Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Hovězí závitky a dezert bez mouky. Nejlepší školní oběd připravili v Černčicích

Jídlo

  18:19
PRAHA - Nejlepší školní oběd pro letošní rok uvařila jídelna Základní a mateřské školy Petrohrad ze severočeských Černčic. Porota složená z odborníků na výživu, kuchařů, lékařů i dětí ocenila menu složené z jarní zeleninové polévky s bramborem, hovězích závitků s řapíkatým celerem a mrkví a tvarohovým dezertem s lesní ovocnou směsí bez mouky.

Hvězí závitky s řapíkatým celerem a mrkví a rýží s quinoou. Na snímku pózují kuchařky z MŠ a ZŠ Petrohrad Lenka Bláhová (vlevo) a Dana Ďopanová. foto: ČTK

Ve čtvrtek to sdělila zástupkyně organizátora, jímž je osmým rokem Společnost pro výživu. Soutěž se letos konala poosmé a tentokrát se zaměřila na přípravu oběda, který měl být moderní, zdravý a také chutný.

Cizrnový krém či lívance s vločkami. Jak by se mohlo jíst ve školních jídelnách?

Každý ročník této soutěže školních jídelen má jiné téma. Zatímco loni museli kuchaři a kuchařky uvařit bezmasé menu, letošní ročník nesl název Zdraví na talíři, které všem chutná. Důraz se kladl na přípravu jídel s méně cukru, méně solí a se správným výběrem tuků. Jednotlivé složky pokrmu se měly vhodně doplňovat, jejich nepostradatelnou součástí měly být ovoce a zelenina, čerstvé suroviny a lokální výrobky. V neposlední řadě bylo důležité, aby to byly pokrmy oblíbené dětskými strávníky.

Trend zdravé výživy

Trend zdravé výživy se ve školách snaží podporovat i ministerstvo školství. Na tuto tématiku upozornilo zejména vydáním takzvané pamlskové vyhlášky, která začala platit letos v lednu a zakázala ve školních bufetech a automatech prodej nezdravých potravin a nápojů. Vyhlášku s parametry pro povolený sortiment kritizovala řada potravinářů i někteří ředitelé škol. Podle nich její požadavky nesplňuje většina běžných potravin.

Hovězí závitky s řapíkatým celerem a mrkví, rýže s quinoou. Jako zákusek...
Špaldové řezy z červené řepy s ořechy a kuchařka Zdena Sklenářová ze ZŠ Český...

Do soutěže jen s pokrmy, které jsou na jídelníčku běžně

Jídelny se do soutěže mohly přihlásit pouze s pokrmy, které mají běžně na jídelním lístku. Kuchařky a kuchaři pak měli za úkol připravit 20 porcí menu, které se skládalo z polévky, hlavního jídla a dezertu, případně salátu. Soutěžní tým tvořil vždy vedoucí školní jídelny a jeden až dva pracovníci provozu. Přípravu jídel museli stihnout za hodinu, menu směla stát nejvýše 34 korun a musela splňovat předepsaná nutriční kritéria.

Na druhém místě se v soutěži umístila jídelna Základní školy v Žitomírské ulici z Českého Brodu. Třetí byl tým ze Základní školy v Mánesově ulici z Otrokovic.

Českobrodští uvařili krémovou polévku z pečeného celeru, krůtí závitek se špenátem a lučinou se staročeským bramborovým pyré a salát s mrkví a bio sezamovou emulzí. Jako dezert připravili špaldové řezy z červené řepy a ořechy. Tým z Otrokovic vsadil na krémovou polévku z pečeného květáku se sojovou smetanou. Jako hlavní jídlo servíroval pečeného lososa s opraženými mandlovými lupínky a bulgurem (předvařená celozrnná pšenice) s quinoou (bezlepková obilovina) a grilovanou zeleninou. Přidali lehký salát z polníčku. Menu doplnili jogurtovým dezertem z červené řepy s banánem a chia semínky.

Všichni tři výherci dostali finanční odměnu. Za první místo to bylo 15 tisíc korun, za druhé místo 10 tisíc korun a za třetí 5000 korun.

Autor: