Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Homosexuální styk je 'zločin proti přirozenosti', rozhodl indický soud

Svět

  14:04
DILLÍ - Indický nejvyšší soud ve středu obnovil zákon, který považuje pohlavní styk mezi homosexuály za trestný čin. V platnosti tak zůstává 153 let stará norma z koloniálního období, podle níž i za dobrovolný homosexuální styk mezi dospělými osobami hrozí desetileté vězení. Aktivisté označují rozhodnutí soudu za ránu boji za práva gayů a leseb. Informoval o tom zpravodajský server BBC News.

Homosexuální pohlavní styk je trestným činem, rozhodl indický soud navzdory protestům části indické veřejnosti foto: Reuters

Indický nejvyšší soud zvrátil přelomový verdikt soudu v metropoli Dillí z roku 2009, který homosexuální styk dekriminalizoval. Nejvyšší soud svůj krok zdůvodnil tím, že měnit zákony má parlament, a nikoli soudy.

Koloniální zákon, jehož platnost byla obnovena, styk mezi homosexuály hodnotí jako "zločin proti přirozenosti". Poté, co ho v roce 2009 soud v Dillí zrušil, obrátilo se několik politických, náboženských a dalších skupin na úřady s peticemi, v nichž žádaly návrat koloniálního zákona.

ČTĚTE TAKÉ:

Nástroj zastrašování

Podle dopisovatelů BBC byl zmíněný zákon v Indii jen výjimečně používán k trestnímu stíhání homosexuálů za dobrovolný sex, policie ho ale prý často využívala k zastrašování gayů a leseb.

Indický ministr spravedlnosti Kapil Sibal novinářům řekl, že vláda bude rozhodnutí nejvyššího soudu respektovat. Nesdělil ale, zda kabinet plánuje změnu zákona. Podle analytiků nelze vydání novely zákona v brzké době očekávat, protože na příští rok jsou v Indii plánovány parlamentní volby.

Bojovníci za práva homosexuálů označili dnešní rozhodnutí nejvyššího soudu za zklamání. "Jsme rozhořčeni... Toto rozhodnutí je ranou pro rovnoprávnost a důstojnost lidí," prohlásil zástupce indické pobočky lidskoprávní organizace Amnesty International. "Je těžké necítit zklamání nad tímto verdiktem, který vrací Indii zpátky o několik let v jejím odhodlání chránit základní lidská práva," dodal.

Autoři: ,