25. srpna 2008 19:45 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Hradec Králové by mohl být rájem vážek

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce

Ad LN 20. 8.: Městskou divočinou

V Lidových novinách vyšel dne 20.8.2008 článek, který označil Prahu za ráj motýlů. Ale Praha není jediné velké město, které je z hlediska hmyzu u nás výjimečné. Za ráj vážek se dá označit Hradec Králové. Na území města se vyskytuje 53 druhů ze 72 vážek, nalezených v České republice.
Nejvýznamnější lokalitou je beze sporu Přírodní památka Na Plachtě na jihovýchodním okraji města – s neuvěřitelným počtem padesáti druhů. Je to bývalé vojenské cvičiště, kde  rozmanitost vodních ploch byla ještě zvýšena vodními tůněmi po těžbě písku v nedávné minulosti. To umožňuje výskyt teplomilných i chladnomilných druhů a druhů vyskytujících se u různě zarostlých mokřadů. V PP Na Plachtě se vyskytuje i evropsky významná vážka jasnoskvrnná, někdy též zvaná „vážka s erbem“ díky výrazné žluté skvrně na černém zadečku. Má zde jednu z největších populací ve východních Čechách. Bohužel lokalita je ohrožena záměrem firmy ORCO na výstavbu sídliště v těsném sousedství.
Vážka jasnoskvrnná se též vyskytuje velmi početně i v městských lesích na rašeliništi na bývalé letecké střelnici Běleč.
Nejvzácnějším druhem vážky je v Hradci Králové šidélko ozdobné. Toto šidélko s černými ornamenty na modrém podkladě dělá čest svému názvu. Piletický potok, přitékající do Hradce od severu, a jeho povodí je v současnosti jedinou oblastí výskytu tohoto druhu v České republice!
Okolí Hradce Králové je z hlediska vážek velmi unikátní území. Na rozdíl od Prahy není ale většina přírodovědně významných lokalit dostatečně chráněna. Naopak magistrát města, místo aby si cenil toho, čím je Hradec výjimečný, dosud brání zařazení tří lokalit s výskytem vzácných vážek mezi evropsky významné lokality.
Dnešní přírodu je možné hledat nejen v hlubokých hvozdech či na vysokých horách, ale i v městech a na jejich okrajích, a i tuto přírodu je třeba dostatečně chránit.
Michael Mikát, Hradec Králové
Najdete na Lidovky.cz