12. dubna 2010 15:59 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Hradeckou diecézi zatím povede biskup Josef Kajnek

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Intronizace arcibiskupa pražského Mons. Dominika Duky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Intronizace arcibiskupa pražského Mons. Dominika Duky | foto: ČTK

HRADEC KRÁLOVÉ Královéhradeckou diecézi po odchodu Dominika Duky na místo pražského arcibiskupa povede jako administrátor nynější pomocný biskup Josef Kajnek (61). Diecézi bude spravovat až do převzetí úřadu novým diecézním biskupem.

Rozhodl o tom dnes dvanáctičlenný sbor poradců složený z kněží diecéze.  Řekl to dnes biskupský sekretář Vojtěch Macek.

Kajnek již od sobotního uvedení Duky na místo pražského arcibiskupa hradeckou diecézi z titulu pomocného biskupa dočasně řídil. Podle kanonického práva však měl povinnost bez průtahů svolat sbor poradců pro volbu administrátora. Nového hradeckého diecézního biskupa jmenuje Vatikán a dá se očekávat, že jeho výběr bude trvat až několik měsíců.

Výběr hradeckého biskupa se přitom bude řídit stejnými pravidly jako výběr pražského arcibiskupa. Místní biskupové a poradci navrhnou nunciovi (vatikánskému diplomatovi) seznam tří vhodných jmen. Návrhy jsou potom podány papeži, který se rozhodne o tom, koho jmenuje. Nemusí se přitom držet navrženého pořadí.

Dominik Duka se úřadu pražského arcibiskupa oficiálně ujal v sobotu, když od svého předchůdce Miloslava Vlka převzal v katedrále sv. Víta biskupskou berlu. Papež Benedikt XVI. Duku jmenoval arcibiskupem letos 13. února.

Pražský arcibiskup je zároveň nositelem čestného titulu primas český, stojí totiž v čele nejstarší a nejvýznamnější diecéze v zemi.

ČTK, Lidovky.cz
Najdete na Lidovky.cz