Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Výkladní skříň české literatury. Čtenáři Hrabala stále vyhledávají

Kultura

  9:55aktualizováno  10:06
PRAHA - V roce stoletého výročí narození spisovatele Bohumila Hrabala patří tento strhující vypravěč a milovník života stále k autorům, které čtenáři vyhledávají.

Bohumil Hrabal foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

Na trhu jsou desítky vydání jeho knih a v knihovnách se půjčují nejen původní Hrabalovy texty, ale i filmy vzniklé podle jeho předloh.

Čtěte také

U příležitosti výročí pak letos začalo vycházet celé Hrabalovo dílo v nové sedmisvazkové edici. Připravuje ho Mladá fronta, která je držitelem autorských práv. Jednotlivé svazky budou vycházet dvakrát ročně a poslední by měl vyjít v roce 2017 - k 20. výročí Hrabalova úmrtí.

Hrabal jako výkladní skříň české literatury

Literární kruhy loni a počátkem letošního roku vedly diskuse o tom, zda výročí narození není příležitostí k opětovnému vydání Hrabalových sebraných spisů. Nakladatel se rozhodl pro čtenářsky vstřícnější verzi edice - Hrabal pro něj sice je "výkladní skříní" české literatury, avšak zájem o něj je menší než dříve a nepatří mezi takové finanční jistoty, jako jsou třeba Jan Balabán nebo Michal Viewegh.

V Městské knihovně v Praze se nejčastěji půjčují Hrabalovy knihy Obsluhoval jsem anglického krále a Postřižiny.

"První z titulů máme v sedmi různých vydáních, kromě češtiny také anglicky, polsky a německy. Máme ji také jako divadelní hru, na DVD jako film a na CD jako audio. Kniha se půjčila celkem 8482krát, nejstarší vydání je z roku 1982," řekla ČTK Michaela Losíková z knihovny.

Také Postřižiny knihovna půjčuje i jako film a zvukovou nahrávku a čtenáři si půjčují i překlady do francouzštiny, španělštiny a maďarštiny. "Nejčastěji si Hrabalovy knihy půjčují studenti, aby ho četli v rámci školní četby," doplnila. Knihovna Hrabalovo výročí připomene 2. dubna literárním večerem.

Bohumil Hrabal v hospodě U Hynků

Nedožité sté narozeniny inspirovaly i další odborníky, instituce i fanoušky k četným připomínkám jednoho z nejznámějších českých spisovatelů. Památník národního písemnictví a Ústav pro českou literaturu uspořádají v dubnu k jeho dílu mezinárodní vědeckou konferenci. Památník spolu s Mladou frontou připravil rozsáhlou publikaci Hlučná samota, kroniku života a díla Bohumila Hrabala. Představuje výbor autentických dokumentů a fotografií, ukázek korespondence i původních neupravovaných strojopisů textů.

Libeň, místo zrodu Hrabala spisovatele

Památník také připravil do letohrádku Hvězda o Hrabalovi výstavu, která začne 2. dubna a která zasazuje jeho příběh do tří geografických prostor. Prvním z nich je Libeň, místo zrodu Hrabala spisovatele.

Následují Čechy a Morava, místa klíčová pro autorův život a tvůrčí dráhu. Třetí prostor, střední Evropa, je představen jako místo širšího zakotvení Hrabalových textů s akcentem na německojazyčné prostředí. Hrabalovské výročí si připomene i Univerzita Karlova, jejíž právnickou fakultu spisovatel absolvoval - výstavou, diskusním večerem či českým a anglickým vydáním souboru Hrabalových povídek.

Autoři: ,