6. října 2016 7:19, aktualizováno  12:17 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Hurikán Matthew nabírá na síle a míří na Floridu. Vyžádal si už nejméně 23 obětí

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Hurikán doprovází prudký liják a vichr o rychlosti v nárazech až 230 kilometrů... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hurikán doprovází prudký liják a vichr o rychlosti v nárazech až 230 kilometrů... | foto: ČTK

NASSAU Hurikán Matthew dnes vstoupil do centrální oblasti Bahamských ostrovů a blíží se k metropoli ostrovního státu Nassau. Podle amerického Národního střediska pro hurikány (NHC) živel po částečném oslabení opět nabírá síle a zřejmě znovu zesílí na čtvrtou, tedy druhou nejvyšší kategorii.

Na Floridě, kam živel míří, už úřady vyzvaly k evakuaci kolem 1,5 milionu lidí, v Severní Karolíně se evakuace týkají asi půl milionu obyvatel. Hurikán při své cestě Karibikem zasáhl Haiti a také východní cíp Kuby, dosud si vyžádal podle různých zdrojů nejméně 29 obětí. O případných Češích v nesnázích české ministerstvo zahraničí nemá informace.

Hurikán nyní doprovází vítr o rychlosti až 205 kilometrů za hodinu, ještě před několika hodinami to bylo o 20 kilometrů v hodině méně. V 11:30 SELČ se jeho střed nacházel asi 90 kilometrů jihovýchodně od bahamské metropole Nassau a hurikán se pohyboval severozápadním směrem rychlostí 19 kilometrů za hodinu. V Nassau žije asi 70 procent z 380.000 obyvatel ostrovního státu.

„Střed hurikánu se bude pohybovat kolem Nassau velmi blízko, možná i přes město,“ uvedl bahamský meteorolog Ari Sarsalari. NHC očekává, že v doprovodných lijácích naprší na Bahamách až 40 centimetrů, pobřeží pak mohou bičovat až pětimetrové vlny.

Hurikán Matthew.
Matthew zasáhl západní část Haiti, kde žije část obyvatel po ničivém zemětřesení z roku 2010 stále v nouzových příbytcích.

V plném proudu jsou mezitím přípravy na hurikán ve Spojených státech, u jihovýchodního pobřeží Floridy ho meteorologové očekávají ještě dnes večer místního času (v pátek brzy ráno SELČ). Úřady amerického státu Florida nařídily či doporučily evakuaci 1,5 milionu lidí z pobřežních oblastí. K evakuaci zhruba 500.000 lidí vyzvali v Jižní Karolíně a dalších 50 000 v Georgii.

Na Haiti, kde Matthew způsobil záplavy a sesuvy půdy, volební komise odložila prezidentské volby plánované na neděli. „Nedávné události učinily volbu nemožnou,“ uvedl šéf komise Léopold Berlanger. Školy a kostely, které se běžně využívají jako volební místnosti, nyní slouží jako nouzové ubytovny.

Podle BBC si hurikán jen na Haiti vyžádal životy nejméně 23 lidí. Informace z tohoto nejchudšího karibského ostrova ale stále nejsou úplné, neboť záchranáři se dosud nedostali do všech postižených oblastí. Místní úřady oznámily, že záplavy, které živel na Haiti vyvolal, vedou k opětovnému šíření cholery, dosud je podle AFP hlášeno nejméně osm případů. Nějakou formu humanitární pomoci bude podle odhadu haitské vlády potřebovat až 350 000 lidí.

Vedle Haiti zabíjel Matthew také v sousední Dominikánské republice, odkud jsou hlášeni čtyři mrtví. Jednu oběť oznámil ostrov Svatý Vincenc a jednu také Kolumbie.

O tom, že by byli mezi postiženými hurikánem i čeští občané, nemá ministerstvo zahraničí podle mluvčí Michaely Lagronové žádné zprávy. Dobrovolně registrovaným turistům v oblasti úřad nicméně poslal varovnou SMS s telefonním číslem ambasády pro případ, že by potřebovali pomoc či informace.

České cestovní kanceláře, jejichž klienti měli odcestovat na zájezd do oblasti Baham a Karibiku postižených Matthewem, nabídnou zákazníkům alternativní destinace. Jde ale pouze o desítky lidí. Kvůli období hurikánů totiž začíná hlavní sezona v oblasti až v listopadu. Na Floridě pobývá nyní několik tisíc Čechů, naprostá většina tam ale vycestovala individuálně. Na dotaz ČTK to uvedl místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež.

Zájezdy svým klientům mění i zahraniční cestovní kanceláře. Kancelář Thomas Cook například evakuovala 570 turistů z kubánského ostrova Cayo Coco.

ČTK
  • 0Diskuse
Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!