Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Hudba online: do PC i do věže

Česko

Stará FM rádia už dosluhují. Nová, internetová rádia totiž mohou do vaší kuchyně a ostatních prostorů přinést až 10 000 různých stanic.

Slabá nabídka hudby, otravné hledání stanic a jen několik funkcí - se starými, analogovými rádii není žádná zábava. Už před nějakým pátkem objevili nadšení uživatelé internetu radiostreamy jako zdroj hudby přes internet. Kdo ale může mít v každé místnosti bytu nebo domku umístěn počítač, aby mohl poslouchat své oblíbené stanice z internetu? Navíc pouštět kvůli hudbě celý počítač není zrovna ekonomické. Tyto problémy mohou vyřešit internetová (webová) rádia - malé krabičky se síťovým připojením, které dokážou zprostředkovat příjem nesčetného množství stanic z celého světa a všechny možné hudební žánry přivést do jakékoliv místnosti. To vše dokonce ani nemusí stát moc peněz.

Vyzkoušeli jsme sedm dostupných modelů a zjistili, co internetová rádia umí, která jsou dobrá a pro koho jsou vhodná. Otestovali jsme také vše, co mohou tyto hudební krabičky nabídnout navíc.

Vše v jednom, nebo doplněk?

První skupinu tvoří zařízení, jejichž veškerá potřebná elektronika, tedy síťové připojení (bezdrátové nebo přes kabel), displej, ovládací tlačítka, reproduktory a další se vměstná do jedné krabičky. Jde tedy o samostatná zařízení, která už ke svému provozu nic nepotřebují. Stačí je pouze připojit k elektrické zásuvce, k internetu, nakonfigurovat je a pustit jednu z mnoha stanic, které jsou na internetu k dispozici. Do této kategorie zařízení patří například modely TerraTec nebo Streamium od Philipsu.

Do druhé kategorie patří zařízení, která jsou v podstatě kompletními hudebními systémy, tedy dokážou víc než jen pustit internetové rádio. S tím souvisí i to, že jsou mnohem větší, obsahují i CD přehrávač, FM rádio, USB port a další vymoženosti, které většinou nabízí kompaktní „stereověž“. Představitelem tohoto typu zařízení je Grundig Ovation 2i.

Do třetí kategorie patří internetová rádia, která jsou koncipována jen jako přídavná zařízení, a mohou tedy rozšířit funkci už existujícího hudebního systému. Nemají tak vlastní reproduktory, často vypadají jako komponenta hi-fivěže a k zesilovači nebo reproduktorům se připojují přes klasické audiokabely. Do této skupiny patří například Squeezebox od Logitechu.

Ovládání: ze začátku otravné, postupně se ale zlepšuje Úspěch internetových rádií má samozřejmě co dělat s jejich snadnou obsluhou. První překážkou, kterou musí uživatelé překonat, je připojení rádia k místní síti. Ještě celkem snadno to jde pomocí LAN kabelu, ale zadávat WLAN klíč pomocí dálkového ovladače nebo tlačítek na přední straně rádia je často o nervy. Naštěstí to většinou musíte provést jen jednou.

Dalším zádrhelem je vybrání těch správných stanic. Naladit stanici na klasickém FM rádiu zvládne i malé dítě. U internetového rádia je ale nalezení konkrétní stanice nebo nalezení písničky z pevného disku pomocí dálkového ovladače v mnoha případech všechno, jenom ne jednoduché. Uživatel totiž musí zadat stanici písmeno po písmenu, což je v případě dlouhých názvů skutečně otravné.

Naštěstí všechny modely disponují možností stanice a další nastavení uložit, takže výběr musíte provést pouze jednou, a pak už stanici nebo požadovanou skladbu na disku naleznete velmi snadno.

Streaming: hudba z PC Kromě možnosti spustit internetové rádio zvládají všechna testovaná zařízení i další funkce: mohou přehrávat i hudbu uloženou na pevném disku počítače v síti. Jinými slovy: všechna internetová rádia plní velmi dobře i funkci streamovacího klienta.

Jediným problémem je v tomto případě to, že počítač musí být zapnutý -tedy pokud nemáte síťový pevný disk s funkcí UPnP (Universal Plug & Play).

Zvuková kvalita potěší Co se týká kvality zvuku, v zásadě nelze od internetového rádia čekat žádné zázraky.

Jen málokteré webové rádio totiž vysílá s datovou šířkou vyšší než 128 Kb/s; většinou tato rádia vysílají rychlostí 96 Kb/s nebo nižší. Zvuková kvalita rádií je ale dobrá, a to především v případě, k d y nabízí i funkci přehrávání vašich vlastních MP3 skladeb. Při našem subjektivním hodnocení kvality zvuku u přehrávaných streamovaných MP3 souborů nás ani jedno testované rádio vysloveně nezklamalo. Přestože zvuk z rádia Grundig Ovation 2i zněl tak trochu „plechově“ a model MusicPal od Freecomu hraje dost slabě, všechny ostatní reproduktory přehrávají hudbu ucházejícím způsobem.

Pokud budete internetové rádio provozovat přes pomalejší síť WLAN, omezte datový tok na minimum, jinak můžete zaznamenat snížení přenosové rychlosti u ostatních připojených uživatelů nebo u jiných aplikací.

Asi málokdo vypíná domácí elektronická zařízení jejich odpojením od zásuvky. I internetová rádia tedy patrně zůstanou v době, kdy nehrají, v režimu stand-by. Proto jsme se při jejich testování věnovali i jejich spotřebě.

Pouze jediné zařízení v testu, Freecom MusicPal, se chová v tomto ohledu příkladně. Ve stand-by módu totiž spotřebuje pouze 1,7W a při provozu okolo 2,0 W. Tím nechává své soupeře daleko vzadu. Mezi rádii typu „vše v jednom“ má ucházející spotřebu elektrické energie snad jedině model Streamium od Philipsu.

Ačkoli Squeezebox Duet spotřebuje jen 2,7 W, dodává se s potřebným dálkovým ovladačem a také s dobíjecí stanicí. Bez dálkového ovladače nespotřebuje téměř nic, jakmile se ale jednou do dobíjecí stanice vloží, spotřebuje minimálně 1,1 W.

Výsledky testu: tabulka s hodnocením a parametry

Pořadí Produkt Doporuč. cena hodnocení Celkové

1 Logitech Squeezebox Duet 7000 Kč 88,2 %

2 Logitech Squeezebox Boom 5700 Kč 85,2 %

3 Philips Streamium NP2900 6000 Kč 85,2 %

4 TerraTec Noxon 90elf 4800 Kč 82,0 %

5 TerraTec Noxon iRadio Cube 5600 Kč 81,8 %

6 Grundig Web Ovation 2i CDS 9000 8600 Kč 78,8 %

7 Freecom MusicPal 3000 Kč 74,4 %

Vybavení Ovládání Spotřeba energie

85 % 100 % 71 %

87 % 88 % 76 %

84 % 89 % 80 %

80 % 90 % 70 %

82 % 90 % 65 %

100 % 72 % 50 %

76 % 60 % 100 %

Poměr výkon cena/ Hodnocení zvuku

dobrý bez reproduktoru

velmi dobrý velmi vyrovnaný dobrý,

velmi dobrý velmi dobrý, zvuk plný

výborný dobrý, pouze mono

dobrý velmi trochu dobrý, slabý

dobrý dobrý, chrastí trochu

velmi dobrý dobrý, slabé basy

USB port Audio výstupy vstupy Audio

- sluchátka//2 x digital stereo -

- sluchátka Line-in

- sluchátka/digital-out Stereo

- sluchátka Line-in

- sluchátka -

* sluchátka Line-in

* sluchátka/stereo -

FM rádio konektor LAN přehrávač CD (stand-Spotřeba by/klid)

- - - 3,8/7,9 W

- * - 4,5/5,6 W

- * - 3,3/5,3 W

- * - 4,7/6,2 W

* * - 5,9/7,3 W

* * * 5,6/14,0 W

- * - 1,7/2,0 W

Autor:

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.