Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Hrej si, tu máš Peršana!

Česko

Filmová adaptace hry Princ z Persie je pro žánr letního spektáklu dostatečně stupidní, ale ne dost zábavná

Producent Jerry Bruckheimer je známá hollywoodská veličina. Je to pokračovatel P. T. Barnuma, veleještěr egosaurus. Jeho jméno je synonymum pro nákladné letní spektákly - ohlušující, natvrdlé a někdy strhující. Novinka z jeho, ehm, tvůrčí kuchyně -film Princ z Persie: Písky času - nedostatky v oblasti schopnosti ohlušit a strhnout kompenzuje vysokou mírou stupidity. Zvláštní strategie.

Princ z Persie vychází z populární počítačové hry, v jejíž první verzi se modrooký blonďák v bílém pyžamu (jak perské!) musel prošermovat až do komnaty vězněné princezny. A bylo to docela návykové. Zkoušet přenést počítačovou hru na plátno je oblíbený hollywoodský sport, ještě nikdo v tom ohledu sice neuspěl, ale zřejmě je to třeba pořád zkoušet. Jednou to třeba vyjde, ten čas ale zřejmě ještě nepřišel. Princ z Persie přitom na první pohled měl šanci překonat toto herní prokletí - vysoký rozpočet, slušné obsazení a renomovaného režiséra Mikea Newella. Výsledkem je ale splácanina nesourodých prvků, z nichž většina není nijak zábavná sama o sobě, natožpak když se spojí...

Newellův film je věrný svému hernímu původu - odehrává se v jakési fantaskní končině, která má s Persií společný jen název. Nic proti tomu, ale potomky těch skutečných Peršanů tahle stylizace asi trochu nadzvedne (obyvatelé filmové Persie sice například vyznávají jakési náboženství - s islámem ale nic společného nemá).

Hrdina Dastan (Jake Gyllenhaal) se jako princ nenarodil, byl adoptovaný mocným vládcem a spolu s bratry jeho jménem vede útok na posvátné město, kterému šéfuje princezna Tamina (Gemma Artertonová), jež je rovněž význačnou duchovní autoritou. Vše se ale zamotá a Dastan spolu s Taminou prchá před spiklenci a snaží se zachránit posvátnou dýku, která má v rukojeti „písek času“ (a pak nabodnout čuníka zkázy na vidle osudu nebo něco na ten způsob).

Newell používá herní prvky, kromě fantaskního a často zjevně počítačového prostředí to jsou i nadlidské a přitom neosobní bojovnické Dastanovy výkony, jejichž sledování přináší asi stejný požitek jako dívat se na počítačovou hru, kterou ovládá někdo jiný. Princ z Persie se ale zároveň snaží toto zkombinovat s prvky starosvětské pohádkové romance, jenže mezi Dastanem a Taminou to jiskří asi tak jako mezi stránkami novin, jež někdo nechal na dešti. Snad jen Alfred Molina je jako pouštní šíbr Amart docela fajn. To, že děj Prince z Persie nedává velký smysl, by ještě nemusel být problém, kdyby scenáristé prostřednictvím polopatických dialogů nesugerovali opak.

Autoři asi „mysleli na děti“, což se projevilo i důsledně nekrvavou podobou šermířských soubojů. Zajímalo by mě, kdy naposled nějaké dítě viděli v jiné podobě než jako příslušníka virtuální „cílovky“. Legrační je způsob, jímž filmu dodali aktuální rozměr - motiv lživých zpráv o jakýchsi zbraních jasně odkazuje k válce v Iráku. V tom případě hraje v té alegorii roli Spojených států Persie, tedy Írán. Wow!

Princ z Persie: Písky času

(USA, 2010) Režie: Mike Newell Hrají: Jake Gyllenhaal, Gemma Artertonová, Ben Kingsley a další Premiéra: 27. 5. 2010

Autor: