Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Hotely zůstávají bez hostů

Česko

Ke stabilizaci hotelového trhu v Česku dojde zřejmě jen velmi pomalu. Je přesycený a stále se potýká s problémy.

Dokazuje to aktuální průzkum. PRAHA Hotelový segment zažívá těžké období v celé České republice, zvlášť se to ale týká hlavního města. Obsazenost pražských pětihvězdičkových hotelů nezadržitelně klesá. V září činil meziroční pokles 11.9 procenta. Obsazenost činila tedy pouze 58.2 procenta, Průměrná denní sazba za pokoj se v září snížila meziročně o 21.5 procenta. Vyplývá to z průzkumu mezinárodní poradenské společnosti CB Richard Ellis.

Oživení poptávky nepomohly ani letní měsíce, kdy jsou hotely zvyklé na vyšší příliv turistů. „Zkrátila se doba jejich pobytu a také množství peněz, které jsou ochotni utratit,“ uvádí tisková mluvčí CB Richard Ellis Marcela Veselá.

Podle generálního sekretáře Asociace hotelů a restaurací ČR Václava Stárka byla Praha postižena v rámci celé ČR rozhodně nejvíc.

„Myslím si ale, že velmi podobně se to dotklo cen ve všech regionech. Podle průzkumu, který jsme udělali mezi našimi členy, nikdo nepřepokládá, že letošní rok by měl být lepší než ten loňský,“ uvedl pro LN Stárek, který očekává propad v průměrné denní sazbě pokoje ke konci roku až o 35 procent.

Hotelů je moc...

Jedním ze zásadních problémů, kterým čelí zejména pražský hotelový trh, je obrovská nasycenost.

„V České republice v roce 2007 a 2008 přibylo jenom ve čtyřhvězdičkových hotelech 3800 pokojů, Z toho 70 procent tvoří Praha,“ potvrdil Stárek s tím, že i nyní je v hlavním městě otevřen každý měsíc další nový hotel.

Podle Alistera McCutchiona, výkonného viceprezidenta mezinárodní poradenské společnosti Jones Lang LaSalle, vzrostla i kapacita levnějších hotelů, „Ve čtyř a pětihvězdičkových hotelech se však zvyšovala daleko vyšším tempem. Momentálně bude velmi obtížné začít na trhu s jakoukoli novou výstavbou, a to nejen v segmentu hotelů,“ dodal McCutchion.

A jsou nejlevnější v historii Druhou stranou mince je podle Stárka to, že zahraniční i český turista může pobývat v jednotlivých regionech České republiky tak levně, jak už dlouho ne. „Jednoznačně jsme nyní jednou z nejlevnějších destinací,“ dodal Stárek.

Snižování cen připustila i tisková mluvčí CPI Hotels Michaela Winklerová. „K určitému poklesu cen došlo, byť jsme úplně nechtěli tuto situaci podporovat, Myslíme si totiž, že potom bude velice těžké přesvědčit klienty o tom, že hodnota našich služeb je tak vysoká, aby za ni platili vyšší cenu,“ uvedla Winklerová s tím, že riziko se rozkládá v jejich případě do širokého portfolia společnosti.

„Snížení poptávky bylo nejcitelnější u čtyřhvězdičkových hotelů, jejichž standard je poměrně vysoký, ale dnes si ho lidé raději odpustí a jdou do hotelů nižších kategorií,“ řekla Winklerová.

Pražské hotely se pak snaží bojovat s nepříznivou situací mimo jiné právě nasazováním dumpingových cen. „Snaží se tím přetáhnout klienty z periferií do centra. V okrajových čtvrtích byly ceny vždycky o něco menší,“ dodala k aktuálnímu trendu Winklerová.

Oživení? Za tři až pět let Podle nejnovějšího reportu společnosti CB Richard Ellis bude k oživení trhu s hotely, tedy k dosažení stejných sazeb jako dříve, potřeba doba čtyř až pěti let.

„Ať už přijde jakékoli oživení, hotelový trh to okamžitě nepocítí. Tady nejde jen o recesi, ale také o to, že trh se musí nějakým způsobem ustálit. Klidně bych věřil tomu, že to bude tři roky trvat. Že to bude pět let, bych se říci neodvažoval,“ sdělil Stárek. Dodal, že nebude vůbec jednoduché vrátit po rychlém poklesu ceny na jejich původní výši, což je na druhou stranu dobrá zpráva pro zákazníka.

Graf

Hotely v Praze Obsazenost a průměrná denní sazba

Celkový počet návštěv a přenocování poklesl v prvních dvou kvartálech 2009 meziročně o 9,4, respektive o 11,9 %.

V červenci 2009 tvořilo nabídku v Praze 329 hotelů se zhruba 24 700 pokoji.

Do konce roku 2010 jsou na pražském trhu očekávány další čtyři hotely, většina z nich bude mít čtyři hvězdičky

Zdroj: Jones Lang LaSalle

Autor: