Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Homosexuálové protančili Táborem

Česko

Jihočeský Tábor zažil rušnou sobotu. Městem pochodovaly stovky gayů a lesbiček a před možným útokem pravicových extremistů je střežilo asi sto policistů.

PRAHA Duhové vlajky, pískání na píšťalky a například transparent s nápisem „Nejsem úchyl. Jsem gay. Jsem člověk“. Ale také stovky policistů, vrtulníky, anarchisté a provokace pravicových radikálů. Tak vypadal průvod gayů a lesbiček, který prošel centrem města Tábor v rámci druhého ročníku festivalu Queer Pride.

„Festival je oslavou lidí s lesbickou, gay, bisexuální, transsexuální a intersexuální identitou,“ vysvětlila jedna z organizátorek akce Eva Kubešová. V průvodu kromě zhruba 350 pěších účastníků jely také alegorické vozy. Trasa vedla přes Nové a Staré Město, Žižkovo náměstí a pak pod hradby Tábora, kde se konal kulturní program.

Po loňské zkušenosti z Brna, kde na útočníky festivalu Queer Pride zaútočili pravicoví radikálové, se ale organizátoři nechtěli spolehnout pouze na policii. Přestože s ní spolupracovali a na celý pochod městem i na celý festival dohlížela také zásahová jednotka, bylo v průvodu i několik levicových radikálů. Ti sledovali, zda někde v blízkosti nejsou neonacisté.

„Patříme k pořadatelům, jsme tady, abychom pomáhali. Po tom, co se stalo loni v Brně, se nechtějí spoléhat jen na vaši pomoc,“ vysvětloval jeden z anarchistů, když ho policisté chtěli legitimovat a nutili ho, aby si sundal kapuci. „Nesmíte se maskovat. V některých případech i kapuce může být brána za maskování,“ vysvětlovala členka antikonfliktního týmu. Přestože se během průvodu v ulicích ukázaly skupinky neonacistů a někteří na lidi z průvodu křičeli například: „Potkáme se za chvíli, buzny zasr...,“ na zásah policistů ani potyčky s anarchisty nedošlo. „Celá akce proběhla bez problémů. Nikdo z účastníků si na nic nestěžoval,“ potvrdila Kubešová.

„Árijské bratrstvo“ K obavám měli ale policisté i vedení města zpočátku důvody. Jen dvě hodiny před začátkem průvodu a pár ulic od místa, odkud měl vyjít, měla totiž mítink Dělnická strana. Na akci dorazilo asi 30 jejích příznivců. „Nelíbí se nám snaha homosexuálů chlubit se tím, chodit a ukazovat se. Člověk se pomalu stydí, že je heterosexuál,“ řekl místopředseda strany Jiří Štěpánek.

Podle jeho slov dávají homosexuálové takovým festivalem najevo svou nadřazenost a chtějí určovat, co je a co není normální.

Jeho projev v jednu chvíli přerušil přihlížející filmař Filip Remunda, když přišel ke Štěpánkovi a zeptal se ho, proč má jeden z vlajkonošů Dělnické strany na mikině nápis „Árijské bratrstvo“. „Víte, co to znamená? Neměla by to prošetřit policie?“ ptal se Remunda Štěpánka. Toho okamžitě obklopili příznivci strany, kteří se ho snažili vyvést. „Nenarušujte náš mítink. Nevím, co znamená ten nápis,“ reagoval Štěpánek a filmaře vykazoval z náměstí.

„Považuji za důležité, když něco vypadá jako propagace fašismu, rasismu či národnostní nesnášenlivosti, na to upozornit,“ dodal filmař.

Autor: