Horváth si mohl dovolit vtipy

Až góly náhradníků zajistily Plzni úspěšný vstup do ligového jara * Lídr soutěže porazil Hradec Králové 2:1

PLZEŇ Nejdřív dlouhé čekání na první gól, potom úleva. A také vtipné glosování kapitána Pavla Horvátha na tiskové konferenci.

Fotbalisté Plzně začali ligové jaro lépe, než uzavřeli podzim. V listopadu se vedoucí tým soutěže loučil prohrou s Bohemians 1905, po tříměsíční přestávce doma porazil 2:1 Hradec Králové. Všechny góly padly v závěrečné dvacetiminutovce, za domácí se o ně postarali střídající Bakoš a Kolář, v posledních momentech snižoval Hochmeister.

Až za 12 dní do Štruncových sadů přijede Sparta, mají domácí jistotu, že do šlágru půjdou v roli lídra tabulky. Před nejbližším pronásledovatelem drží sedmibodový náskok, i když Sparta si může vylepšit bodové konto při dnešní dohrávce v Ostravě.

Pro trenéra Plzně Pavla Vrbu byl příjemný až pohled na konečné skóre. „Z naší strany to bylo klasické utkání po delší pauze. Když se ale nedaří a vyhrajete, určitě vás to také povzbudí,“ shrnul svoje pocity.

Po bezbrankovém poločasu ještě nadšený být nemohl - a to vůbec. Tým, který se nachází jen dva body od sestupového pásma, se choval na hřišti favorita odvážně. Přímých střel na branku Východočeši dokonce vypustili víc než Plzeň. To se Vrbovi prostě nemohlo zamlouvat. „Když si něco řekneme před zápasem, měli bychom to dodržovat. Překvapilo mě, proč jsme se snažili chodit do ofenzivy pořád středem, když po stranách jsme byli daleko nebezpečnější. I v defenzivě si někteří hráči dělali, co chtěli,“ zmínil kouč nedostatky.

O přestávce nebyl žádný důvod k úsměvům. To až po konci zápasu, kdy Pavel Horváth vysvětloval, jak se vyhnul důrazné poločasové domluvě. „Já v kabině moc nepobyl. Víc času jsem strávil na záchodě a tam to moc hustý nebylo.“

Zlepšení v plzeňském podání se projevilo až po dvojitém střídání. Nejdřív přišel na hřiště Kolář a krátce nato ho následoval Bakoš. Na trávníku pod zataženou oblohou se udělalo rychle jasno. Spolupráce hráčů, kteří naskočili z lavičky, fungovala. Bakošovi stačily jen čtyři minuty, aby prokázal, že se nepotřebuje dlouho rozkoukávat. Po přiťuknutí míče od Koláře poslal Plzeň do vedení. „Takhle rychle se mi podařilo vstřelit gól naposledy ve slovenské lize,“ řekl někdejší hráč Ružomberku. A vedle sedící Horváth jeho větu přeložil do češtiny... O sedm minut později přidal gólovou pojistku Kolář důraznou střelou ze strany. Hráč, který se trefil v sezoně už podesáté, tím naznačil, že by se příště mohl objevit v základní sestavě. „Čekal jsem na příležitost a pak chtěl ukázat maximum,“ odmítl Kolář, že by ho trápil pocit ukřivděnosti.

Přestože se zápas se Spartou blíží, v Plzni to ještě zdaleka není téma číslo jedna. „Hlavně se musíme soustředit na sebe. Pokud budeme hrát dobře, nemusíme se ohlížet na nikoho,“ pravil Kolář.

***

Petržela se neudržel a přišlápl soupeře

* Fotbalisté Plzně se v prvním poločase zápasu s Hradcem Králové na hřišti pořádně trápili. Příkladem jejich bezmoci byl i zákeřný faul, který si neodpustil Milan Petržela. * Reprezentační záložník nejdříve poslal k zemi v souboji hostujícího Poděbradského, ale pak mu šlápl na břicho. * Rozhodčí hráče nepotrestal, ale incident může řešit disciplinární komise fotbalového svazu, která nemívá k tak ostrým zákrokům obvykle pochopení.