přistupovat ke všem klubům systémově. Zatím se ale v brněnském sportu problémy vrší,“ řekl LN spolumajitel klubu Roman Pros.

Primátor Roman Onderka se přesto domnívá, že by radnice měla třetinu akcií Komety koupit. „Finančně Kometu výrazně podporujeme, během tří let dostane 45 milionů korun. Jak tedy jinak lépe kontrolovat využití těchto prostředků?“ zdůvodňuje Onderka. O vstupu města do Komety a jeho ceně a podmínkách však nakonec musí rozhodnout zastupitelstvo.

Paradoxně však mezi zástupci Komety a radnicí panuje napětí. Po nedávné anabázi s pronájmy haly Rondo totiž dokonce majitel klubu Libor Zábranský vyškrtl z názvu klubu slovo Brno. Radnici kritizoval, prý neplní své sliby a neposkytuje patřičnou podporu. Podle něho ze slíbené částky patnáct milionů korun na umožnění návratu klubu do hokejové extraligy dostali zatím jen čtvrtinu, a tu ještě mohou čerpat pouze na mládežnický hokej.

Získávání podílů ve sportovních klubech do majetku měst není výjimečné
Například v Pardubicích město nejprve odkoupilo 84 procent akcií místního hokejového klubu, aby ho vůbec zachránilo.  Nedávno však 50 procent akcií odprodali úspěšnému podnikateli a město si ponechalo jen minoritu. „Klub řídí profesionálové a město mu dodává vážnost a bere jakousi záruku,“ vysvětlil LN pardubický primátor Jaroslav Deml. „Hokej je sice sport a protékají v něm velké peníze, ale současně je to i politikum. Nemá cenu zastírat, že je třeba velmi příjemné předávat či přebírat s hokejisty cenné trofeje,“ přiznal. Město však vlastní i akcie klubů z jiných odvětví, například basketbalu nebo dostihů.

Také například zástupci Olomouce a Olomouckého kraje nyní jednají o angažmá ve sportu. Rádi by koupili extraligovou licenci znojemských Orlů.
Najdete na Lidovky.cz