1. prosince 2017 12:00 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

HORKÝ: Konečně pátek? Chytání pstruhů na Šumavě nebo v Rakouských Alpách

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Jan Horký. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Horký. | foto: Lidové noviny

PRAHA Konečně pátek zažívám spíše v poslední době. Pracuji v gastronomii , kde od studia na hotelové škole nejsem zvyklý na žádné volné svátky a volné víkendy. Všechny dny mi splývají dohromady. Spíše si vždy říkám „konečně volný den“. A když už přijde, je pro mě velkou vzácností, a proto mě zvlášť potěší, když má nějaký volný víkend po pátku přijít.

Naštěstí mám nyní práci, která mi po rušném týdnů umožňuje vydechnout a odpočinout si častěji. Strašně rád vařím a pokaždé, když mám volno, řeknu si: „Konečně mám čas vymýšlet nové recepty a zkoušet nová jídla.“ A konečně si uvařím něco normálního, jako je ptáček s rýží a třeba buchty.

Konečně pátek si řeknu určitě tehdy, když se mi podaří naplánovat rybářský víkend. To se pak těším celý týden. Vždy se pečlivě připravuji už dopředu a přemýšlím, jak si chytání pstruhů na Šumavě nebo v Rakouských Alpách či ve Slovinsku co nejvíce užít. Rád cestuji za rybami k našim sousedům, i když jsem se vyučil muškařit na naší nejhezčí pstruhové řece Teplé Vltavě. 

Stane se, že za celý den nepotkám ani živáčka

Je to vždy velký zážitek a pro mě ideální forma odpočinku po náročné práci mezi lidmi. Celé dny se těším, až si sednu do auta, naložím všechny nachystané rybářské potřeby, srovnané mušky na pstruhy a další věci, nakoupím si jídlo na víkend a vyrazím směr Alpy. Ráno nedočkavě vstoupím v rybářských holinkách s jedním prutem v ruce do řeky a začnu přemlouvat chytré pstruhy, aby zabrali na moji mušku. Stane se, že za celý den nepotkám ani živáčka, obcházím řeku a relaxuji při muškaření.

Jindy, když se mi podaří vyšetřit celý volný víkend, vyrazím na svou milovanou chaloupku v jižních Čechách u řeky Lužnice. Na cestu se dám, jakmile skončím v práci. Mám rád rychlá auta a jízdou na chalupu se odreaguji. Tam však můj život zpomalí a jsem šťastný, když mohu něco upéci ve staré peci nebo uvařit něco dobrého pro mou rodinu. V peci se ovšem pořád učím, jelikož je učiněná věda správně přiložit dávku dřeva a upéci zlatavé buchty. A brzy ráno nebo k večeru vyrážím dolů k řece Lužnici zkusit, jestli nechytím nějakou štiku či candáta.

Autor je letošním laureátem ocenění Kuchař roku, které získal už podruhé.

Jan Horký
  • 0Diskuse
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.