Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Horáková se přiznala a ’68 byla pomoc. Přečtete si, proč se Semelová nemusí omlouvat

Česko

  6:00
PRAHA - Žaloba by byla důvodná, pokud by se bránili potomci Milady Horákové, zdůvodňuje v pravomocném rozsudku soudce Tomáš Novosad, proč se komunistická poslankyně Marta Semelová nemusí omlouvat za své výroky. V roce 2014 totiž politička na ČT24 zpochybnila, že přiznání Horákové bylo vynucené a okupaci v roce 1968 považuje za internacionální pomoc.

Poslankyně KSČM Marta Semelová. foto: MAFRA: Jiří Beňák

Právník a člen TOP 09 Michal Kincl v polovině října ani podruhé neuspěl se svou žalobou proti komunistické straně a političce Martě Semelové (KSČM). Ani v odvolání mu soud nedal za pravdu a Semelová se omlouvat nemusí. Server Lidovky.cz získal rozsudek s odůvodněním, proč tomu tak je.

Nechci frašku. Semelová ale po kousíčkách ukousává z demokracie, říká Kincl k žalobě na komunistku

„Žalobce žalobu nepodával jako člen rodiny (Milady Horákové), tedy výroky žalované (Marty Semelové) nemohou představovat zásah do osobnostních práv žalobce,“ odůvodňuje pravomocný rozsudek Městského soudu v Praze Novosad.

Co poslankyně Semelová řekla?

  • Semelová v pořadu ČT24 Hyde Park zpochybnila, že přiznání Milady Horákovéve vykonstruovaném politickém procesu byla vynucená.
  • Odmítla, že by obsazení Československav roce 1968 bylo okupací, podle ní šlo o internacionální pomoc.
  • Vasila Biľaka, signatáře zvacího dopisu vojskům Varšavské smlouvy, označila za pozitivní postavu československých dějin.
  • „Chtěla bych říci, že za politického vězněse mnohdy považují lidé, kteří byli ne politickými vězni, ale prostě to byli lidé, kteří měli za sebou kriminální činnost obyčejnou,“ řekla také.

Kincl se soudil, neboť ho prý slova poslankyně šokovala, a proto požadoval písemnou omluvu, ve které mělo být výslovně konstatováno, že obsazení Československa bylo okupací a že totalitní komunistický režim perzekvoval mnoho lidí.

Podle Novosada soud už v první instanci rozhodl správně, že žaloba byla nedůvodná. Problém byl i ve formulaci omluvy, kterou Kincl požadoval.

„Na okraj lze uvést, že z obsahu žaloby, ale koneckonců i z požadavku formulace omluvy, která není žalobcem ani formulována jako omluva jemu (tedy nikoli ve znění omlouvám(e) se Vám, ale pouze obecně – neadresně omlouvám(e) se, je zřejmé, že směřuje fakticky nikoli k ochraně soukromého zájmu žalobce, ale k ochraně zájmu veřejného,“ odůvodňuje v dokumentu Novosad.

Pravomocný rozsudek nad Martou Semelovou, která se nemusí omluvit za výroky o...
Pravomocný rozsudek nad Martou Semelovou, která se nemusí omluvit za výroky o...

Takový institut ve věcech ochrany osobnosti ale není zakotven v českých zákonech, dodal soudce. Kincl navíc musí podle rozsudku zaplatit náklady za odvolací řízení.

Už v první instanci soudce Pavel Freibert uvedl, že Kincl nemůže po Semelové chtít, aby se omluvila za něco, co si nemyslí. „Rozumná obava z komunistické ideologie a lidí, kteří ji zastávají, je dle mého názoru zdravá,“ prohlásil tehdy při čtení rozsudku.

Kontroverzní prohlášení i zpěv nad Gottwaldem

Spor vznikl v únoru 2014 kdy Semelová v pořadu Hyde Park na ČT24 zpochybnila, že přiznání Milady Horákové bylo vynucené komunistickou stranou. „Bylo to v té době, já to považuji samozřejmě za nešťastné, nicméně Milada Horáková se také přiznala ke všemu, ke své činnosti,“ pronesla.

Marta Semelová byla hostem čtvrtečního Hyde Parku na ČT24. Bohužel divákům nedokázala odpovědět ani na otázku, zda se žije lépe v Severní nebo Jižní Koreji. Všude jsou prý problémy.

Invazi vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968 navíc přirovnala k internacionální pomoci a Vasila Biľaka, který napsal takzvaný zvací dopis pro okupanty, označila za pozitivní postavu československých dějin.

Semelová se také účastní kontroverzních akcí na podporu minulého komunistického režimu. Pravidelně se například objevuje u hrobu Klementa Gottwalda, kde pronáší projevy a s přítomnými zpívá internacionálu.

Autor: