Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Hra s Kimem končí. Autoři vývoj vzdali po šikaně hackerů

USA

  6:00aktualizováno  10:03
PRAHA - Hra zesměšňující severokorejského vůdce Kim Čong-una byla nečekaně zrušena. Vývojáři to odůvodnili šikanou ze strany neznámých útočníků. „Hackeři zničili data týkající se hry Glorious Leader!,“ tvrdí tvůrci.

Kima ve hře nedokáží zachránit ani vojáci USA. foto: Zdroj: youtube.com

Autoři hry Glorious Leader! Kim Čong-una nešetřili. Dokonce v propagaci titulu využili rétoriku Severní Koreje. „Budete ohromeni průlomovou 16bit audiovizuální stránkou a ponoříte se do majestátu námi nadřazeného státu!“ řekl v červnu Jeff Miller, šéf herního studia Moneyhorse Games pro server IGN.com.

ČTĚTE TAKÉ:

Počítačová hra s názvem Glorious Leader! se snažila získat finance na vývoj pomocí crowdfundingové kampaně na serveru KickStarter.com. Cílem bylo získat od komunity 55 tisíc dolarů. Tvorbu však silně narušily hackerské útoky, podle vývojářů připomínající bezprecedentní napadení společnosti Sony Pictures před premiérou filmu The Interview.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un v počítačové hře.

Hackeři si útok na vývojáře z herního studia Moneyhorse dobře načasovali. Kampaň na KickStarteru se totiž nevyvíjela úplně podle původních představ. Vývojáři dokonce přiznali, že od komunity požadovali příliš velkou částku.

Veřejná sbírka na KickStarter.com

Server KickStarter umožňuje pomocí veřejné sbírky získat peníze na rozjíždějící se projekty. Většinou bývají stanoveny "ceny" příspěvku, za které mohou dárci získat buď samotný produkt, nebo službu za sníženou cenu. Je to podobné jako předobjednávky v e-shopu.

Sbírka trvá většinou měsíc. Během té doby se musí vybrat autory určené množství peněz. Pokud se dostatečný obnos nesejde, peníze jsou dárcům vráceny. Z každé úspěšné sbírky si KickStarter účtuje poplatek.

„Načasování útoků nemohlo být pro naši crowdfundingovou kampaň horší. Bylo evidentní, že za zbývající čas nestihneme už peníze vybrat, proto jsme sbírku ukončili,“ odůvodnili vývojáři. Za neúspěch podle nich může mimo jiné i špatně vymyslený způsobu odměňování dárců.

Útok hackerů měl údajně vymazat důležitá data a zablokovat vývojářům přístup k počítačům a jejich serverům. Potřebné soubory se ale za několik týdnů od nejintenzivnějšího útoku podařilo obnovit. „Dva týdny od útoku se nám podařilo obnovit všechna data a získat kontrolu nad systémem,“ prozradili vývojáři.

Někteří naštvaní fanoušci tvrdí, že vývojáři si hackerský útok vymysleli. Prý se už od začátku jednalo o podvod, který měl z lidí dostat peníze za produkt, jenž nikdy nevznikne. Hra měla podle plánu vyjít totiž už v roce 2014.

Spekulace, že jedná pouze o vtip, se také objevily chvíli po oznámení titulu. „Tohle není žádné PR. Naše společnost si nevybrala, že bude vytvářet projekt o Severní Koreji, byli jsme ‚vyvoleni‘,“ prohlásil Miller během kampaně pro server The Daily Dot.

Kim nepřátelské vojáky ničí i pomocí bájných jednorožců.

Kim Čong Un spojí síly se svým dobrým přítelem Dennisem Rodmanem.

Hackerské útoky před Vánoci postihly i společnost Sony, která chtěla do kin uvést film The Interview zesměšňující severokorejského vůdce Kim Čong-una. Podle amerických vyšetřovatelů za ně mohla právě Severní Korea. Sony se v jednu chvíli dokonce rozhodla odvolat premiéru filmu. O Vánocích ale své stanovisko přehodnotila a 24. prosince uvolnila snímek ke stažení na internetu (více ZDE).

Filmařů se během útoků zastal i americký prezident Barack Obama. „Nemůžeme mít společnost, které nějaký diktátor odkudsi může zavádět cenzuru, tady ve Spojených státech,“ řekl podle ČTK prezident navzdory tomu, že hackeři vyhrožovali útoky podobným těm z 11. září 2001 (více ZDE).

Autor: