12. ledna 2015 7:43 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Hollande nechtěl, aby Netanjahu jezdil do Paříže, píší média

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 40Diskuse
Pokud neklesne nezaměstnanost, nebudu znovu kandidovat, řekl Hollande | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pokud neklesne nezaměstnanost, nebudu znovu kandidovat, řekl Hollande | foto: Reuters

PAŘÍŽ/JERUZALÉM Francouzský prezident François Hollande údajně žádal izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, aby nejezdil do Paříže na nedělní pochod proti terorismu. Informovala o tom izraelská média s odvoláním na izraelský zdroj blízký úřadu premiéra.

Hollande totiž chtěl, aby se pozornost plně soustředila na vyjádření solidarity s oběťmi teroristických útoků a nebyla odvedena na nějaká další témata, navíc potenciálně kontroverzní jako jsou židovsko-muslimské a izraelsko-palestinské vztahy.

Když začala francouzská vláda rozesílat pozvánky světovým vůdcům k účasti na manifestaci, Hollandeův poradce pro národní bezpečnost Jacques Audibert údajně kontaktoval svůj izraelský protějšek. 

ČTĚTE TAKÉ:

Měl mu sdělit, že Hollande by byl raději, kdyby Netanjahu do Francie nejezdil. Francouzský prezident doufal, že premiér židovského státu pochopí, jaké těžkosti by jeho příjezd mohl znamenat a raději oznámí, že se pochodu nezúčastní.

Proč chyběl Obama? diví se média

Americká média se podivují nad tím, že pochodu proti terorismu, který se v neděli uskutečnil v Paříži na památku obětí teroristických útoků z minulého týdne, se nezúčastnil ani prezident Barack Obama, ani žádný vysoký americký představitel. Spojené státy zastupovala jen americká velvyslankyně ve Francii Jane Hartleyová, napsala agentura Reuters.

čtěte také: Obama se poklonil obětem pařížského útoku. Ať žije Francie, napsal

Netanjahu prý nejdříve francouzské žádosti vyhověl a v sobotu večer premiérovi lidé oznámili, že do Paříže z bezpečnostních důvodů nepojede. Stejný vzkaz zaslali Francouzi i palestinskému vůdci Mahmúdu Abbásovi, který rovněž zveřejnil prohlášení, že se nedostaví kvůli nepříznivému počasí.

Jenže v sobotu v noci oznámili izraelský ministr zahraničí Avigdor Lieberman a ministr hospodářství Naftali Bennett, že do Paříže na pochod pojedou, popsal izraelský deník Haarec. Když se to prý dozvěděl Netanjahu, vzkázal do Francie, že přijede také. 

Hollandeův poradce Audibert měl tehdy svému izraelskému protějšku říci, že v tom případě ale zvou i Palestince. A za pár hodin Abbásův úřad zveřejnil informaci, že palestinský prezident do Paříže nakonec přijede.

Památku 17 obětí teroristických útoků spáchaných minulý týden ve Francii přišlo do Paříže uctít až půldruhého milionu lidí, včetně francouzských politických špiček a desítek významných zahraničních hostů. Oběťmi pátečního útoku i byli čtyři židovští zákazníci košer lahůdkářství. Zabil je radikální islamista. Všichni budou pohřbeni v Izraeli. (více čtěte ZDE)

Lidovky.cz, ČTK
  • 40Diskuse