18. srpna 2016 11:47, aktualizováno  13:40 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Hrůza války na jediném záběru: dítě s prázdným pohledem si utírá krev z čela

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 137Diskuse
Záběr z videa zveřejněného opoziční aktivistickou skupinou AMC (Aleppo Media... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Záběr z videa zveřejněného opoziční aktivistickou skupinou AMC (Aleppo Media... | foto: ČTK

ALEPPO Drobné nohy, které sotva dosáhnou na kraj křesla v sanitce, prázdný pohled a malá ruka nepřítomně sahající na čelo, odkud se řine krev. Pětiletý Omran Dakníš se ve středu stal další obětí smrtící bitvy o syrské Aleppo - a záběr jeho prachem pokrytého těla viděly od té doby statisíce lidí.

Jak ve čtvrtek informovaly zpravodajské servery, video zachycující záchranu zraněného Omrana z trosek a jeho převoz do nemocnice natočili a zveřejnili opoziční aktivisté z týmu AMC (Aleppo Media Center/Aleppské mediální centrum - pozn. red.). Následně se rozlétlo po sociálních sítích, kde ho sdílely tisíce dalších lidí, píše The Daily Telegraph.

Omrana se lékařům podařilo zachránit - v nemocnici M10, která sama opakovaně padá za oběť leteckým úderům. Zdravotníci otevřenou ránu na chlapcově hlavě v rámci možností ošetřili, a později v noci dítě propustili domů.

Nikoli však do bezpečí. Kdysi kvetoucí Aleppo dnes devastuje krvavá válka mezi Asadovým režimem a povstaleckými frakcemi, v posledních týdnech se navíc v jeho ulicích odehrávají podle mnohých rozhodující boje o nadvládu nad celým městem. Nálety a výbuchy jsou každodenní realitou, která zabíjí nejen znepřátelené bojovníky, ale také válce napospas vydané civilisty.

Středeční úder na opozicí drženou čtvrť Katerdží kromě Omrana zranil minimálně čtyři další děti, uvedl blízkovýchodní zpravodaj Telegraphu Raf Sanchez, a nebyli to všichni malí zranění, které v M10 ten den ošetřili.

„Syřané tweetují Omranovu fotku a ptají se, proč svět nic nedělá se zabíjením v Aleppu“:

V rozvrácené Sýrii nelze přesně zjistit, kolik lidských životů už ničivý konflikt pohltil, současné odhady však hovoří o 300 000 mrtvých.

Ve čtvrtek dopoledne se na Sanchezově twitterovém účtu objevily nové záběry, tentokrát z aleppské nemocnice M2, a informace o ranních náletech, jež zabily a zranily další děti.

Boj na život a na smrt

Intenzivní bitva o Aleppo se vede od letošního května, kdy syrská armáda a její vojenští spojenci včetně Ruska zesílili snahy o zlomení povstaleckých čtvrtí na východě a znovuovládnutí celého města. Na počátku července opozicí držená území obklíčili, čímž zasadili další ránu už tak zoufalé humanitární situaci a statisícům místních civilistů. Ceny jídla vyletěly prudce vzhůru s tím, jak se jeho zásoby - a také zásoby vody, léků a paliva - bolestně ztenčily.

Opoziční vojska posléze přešla do ofenzivy a 6. srpna se jim podařilo obklíčení prolomit tím, že ovládli jednu z klíčových silnic. Jízda po ní, a tedy jakákoli evakuace či naopak doprava zásob, je však extrémně nebezpečná, a podle aktuálních zpráv, zprostředkovaných místními zdroji organizace Člověk v tísni (ČvT), ji povstalci z bezpečnostních důvodů opět uzavřeli.

Humanitární krize a civilní oběti však tíží i západní, vládou drženou část města, která je naopak svírána opozicí (viz následující mapa).

Současné rozložení sil v Aleppu. Červená = vláda a provládní jednotky; zelená = opoziční skupiny; žlutá = Kurdové.

Současné rozložení sil v Aleppu. Červená = vláda a provládní jednotky; zelená = opoziční skupiny; žlutá = Kurdové.

V posledních týdnech se město téměř každý den stává terčem desítek leteckých útoků, například jen v úterý na Aleppo a jeho okolí udeřilo přes 70 náletů.

„Od chvíle, kdy opoziční síly prolomily obležení, jsme svědky děsivé eskalace náletů,“ vylíčil pracovníkům ČvT Mohamed, ředitel humanitárního úřadu ve východoaleppské čtvrti Salhín. „Používají se všechny druhy bomb, a ty zabíjejí až 40 lidí denně. Lidé tu rozvrh bojových letadel znají už skoro nazpaměť: brzy ráno se používají bojová letadla a vrtulníky, odpoledne průzkumná letadla bez posádky a v noci zase bojová letadla. Co se humanitární situace týče, i tady nastaly určité změny - některým místním charitám se podařilo doručit humanitární pomoc včetně sezónní zeleniny a ovoce, které jsou teď k dostání za relativně dobrou cenu. Potíž je, že většina lidí přišla o práci a živobytí,“ konstatuje Mohamed.

OSN prosí o humánní gesto

Zvláštní zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura předčasně ukončil čtvrteční pravidelnou schůzku o humanitární pomoci. Řekl, že nemá smysl jednat, když se v Sýrii stále bojuje a OSN není schopna tam dopravit pomoc, informují zahraniční agentury. Koordinační schůzky se konají pravidelně každý týden, tu čtvrteční de Mistura skončil po osmi minutách.

De Mistura zopakoval, že OSN potřebuje k zajištění konvojů aspoň osmačtyřicetihodinové příměří. Vyzval strany bojující zejména v Aleppo, aby umožnily zásobování civilistů a učinily „humánní gesto“.

Další schůzka se bude konat za týden. De Mistura usiluje také o obnovu diplomatických rozhovorů o Sýrii a dnes řekl, že věří, že Spojené státy a Rusko mají stále zájem o nevojenské řešení syrského konfliktu.

- ČTK -

mslMagdalena Slezáková
  • 137Diskuse