Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Hrad se zastal vyhozeného Klausova fanouška. Po neúspěchu posílá případ k ministryni

Česko

  7:00
PRAHA - Případ bývalého recepčního z Prahy, který musel opustit svou práci kvůli veřejné podpoře Václava Klause, se nedočkal zdárného konce ani poté, co se do sporu vložil prezident Zeman a hradní právník. Inspektorát práce odmítl věc znovu prošetřit. Veškerá dokumentace teď poputuje dál, nově do rukou ministryně Marksové.

Jan Zouplna s dopisem pro prezidenta Miloše Zemana foto: Jakub Zelenka, Lidovky.cz

Obdiv k Václavu Klausovi a jeho politickým postojům v souvislosti s uprchlickou krizí přiměl dnes již bývalého recepčního Jana Zouplnu na konci loňského roku k politické angažovanosti. Petici proti imigraci, kterou téměř před rokem zveřejnil bývalý prezident, podpořil nejen svým podpisem, ale i tím, že začal oslovovat další kolegy na pracovišti. Jenže s tím narazil u svých nadřízených v realitní kanceláři. Svou práci na recepci musel opustit.

Věc: Politická činnost

Několik dní nato byl přeřazen do vrátnice nemocnice na Malvazinkách, kde si podle svých slov pohoršil. Vysvětlení nakonec od svého předchozí zaměstnavatele (společnosti Reiwag - pozn. red.) získal v dopise označeném slovy: „Věc: Politická činnost“, což Zouplna vidí jako projev, který ohrožuje demokracii.

Poté, co Zouplna se svou stížností neuspěl ani inspektorátu práce, ani u veřejné ochránkyni práv, se do sporu vložil prezident Zeman. Jednapadesátiletému učiteli němčiny nabídl právní pomoc, protože jednání zaměstnavatele považuje za protiústavní.

Zouplnova případu se tak ujal ředitel hradního odboru legislativy a práva Václav Pelikán, který na konci května odeslal inspektorátu práce podnět k dalšímu prošetření celé záležitosti. „Spolupodepsání petice není politickou činností, ale realizací jednoho ze základních občanských práv, přičemž není-li narušeno plnění sjednaných pracovních povinností, lze tak podle našeho názoru činit i na pracovišti,“ nesouhlasil hradní právník s původním vysvětlením úřadu, tedy že Zouplna neměl vykonávat politické aktivity v pracovní době na pracovišti.

Jan Zouplna s dopisem pro prezidenta Miloše Zemana

V dopise, s nímž se měl server Lidovky.cz možnost seznámit, inspekci navíc Pelikán inspektorům vyčetl, že ani po čtyřech měsících neodpověděli Zouplnovi na jeho, v pořadí již druhou, výzvu.

‚Rychlá‘ odpověď

Reakce mu nakonec přišla, a to jen několik hodin poté, co byla žádost na hlavičkovém papíře prezidentovy kanceláře doručena inspektorátu práce. Odpověď ale byla zamítavá, a to i přesto, že oba vylíčili i další detaily ze zaměstnání. Poukázali například na smlouvy, které samy o sobě „vytváří předpoklady pro diskriminaci“.

„V případě kontroly bylo ze strany inspektorátu postupováno standardním způsobem a v souladu s právními předpisy upravujícími kontrolní činnost orgánů inspekce práce. (...) Samotný fakt, že nebylo zjištěno vše, na co bylo v podaném podnětu poukázáno, ještě neznamená, že byl postup inspektorátu nedostatečný či nezákonný,“ uzavřel pětistránkové zdůvodnění inspektor Luboš Záveský.

Taková reakce Zouplnu rozlítila. „V odpovědi se uvádí, že jsem peticí pana bývalého prezidenta Václava Klause obtěžoval či zastavoval kolemjdoucí klienty po opakujícím se zákazu ze strany majitele objektu. Toto tvrzení je zcela nepravdivé, neboť petice byla ráno vystavena na recepční pult a záhy z něho odstraněna na žádost realitní makléřky,“ vysvětlil, proč nařčení z politické angažovanosti na pracovišti považuje za liché.

Hrad se s odpovědí inspektorátu nechce smířit, a tak případ poputuje dál. Dokumentace tentokrát zamíří k ministryni Marksové. „Odbor legislativy a práva Kanceláře prezidenta republiky se v této věci obrátí na ministerstvo práce a sociálních věcí,“ potvrdil informaci serveru Lidovky.cz prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Do sporu, ve kterém jde podle Zouplny o „politické pronásledování“, se na úplném začátku vložil exprezident Václav Klaus. Přečetl si totiž dopis, ve kterém si mu dnes již bývalý recepční postěžoval na bezpráví. Exprezident proto požádal ombudsmanku Annu Šabatovou o pomoc. Neúspěšně. Bojovný Zouplna se ale nevzdal a v boji pokračuje.

I nadále totiž upozorňuje na „omezování politické svobody“. Společnost Reiwag coby jeho zaměstnavatel však takovou verzi od začátku odmítá. V dopise ředitel firmy Zouplnovi již dříve napsal, že Real Treuhand (realitní kancelář Real Treuhand, se kterou má Reiwag smlouvu o spolupráci a na jejíž recepci Zouplna pracoval - pozn. red.) si jeho odvolání z pozice předsevzala a on jen vyhověl jejímu přání. Společnost podle jejího ředitele navíc jednala správně, když mu nabídla jiné pracovní místo s podmínkou, že už nebude pokračovat ve svých politických aktivitách.