Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Hory odpadků hyzdí Česko. Lidé hlásí denně až sedm nových černých skládek

Česko

  7:00
PRAHA - Bezmála dva tisíce černých skládek aktuálně hyzdí českou krajinu. Za jeden den lidé nahlásí až sedm případů nelegálních smetišť. Alespoň to ukazují statistiky projektu Zmapujto.cz. Skutečný počet však bude mnohem vyšší. Za skládky často mohou problémy s legislativou a také neochota platit za sběrný dvůr, řekl environmentalista Miroslav Kubásek.

Skládka (ilustrační foto). foto: Shutterstock

V současné chvíli je nahlášeno kolem 1981 černých skládek. Asi největší problém podle Kubáska, propagátora úklidové akce Ukliďme Česko, představují skládky z odpadu vyprodukovaného firmami, jež se snaží ušetřit, a odpad proto vyvážejí na již existující nezákonná smetiště.

ČTĚTE TAKÉ:

Ne všechny skládky nahlášené obyvateli přes internetovou aplikaci jsou ale tak velké. „Není černá skládka jako černá skládka. Někdy jde jen o malý nepořádek u cesty, to se hned uklidí,“ řekl serveru Lidovky.cz environmentalista z projektu Zmapujto.cz Kubásek. „Pak jsou tu samozřejmě i letité černé skládky,“ dodal. Ekologický projekt, který umožňuje lidem hlásit nelegální smetiště i další „prohřešky“ proti přírodě, funguje už dva roky. Za tu dobu se podařilo zlikvidovat kolem devíti stovek skládek.

Přesto dále vznikají nové. Třeba minulou středu lidé nahlásili sedm případů. Většina z nich byla v Praze. Tu největší ale evidoval úřad v Račeticích u Kadaně, kde se uprostřed pole objevila hromada starých pneumatik. „Gumový prach se nachází v celém prostranství,“ stojí v popisu. Pro dokreslení: zatímco za minulý týden lidé nahlásili 18 skládek, další dvě byly odstraněny.

K TÉMATU: NÁZOR JIŘÍHO PEŇÁSE

Nejvíce nelegálního odpadu se vyskytuje v okolí velkých měst - prvenství drží Praha, Brno ji následuje. Překvapivě vysoké číslo ale svítí nad městy v západním cípu republiky. Jenže likvidace černých skládek stojí města a obce ročně až statisíce korun. Některé z nich se proto rozhodly investovat do takzvaných fotopastí, aby si mohly na bezohledné občany došlápnout. (více čtěte ZDE.) 

Černá skládka nahlášená aplikací TrashOut.

Úřady s neposlušnými občany bojují i jinými prostředky. Často jim ale v cestě administrativa. „Pokud je to soukromý pozemek, tak obec nemůže z veřejných peněz financovat úklid. Jediné možné řešení je vyzvat vlastníka, aby nepořádek uklidil,“ vysvětluje Kubásek. Jak ale sám dodává, tak jednoduché to není. Často se majitele nepodaří kontaktovat, situace může komplikovat i větší počet vlastníků objektu.

V porovnání s jižní Evropou je na tom Česko s odpadky v přírodě i ve městech lépe. Oproti Francii a Německu naopak Češi zaostávají. „Je to tím, že mají lepší legislativu. Tam se neřeší, kdo to uklidí. Prostě se to uklidí, a teprve až pak se řeší, kdo to zaplatí,“ říká environmentalista.

Více o projektu:

Zmapujto.cz je projekt, jehož cílem je boj proti nelegálním skládkám odpadu v Česku. „Je určen všem, jimž se nelíbí černé skládky v našich městech, vesnicích, v přírodě a především s tím chtěji něco udělat. Uživatel chytrého telefonu dokáže skládku nahlásit jednoduše. Úkolem projektu je přispět k řešení problému nelegálních skládek v České republice,“ stojí na webu. Mapa je navíc propojená s katastrem nemovitostí. Ten pomáhá zjistit, kdo je majitelem pozemku, tedy kdo má ze zákona povinnost odpadky odstranit.

Autor: